PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plInformacjePartnerzy Inwestycyjni: Siła dolara, ale spadki na giełdach

Partnerzy Inwestycyjni: Siła dolara, ale spadki na giełdach

Informacje 19.08.2008 (10:43)

Wczoraj w Polsce napłynęły dane o wzroście wynagrodzeń w lipcu, których tempo znów było dwucyfrowe (11,6% r/r), a to sygnał dla Rady Polityki Pieniężnej, że presja inflacyjna nadal może się utrzymywać (wzrost wynagrodzeń przekracza wzrost wydajności pracy, co skutkuje wzrostem jednostkowych kosztów pracy). Rynek polskiego długu wcale jednak nie zareagował na tę daną wzrostem rentowności, ale wręcz przeciwnie, rentowności obligacji spadły, czyli ceny wzrosły. W ostatnich dniach mamy silny trend wzrostowy polskiego długu, a jest to efektem w sporej mierze tego, iż znacznie osłabiła się polska waluta, co spowodowało, że ceny polskiego długu stały się bardziej atrakcyjne dla inwestorów zagranicznych, stad zakupy. Złoty dziś pozostaje stabilny i kosztuje 2,2750 USD/PLN oraz 3,34 EUR/PLN.

Na rynku za Oceanem, tematem numer jeden były znów plany pomocy finansowej Skarbu USA dla instytucji gwarantujących emisje obligacji hipotecznych Freddie Mac i Fannie Mae, być może nawet ich znacjonalizowania. To zła wiadomość dla dotychczasowych akcjonariuszy, gdyż taka operacja niechybnie wiązałaby się z rozwodnieniem akcjonariatu i dalszym spadku wartości akcji. Przy okazji wróciły obawy o całą kondycje sektora finansowego i indeksy amerykańskich rynków akcji zanurkowały. S&P500 spadł o 1,5% do 1278 pkt., a Nasdaq o 1,5% do 2416 pkt.

Widać także, iż w krótkim terminie nie działa mechanizm następujący: jeśli spada cena ropy, to kapitał spekulacyjny przerzuca się na rynki akcji. Niewątpliwie tańsza ropa to mniejsza presja kosztowa dla większości przedsiębiorstw notowanych na rynkach rozwiniętych, natomiast sam spadek cen ropy nie wystarczy aby popchnąć indeksy do góry. Wczoraj ropa spadała przez większą część sesji amerykańskiej, a dziś kosztuje lekko powyżej 112 dolarów za baryłkę. Potaniało także złoto (do 792,50 USD/oz.). Jedynie miedź, z głównych surowców, uchroniła się przed spadkami i kosztuje 7400 dolarów za tonę.

Przecenę ropy wspomagał umacniający się amerykański dolar, najdroższy od 20 lutego w stosunku do euro (obecnie 1,4655 EUR/USD). Jest to dosyć zaskakująca sytuacja na rynku walutowym. To, co jeszcze kilka miesięcy temu stanowiło bodziec do wyprzedaży dolara (plany pomocy finansowej dla amerykańskim instytucji finansowych to wzrost jego podaży), teraz wpisało się w krajobraz umocnienia amerykańskiej waluty.

Dziś w kalendarzu publikacji makroekonomicznych, o godz. 14.30 dosyć ważne dane z Ameryki: o inflacji PPI w lipcu oraz z rynku nieruchomości: o wydanych zezwoleniach na budowy domów oraz rozpoczętych budowach domów. Mniejszy spadek aktywności na rynku nieruchomości może posłużyć za dalszy wzrost wartości dolara, do 1,45 EUR/USD i/lub wzrostowej sesji na giełdach w Nowym Jorku. Wyższa od prognozowanej inflacja, może być pretekstem do wzrostu wartości dolara, ale już niekoniecznie do wzrostów kursów akcji. Wcześniej, bo o godz. 11.00, poznamy indeks zaufania inwestorów instytutu ZEW z największej gospodarki Eurolandu, Niemczech.

Bank Japonii pozostawił w nocy naszego czasu stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,5%, a główny indeks tokijskiej giełdy Nikkei zanotował 2,3% spadku.

2008-08-19
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 Wartość pożyczek gotówkowych do 60 dni wzrosła w lipcu o 15 proc. Dane BIK
27.08.2026 (12:41)

Wartość pożyczek gotówkowych do 60 dni wzrosła w lipcu o 15 proc. Dane BIK

W lipcu firmy pożyczkowe udzieliły 486 tys. pożyczek gotówkowych do 60 dni o wartości 1,354 mld zł, o 15 proc. …

a 0 Revolut startuje ze stablecoinem EURR
27.08.2026 (06:42)

Revolut startuje ze stablecoinem EURR

Revolut rozpoczął stopniowe udostępnianie swojego pierwszego stablecoina EURR, mającego pokrycie w euro, dla …

a 0 mFaktoring sfinansował w pierwszym półroczu faktury za 22,7 mld zł, wynik brutto wzrósł do 25 mln zł
26.08.2026 (15:55)

mFaktoring sfinansował w pierwszym półroczu faktury za 22,7 mld zł, wynik brutto wzrósł do 25 mln zł

mFaktoring sfinansował w pierwszym półroczu 2026 r. faktury o wartości 22,7 mld zł, o 14,5 proc. więcej rok do …

a 0 W lipcu firmy pożyczkowe udzieliły 1,67 mln pożyczek na 2,68 mld zł, podaje BIK
26.08.2026 (15:50)

W lipcu firmy pożyczkowe udzieliły 1,67 mln pożyczek na 2,68 mld zł, podaje BIK

W lipcu 2026 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 1,67 mln pożyczek na kwotę 2,68 mld zł — wynika z danych Biura …

a 0 17 proc. Polaków korzystało z usług finansowych opartych na AI. Badanie Autopay
26.08.2026 (12:39)

17 proc. Polaków korzystało z usług finansowych opartych na AI. Badanie Autopay

Z usług finansowych opartych na AI skorzystało 17 proc. Polaków, ale otwartość na kolejne rośnie razem z dystansem …

a 0 Połowa firm z sektora MŚP korzysta lub korzystała z leasingu, wynika z badania ZPL
26.08.2026 (08:12)

Połowa firm z sektora MŚP korzysta lub korzystała z leasingu, wynika z badania ZPL

Doświadczenie z leasingiem ma 51 proc. mikro, małych i średnich firm, a z kredytem 53 proc. — wynika z badania SME …

PRNews.pl

Zobacz również

Bank chętnie przyjmie przelew. Z gotówką każe się gimnastykować

Bank chętnie przyjmie przelew. Z gotówką każe się gimnastykować

Mikroprzedsiębiorca kończy dzień z kilkudziesięcioma tysiącami złotych…

Elitarna karta LOT za 29 zł? Oszuści chcą danych karty

Elitarna karta LOT za 29 zł? Oszuści chcą danych karty

Reklama na Facebooku obiecuje elitarną kartę PLL…

Bank się pomylił i odciął klientkę od pieniędzy na zagranicznym urlopie. Musiała wracać

Bank się pomylił i odciął klientkę od pieniędzy na zagranicznym urlopie. Musiała wracać

Credit Agricole zablokował konto klientce, choć wcześniej…

PKO BP przebudowuje private banking. Chce zarządzać całym majątkiem klientów

PKO BP przebudowuje private banking. Chce zarządzać całym majątkiem klientów

Największy polski bank przechodzi od klasycznego private…

Scam Alert od Mety będzie ostrzegać przed oszustami. Ale na Facebooku i tak nadal pełno fałszywych treści

Scam Alert od Mety będzie ostrzegać przed oszustami. Ale na Facebooku i tak nadal pełno fałszywych treści

Koncern Meta chce poprawić bezpieczeństwo użytkowników aplikacji…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

Williams Anthony Dauria:

https://uploads.disquscdn.com/images/f1296da62232f5d183b02bf1dcc60a17c6c610eee75c6d16cb26b2e884940054.jpg …

śr., 19 sie 2026 (15:52) • Świąteczna kampania Pilnej Pożyczki w Internecie

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców