PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościNieruchomościRośnie popularność mieszkań w skali mikro

Rośnie popularność mieszkań w skali mikro

Nieruchomości 10.04.2014 (13:45)

Jak potwierdzają specjaliści, zainteresowanie kawalerkami i mikroapartamentami jest obecnie wyższe niż mieszkaniami o większych metrażach. Świeżo upieczeni właściciele stają przed nie lada wyzwaniem, jakim jest zaaranżowanie tak niewielkiej przestrzeni. Jak urządzić tego typu lokal, aby był praktyczny i funkcjonalny, ale jednocześnie charakteryzował się wyczuciem smaku i niebanalnym zmysłem estetycznym?


Na światowym rynku nieruchomości coraz częściej pojawiają się małe apartamenty. Budują je deweloperzy w największych amerykańskich miastach. Skąd ten trend? Mikroapartamenty, czyli mieszkania o powierzchni mniejszej niż 20-30 metrów kwadratowych, powstają po to by sprostać wymaganiom osób, które chcą żyć w atrakcyjnych lokalizacjach dużych miast. Deweloperzy bowiem uważnie śledzą i analizują sytuację na rynku i dostosowują swoją ofertę do jego realiów i oczekiwań.

Na polskim rynku również można zaobserwować tzw. trend kompaktowy i eksperymenty budowlane z mikropartamentami. Według statystyk GUS od 2008 r. powierzchnia użytkowa nowych mieszkań maleje każdego roku średnio o prawie 2,5 metra kwadratowego. – W ostatnim czasie zmniejszyła się zdolność kredytowa klientów, co natychmiast przyniosło skutek w postaci większego zainteresowania mniejszymi mieszkaniami. Dlatego też na rynku, w ofercie deweloperów, liczniej pojawiają się kawalerki poniżej 30 m, małe mieszkania dwupokojowe o powierzchni od 35-36 m, a nawet trzypokojowe mieszkania o metrażach poniżej 50 m – mówi Lucyna Jarczyńska, z-ca Dyrektora ds. Sprzedaży i Marketingu firmy deweloperskiej Agrobex.

– Kawalerki zawsze były bardzo poszukiwane i nigdy długo nie czekały na klientów. Najmniejsze mieszkania chętnie kupują nie tylko single czy młode, bezdzietne pary, ale także inwestorzy. Kawalerki są bowiem bardzo chętnie wynajmowane z uwagi na relatywnie niższe koszty utrzymania i czynszu – dodaje.

Czy trend związany z niewielkimi mieszkaniami zmieni się z chwilą zwiększenia dostępności kredytów oraz szybszego rozwoju gospodarczego a tym samym wzrostu płac? Być może wtedy ponownie wzrośnie popyt na mieszkania większe i przestronniejsze. Tymczasem jednak zainteresowanie małymi powierzchniami jest stosunkowo wysokie – potwierdzają specjaliści.

Oszczędność przestrzeni


Dla jednych wybór mieszkania o małej powierzchni to wybór związany z ograniczeniami finansowymi, a dla drugich to konsekwencja minimalistycznego podejścia do życia i przestrzeni w zgodzie zasadą „100 rzeczy”. Bez względu na powód, dla którego dana osoba znalazła się w posiadaniu kawalerki czy mikroapartamentu, staje ona przed wyzwaniem jej zaaranżowania, co ze względu na niewielką powierzchnię wymaga nieco kreatywności. Jak zorganizować przestrzeń na ubrania, książki, sprzęt AGD, oraz przestrzeń na wiele niezbędnych do komfortowego funkcjonowania przedmiotów? Dla małych lokali idealnym rozwiązaniem są meble wykonane na wymiar, które ułatwią zagospodarowanie wnętrza z uwagą na każdy cenny centymetr i wprowadzą do niego wielofunkcyjność. Przy aranżacji kawalerki czy mikroapartamentu warto wykorzystać istniejące wnęki i zabudować je szafą.

W niewielkim korytarzu czy przedpokoju warto zastosować zabudowę, w której będzie można ukryć odzież wierzchnią oraz obuwie. Taka szafa na kurtki czy płaszcze powinna mieć przynajmniej 60 cm. Zapewni to komfort przy użytkowaniu – drzwi nie będą się ocierały o ubrania. –

Jeśli brakuje miejsca na zaaranżowanie szafy, można zastosować wieszak poprzeczny. Taki wieszak montowany jest pod półką, w szafach o głębokości mniejszej niż 50 cm. Bez problemu można dostać się do powieszonych na nim ubrań dzięki pełnemu wysuwowi – wyjaśnia Monika Szczęsny z firmy Komandor.

Aby zaoszczędzić miejsce, formę garderoby może stanowić szafa z drzwiami przesuwnymi. Rozsuwany system drzwi nie zajmie dodatkowej przestrzeni, ponieważ skrzydło drzwiowe przesuwa się po prowadnicy na bok. Taka szafa może być zamontowana zarówno we wnęce jak i na całej ścianie, wolnej od okien czy drzwi. Odpowiednie jej zaplanowanie pozwoli pomieścić nie tylko ubrania, ale również walizki, ręczniki, pościel, żelazko czy deskę do prasowania.

A jak wygospodarować miejsce na książki, serwis obiadowy czy sprzęt RTV? Małe mieszkanie wypełnione komodami, szafkami czy kredensami to pierwszy krok do tego, żeby i tak już małą przestrzeń jeszcze bardziej pomniejszyć. Cenne centymetry ponownie pozwoli zachować zastosowanie szafy z drzwiami przesuwnymi, która posłuży nam za biblioteczkę czy płytotekę.  

