PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plInformacjeTrend spadkowy powraca

Trend spadkowy powraca

Informacje 06.02.2008 (10:11)

– Bank centralny w Australii podniósł stopy procentowe do 7%

– Liczba pozwoleń na budowę w Australii spadła w grudniu najbardziej od pięciu lat

– Indeksy aktywności PMI dla sektora usług w strefie euro, Niemczech wypadły gorzej od oczekiwań, w Wielkiej Brytanii było nieco lepiej od prognoz

– Grudniowa sprzedaż detaliczna w strefie euro wypadła najsłabiej od początku zbierania danych w 1995 r. (spadła o 2% r/r)

– Styczniowy indeks aktywności ISM dla sektora usług wyniósł 44,6 pkt, najmniej od 2001 r.

Diagnoza sytuacji na rynkach finansowych

Sygnalizowane przez nas wczoraj powracające wątpliwości inwestorów co do kondycji światowej gospodarki znalazły odzwierciedlenie w przebiegu zdarzeń na giełdach. We wtorek, drugi raz w tym tygodniu, indeksy szły w dół. Tym razem znacznie bardziej niż w poniedziałek. Jednak to nie skala wyprzedaży była najgorszą wiadomością wczorajszego dnia. Najwięcej powodów do niepokoju dostarczają informacje z sektora usług w strefie euro oraz Stanach Zjednoczonych. W Ameryce wskaźnik ISM, opisujący aktywność w tej części gospodarki, przeżył w styczniu prawdziwą zapaść, co zostało odebrane jako potwierdzenie recesji w Ameryce. Jednocześnie pogarsza się sytuacja w sektorze usług w Europie, co sygnalizują wskaźniki PMI. Dla Niemiec spadł w styczniu poniżej 50 pkt, co wskazuje na tendencje recesyjne w największej gospodarce Starego Kontynentu. Niepokoił również spadek, największy od ponad 13 lat, czyli odkąd zaczęto zbierać dane, sprzedaży detalicznej w Eurolandzie.

Dlaczego doniesienia dotyczące sektora usług są tak ważne dla inwestorów? Po pierwsze, właśnie ta część gospodarki w dojrzałych państwach stanowi o jej sile. Po drugie, do tej pory wierzono, że odporność konsumentów na pogorszenie sytuacji, pozwoli utrzymać usługi w gospodarce na ścieżce rozwoju. Teraz okazuje się, że nie tylko problemy nie znikają, ale jeszcze powiększają się. W takich warunkach trudno się dziwić, że inwestorzy pozbywają się akcji.

Ze względu na skalę wczorajszego spadku szybko stanęliśmy przed pytaniem, czy rynki wracają do trendu spadkowego, jaki jest wyraźnie obecny od końca października 2007 r. Na naszej giełdzie trudno jeszcze to ostatecznie przesądzić. Z jednej strony wzrost WIG zatrzymała psychologiczna bariera 50 tys. pkt, z drugiej nie zostało jeszcze przełamane wsparcie przy szczycie z drugiej połowy stycznia. Dopiero to pozwalałoby z większym przekonaniem mówić o powrocie do trendu zniżkowego. Przypomnijmy jednak jeszcze raz – w trendzie spadkowym liczą się głównie opory, z którymi trudno jest dać sobie radę. Wsparcia są po to, by je przełamywać.

Charakterystyczna była wczorajsza sesja na rynku dolara. Mimo fatalnych danych amerykańska waluta znacznie się wzmocniła. To nie było typowe, jak na ostatnie tygodnie. Takie ruchy coraz mocniej wskazują na możliwość zakończenia kilkumiesięcznej konsolidacji kursu EUR/USD umocnieniem wspólnej waluty. To zaś oznaczałoby presję na ceny surowców, a w konsekwencji na notowania aktywów z emerging markets.

Przecena na giełdzie w Stanach Zjednoczonych zabrała większość z półtoratygodniowego odbicia. To powinno przekładać się na wzmożony niepokój tych, którzy w tym czasie kupowali akcje. Niewielu z nich jest teraz na plusie. Wtorkowe notowania przekonały również, że minął okres odporności na złe wiadomości. Zresztą zwracaliśmy na to uwagę, że ignorowanie negatywnych doniesień może w pewnym momencie zaowocować reakcją o zdwojonej sile. Teraz trzeba spodziewać się tego, że gorsze od spodziewanych wiadomości będą przekładać się na presję podażową na światowych giełdach. Silny związek koniunktury u nas z zagranicznymi parkietami każe w takiej sytuacji spodziewać się dalszego osłabienia notowań.

Dziś na rynkach

6 II 2008 r.

– Gwałtowna wyprzedaż przetoczyła się przez rynki azjatyckie

– Styczniowy indeks nastrojów konsumentów w Wielkiej Brytanii

– Cotygodniowy raport o liczbie kredytów hipotecznych w USA

– Wydajność pracy w USA i koszty pracy w IV kwartale 2007 r.

– Grudniowe pozwolenia na budowę w Kanadzie

2008-02-06
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 N!Asystent 2.0 od Nest Banku dostępny w aplikacji mobilnej i bankowości internetowej
23.10.2026 (06:15)

N!Asystent 2.0 od Nest Banku dostępny w aplikacji mobilnej i bankowości internetowej

Nest Bank udostępnił N!Asystenta 2.0 we wszystkich kanałach bankowości elektronicznej – zarówno w aplikacji …

a 0 mBank rozpoczyna kampanię reklamową w Biedronce. Klienci mogą otrzymać bony na zakupy
22.10.2026 (21:32)

mBank rozpoczyna kampanię reklamową w Biedronce. Klienci mogą otrzymać bony na zakupy

mBank nawiązał współpracę z siecią Biedronka w ramach kampanii Retail Media. Reklamy banku pojawią się w ponad 3800 …

a 0 Fundacja UniCredit przeznaczy ponad 16 mln euro na programy edukacyjne. Obejmą także Polskę
22.10.2026 (21:25)

Fundacja UniCredit przeznaczy ponad 16 mln euro na programy edukacyjne. Obejmą także Polskę

UniCredit Foundation przedłuża współpracę z organizacjami Teach For All i Junior Achievement Europe. W ciągu …

a 0 BNP Paribas udzielił 20,35 mln euro kredytu na drugi etap Hillwood Grodzisk
22.10.2026 (21:23)

BNP Paribas udzielił 20,35 mln euro kredytu na drugi etap Hillwood Grodzisk

Hillwood podpisał z BNP Paribas Bank Polska umowę kredytową o wartości 20,35 mln euro. Środki zostaną przeznaczone …

a 0 VeloBank rusza z kampanią „Marzenia same się nie spełnią” z Magdaleną Różczką
22.10.2026 (21:21)

VeloBank rusza z kampanią „Marzenia same się nie spełnią” z Magdaleną Różczką

VeloBank rozpoczął kampanię reklamową z Magdaleną Różczką w roli głównej. Bank ponownie wykorzystuje znaną już …

a 0 Klienci mBanku skorzystają z Fast Tracku także na lotnisku w Gdańsku
22.10.2026 (21:17)

Klienci mBanku skorzystają z Fast Tracku także na lotnisku w Gdańsku

Użytkownicy karty Visa Świat Intensive od mBanku mogą korzystać z usługi Fast Track także na lotnisku w Gdańsku. …

PRNews.pl

Zobacz również

PKO BP wciąż bez SMS-ów do USA i Kanady. Bank nie zna terminu

PKO BP wciąż bez SMS-ów do USA i Kanady. Bank nie zna terminu

Na początku czerwca PKO BP szacował, że…

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Polityk albo prezes dużej firmy opowiada w…

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Nikt nie sprawdza zdolności kredytowej i nikt…

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

Z logo Pekao może zniknąć żubr, a…

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Najlepsze lokaty półroczne nadal pozwalają zarobić ponad…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Super rekrutacja. Wzięli Babkę dzięki której Getin Bank (Velo aktualnie) „wydym..l” Polaków na …

czw., 8 paź 2026 (08:26) • Credit Agricole tworzy Departament Kredytów Hipotecznych. Pokieruje nim Helena Kamińska

avatar komentującego

odeOOn:

Ważna i potrzebna kampania w tych czasach …

niedz., 27 wrz 2026 (14:34) • Polacy deklarują odpowiedzialność w finansach, ale co piąty miał w tym roku problem z płatnościami. Badanie KRUK-a

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Kredyt gotówkowy
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców