Według 56% przedstawicieli branży finansowej, zgromadzonych na XIII Europejskim Forum Bankowo-Ubezpieczeniowym, głównym kierunkiem rozwoju bancassurance w Polsce będzie tworzenie grup kapitałowych bank-towarzystwo ubezpieczeń. Rekomendacja U znacznie wpłynie na branżę – twierdzą specjaliści. 20% uważa, że ją osłabi, 71% sądzi, że nowe regulacje zmuszą rynek do poszukiwania nowych rozwiązań.
Tegoroczne XIII Forum Bankowo-Ubezpieczeniowe, organizowane przez Grupę Ubezpieczeniową Europa, zgromadziło niemal 200 ekspertów i zarządzających z branży. Oprócz wysłuchania wykładów i dyskusji panelowych, specjaliści mieli okazję odnieść się do poruszanych kwestii poprzez oddanie swojego głosu w panelowych ankietach.
Jak pokazało tegoroczne głosowanie, według 51% specjalistów Polski rynek finansowy będą na przestrzeni najbliższych 2-3 lat kształtowały coraz ostrzejsze regulacje. Mimo wielu czekających bancassurance zmian, 52% ankietowanych jest przekonanych, że obszar ten nadal będzie się rozwijał. Głównym kierunkiem zmian będzie tworzenie grup kapitałowych bank-ubezpieczyciel. O ponad 40 punktów procentowych wzrósł przez ostatnie 2 lata odsetek przekonanych, że właśnie w tę stronę będzie zmierzał rynek.
Dane na wykresie w procentach
Najważniejszym wyzwaniem, według 34% uczestników XIII EFBU, będzie Rekomendacja U i inne regulacje. Aż 20% uczestników Forum wyraziło przekonanie, że znacząco osłabią one rynek, 71% ankietowanych jest zdania, że nowe regulacje zmuszą branżę do poszukiwania nowych rozwiązań. Już tylko 8% bankowców i ubezpieczycieli, w porównaniu do 28% 2 lata temu, twierdzi, że umocni się dystrybucja ubezpieczeń przez banki.
Dla 28% wciąż najważniejsze będzie budowanie świadomości ubezpieczeniowej wśród Polaków. Na znaczeniu traci według uczestników XIII EFBU kwestia wypracowania modelu współpracy ubezpieczyciela z bankiem.
Ankieta wśród uczestników XIII Europejskiego Forum Bankowo-Ubezpieczeniowego przeprowadzona została z wykorzystaniem systemu do głosowania w czasie rzeczywistym. Na każde z pytań odpowiedziało średnio 100 osób. Wyniki głosowania zostały porównane do odpowiedzi uczestników EFBU na analogiczne pytania zadane podczas kongresu w 2012 roku.