– Dzięki odpowiednim zabiegom aranżacyjnym, możemy zwiększyć optycznie salon.Fronty szaf można bowiem dopasować kolorystycznie i materiałowo do stylu wnętrza. W małych pomieszczeniach idealnie sprawdzą się wypełnienia w formie luster-informuje Katarzyna Drabik,projektantka wnętrz z firmy Komandor. W przypadku niewielkiego metrażu sprawdzą się również systemy kolumnowe, które nadadzą mieszkaniu lekkości i przestronności.

Sprytne aranżowanie


Jeśli mieszkanie ma jeden pokój, warto pomyśleć nad oddzieleniem części dziennej od kuchennej. Można w tym przypadku zastosować drzwi podwieszane. – Drzwi podwieszane nie wymagają toru dolnego, a zatem nie ingerujemy w podłoże i zachowujemy jego jednolity charakter na całej powierzchni. Za pomocą drzwi przesuwnych możemy na wiele sposobów zaaranżować wnętrze i zmieniać jego metraż, zwiększać i zmniejszać w zależności od naszych potrzeb – mówi Monika Szczęsny z firmy Komandor.

To nie wszystko – sprytnych rozwiązań, które można zastosować na małym metrażu jest jeszcze wiele. Przykładowo warto wybrać do pokoju dziennego kanapę z funkcją spania i pojemnikiem na pościel, fotele mogą ukrywać w sobie schowki, a stolik może mieć półkę na gazety. Klasyczny stół obiadowy można zastąpić stołem z funkcją składania lub też przedłużyć blat kuchenny
i zaaranżować go w formie baru.

2014-04-10
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 N!Asystent 2.0 od Nest Banku dostępny w aplikacji mobilnej i bankowości internetowej
23.10.2026 (06:15)

N!Asystent 2.0 od Nest Banku dostępny w aplikacji mobilnej i bankowości internetowej

Nest Bank udostępnił N!Asystenta 2.0 we wszystkich kanałach bankowości elektronicznej – zarówno w aplikacji …

a 0 mBank rozpoczyna kampanię reklamową w Biedronce. Klienci mogą otrzymać bony na zakupy
22.10.2026 (21:32)

mBank rozpoczyna kampanię reklamową w Biedronce. Klienci mogą otrzymać bony na zakupy

mBank nawiązał współpracę z siecią Biedronka w ramach kampanii Retail Media. Reklamy banku pojawią się w ponad 3800 …

a 0 Fundacja UniCredit przeznaczy ponad 16 mln euro na programy edukacyjne. Obejmą także Polskę
22.10.2026 (21:25)

Fundacja UniCredit przeznaczy ponad 16 mln euro na programy edukacyjne. Obejmą także Polskę

UniCredit Foundation przedłuża współpracę z organizacjami Teach For All i Junior Achievement Europe. W ciągu …

a 0 BNP Paribas udzielił 20,35 mln euro kredytu na drugi etap Hillwood Grodzisk
22.10.2026 (21:23)

BNP Paribas udzielił 20,35 mln euro kredytu na drugi etap Hillwood Grodzisk

Hillwood podpisał z BNP Paribas Bank Polska umowę kredytową o wartości 20,35 mln euro. Środki zostaną przeznaczone …

a 0 VeloBank rusza z kampanią „Marzenia same się nie spełnią” z Magdaleną Różczką
22.10.2026 (21:21)

VeloBank rusza z kampanią „Marzenia same się nie spełnią” z Magdaleną Różczką

VeloBank rozpoczął kampanię reklamową z Magdaleną Różczką w roli głównej. Bank ponownie wykorzystuje znaną już …

a 0 Klienci mBanku skorzystają z Fast Tracku także na lotnisku w Gdańsku
22.10.2026 (21:17)

Klienci mBanku skorzystają z Fast Tracku także na lotnisku w Gdańsku

Użytkownicy karty Visa Świat Intensive od mBanku mogą korzystać z usługi Fast Track także na lotnisku w Gdańsku. …

PRNews.pl

Zobacz również

PKO BP wciąż bez SMS-ów do USA i Kanady. Bank nie zna terminu

PKO BP wciąż bez SMS-ów do USA i Kanady. Bank nie zna terminu

Na początku czerwca PKO BP szacował, że…

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Polityk albo prezes dużej firmy opowiada w…

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Nikt nie sprawdza zdolności kredytowej i nikt…

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

Z logo Pekao może zniknąć żubr, a…

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Najlepsze lokaty półroczne nadal pozwalają zarobić ponad…

Who is who

Dawid Korszeń

Dawid Korszeń

Rzecznik prasowy, Warta Dawid Korszeń jest rzecznikiem…

Iwona Drabot

Iwona Drabot

Właścicielka PR Boutique, niezależny doradca PR, wcześniej…

Artur Sikora

Artur Sikora

Dyrektor Obszaru Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu, Bank…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Super rekrutacja. Wzięli Babkę dzięki której Getin Bank (Velo aktualnie) „wydym..l” Polaków na …

czw., 8 paź 2026 (08:26) • Credit Agricole tworzy Departament Kredytów Hipotecznych. Pokieruje nim Helena Kamińska

avatar komentującego

odeOOn:

Ważna i potrzebna kampania w tych czasach …

niedz., 27 wrz 2026 (14:34) • Polacy deklarują odpowiedzialność w finansach, ale co piąty miał w tym roku problem z płatnościami. Badanie KRUK-a

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Kredyt gotówkowy
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców