PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościMarketing i PRZaufanie do Unii Europejskiej – wyniki sondażu European Trusted Brands

Zaufanie do Unii Europejskiej – wyniki sondażu European Trusted Brands

Marketing i PR 23.03.2006 (16:32)

We wrześniu 2005 roku w 14 krajach europejskich został przeprowadzony sondaż na zlecenie Reader’s Digest. Badanie to dotyczyło m.in. problematyki Unii Europejskiej. Wzięło w nim udział łącznie ponad 25 tysięcy osób z całej Europy. Pytania na temat Unii Europejskiej zadano także Szwajcarom i wybiórczo Rosjanom. Dzięki tak dużemu przekrojowi wyniki sondażu pokazują odmienne stanowiska „starych” i „nowych” krajów w podejściu do Unii Europejskiej.

Ankietowani Europejczycy największym zaufaniem darzą politykę realizowaną przez Unię Europejską związaną z: handlem (47% Europejczyków), bezpieczeństwem (47%) oraz ochroną środowiska (46%). Jednocześnie ci sami ankietowani wykazują brak zaufania w stosunku do polityki UE w sprawie: imigracji (77%), zatrudnienia (76%), jak również rolnictwa i rybołówstwa (72%).

Patrząc na stosunkowo wysokie zaufanie (blisko 50%) badanej populacji do polityki handlowej prowadzonej przez UE, należy zwrócić uwagę, że z największym zaufaniem (spośród 13 krajów objętych badaniem) spotyka się ona wśród „nowych” krajów członkowskich, takich jak: Czechy (61%), Węgry (59%) czy Polska (55%). Ponadprzeciętne zaufanie do polityki handlowej Unii wykazują też Finowie (56%) oraz Szwajcarzy (56%). Najmniej wierzą w politykę handlową Unii Portugalczycy (tylko co 3 badany). Polityce handlowej Unii słabo ufają także: Brytyjczycy, Austriacy, Niemcy i Francuzi (po około 60% populacji wykazuje brak lub niewielkie zaufanie).

Polityka Unii Europejskiej w kwestiach bezpieczeństwa, choć spotyka się z zaufaniem blisko połowy Europejczyków, nie znajduje uznania głównie wśród Brytyjczyków (ufa jej tylko 24%), rzadko też doceniają ją Portugalczycy (34%) czy Holendrzy (36%). Najbardziej ufają polityce bezpieczeństwa UE Szwajcarzy (blisko 70% wskazań).

Ochrona środowiska, jako trzeci element polityki UE obdarzany największym zaufaniem przez Europejczyków (średnia to 46% wskazań), szczególnym uznaniem cieszy się w Polsce, gdzie blisko 80% badanych deklaruje do niej zaufanie. Dość duże zaufanie do polityki ochrony środowiska wykazują również: Czesi (65%), Węgrzy (64%) oraz w mniejszym stopniu – Szwajcarzy (56%) a najmniejsze mają Austriacy – gdzie większość populacji (blisko 80%) nie ma do niej zaufania.

Ponad 40% badanej populacji europejskiej darzy zaufaniem politykę zdrowotną realizowaną przez UE. Największe zaufanie do polityki zdrowotnej UE wykazują Hiszpanie (niemal 70%), najmniejsze zaś: Niemcy (26%) oraz Szwajcarzy (28%).

W przededniu drugiej rocznicy wejścia Polski do struktur Unii Europejskiej postanowiliśmy zbadać jaką opinię na temat tej gospodarczo-politycznej wspólnoty mają Polacy i pozostałe nacje. Opinie, które mieliśmy zamiar usłyszeć bardzo zainteresowały 14 oddziałów Reader’s Digest i dlatego w corocznym raporcie European Trusted Brands tak wiele miejsca poświęciliśmy zbadaniu zaufania do Unii. Wyniki, jak widać, przekrojowo traktują opinię obywateli państw członkowskich i tych, które w Unii nie są obecne. – mówi Alicja Fuksiewicz, odpowiedzialna za badanie Eruopean Trusted Brands w Polsce.

Spośród wszystkich dziedzin polityki realizowanej przez Unię Europejską badani Polacy wykazują największe zaufanie do polityki dotyczącej ochrony środowiska (blisko 80%). W następnej kolejności ufamy polityce Unii dotyczącej handlu (niemal 60%) oraz polityce związanej z bezpieczeństwem (także niemal 60%). Rzadko ufamy polityce Unii dotyczącej: zdrowia (40%), zatrudnienia (ufa jej 35%), rolnictwa i rybołówstwa (32%) oraz polityce imigracyjnej (31%).

Warto dodać, że Polacy wykazują większe zaufanie do poszczególnych obszarów polityki Unii niż przeciętny Europejczyk. Dotyczy to szczególnie ochrony środowiska, ale też polityki realizowanej w: zatrudnieniu, rolnictwie czy imigracji.

Badanie European Trusted Brands już od sześciu lat jest przeprowadzane w kilkunastu krajach Europy. Głównym jego celem jest poznanie poziomu zaufania Europejczyków do różnych dziedzin życia społecznego, politycznego i gospodarczego. Sondaż przeprowadzono metodą ankiety pocztowej pomiędzy wrześniem a październikiem 2005 roku wśród ponad 25 tysięcy mieszkańców 14 krajów Europy, w tym Rosji. W Polsce w badaniu wzięło udział 1109 osób.

2006-03-23
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 N!Asystent 2.0 od Nest Banku dostępny w aplikacji mobilnej i bankowości internetowej
23.10.2026 (06:15)

N!Asystent 2.0 od Nest Banku dostępny w aplikacji mobilnej i bankowości internetowej

Nest Bank udostępnił N!Asystenta 2.0 we wszystkich kanałach bankowości elektronicznej – zarówno w aplikacji …

a 0 mBank rozpoczyna kampanię reklamową w Biedronce. Klienci mogą otrzymać bony na zakupy
22.10.2026 (21:32)

mBank rozpoczyna kampanię reklamową w Biedronce. Klienci mogą otrzymać bony na zakupy

mBank nawiązał współpracę z siecią Biedronka w ramach kampanii Retail Media. Reklamy banku pojawią się w ponad 3800 …

a 0 Fundacja UniCredit przeznaczy ponad 16 mln euro na programy edukacyjne. Obejmą także Polskę
22.10.2026 (21:25)

Fundacja UniCredit przeznaczy ponad 16 mln euro na programy edukacyjne. Obejmą także Polskę

UniCredit Foundation przedłuża współpracę z organizacjami Teach For All i Junior Achievement Europe. W ciągu …

a 0 BNP Paribas udzielił 20,35 mln euro kredytu na drugi etap Hillwood Grodzisk
22.10.2026 (21:23)

BNP Paribas udzielił 20,35 mln euro kredytu na drugi etap Hillwood Grodzisk

Hillwood podpisał z BNP Paribas Bank Polska umowę kredytową o wartości 20,35 mln euro. Środki zostaną przeznaczone …

a 0 VeloBank rusza z kampanią „Marzenia same się nie spełnią” z Magdaleną Różczką
22.10.2026 (21:21)

VeloBank rusza z kampanią „Marzenia same się nie spełnią” z Magdaleną Różczką

VeloBank rozpoczął kampanię reklamową z Magdaleną Różczką w roli głównej. Bank ponownie wykorzystuje znaną już …

a 0 Klienci mBanku skorzystają z Fast Tracku także na lotnisku w Gdańsku
22.10.2026 (21:17)

Klienci mBanku skorzystają z Fast Tracku także na lotnisku w Gdańsku

Użytkownicy karty Visa Świat Intensive od mBanku mogą korzystać z usługi Fast Track także na lotnisku w Gdańsku. …

PRNews.pl

Zobacz również

PKO BP wciąż bez SMS-ów do USA i Kanady. Bank nie zna terminu

PKO BP wciąż bez SMS-ów do USA i Kanady. Bank nie zna terminu

Na początku czerwca PKO BP szacował, że…

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Polityk albo prezes dużej firmy opowiada w…

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Nikt nie sprawdza zdolności kredytowej i nikt…

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

Z logo Pekao może zniknąć żubr, a…

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Najlepsze lokaty półroczne nadal pozwalają zarobić ponad…

Raporty PRNews.pl

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Większość banków może się pochwalić wzrostem poziomu…

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

W pierwszym kwartale 2022 r. liczba obsługiwanych…

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Pierwszy kwartał 2022 r. przyniósł spadek sprzedaży…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Super rekrutacja. Wzięli Babkę dzięki której Getin Bank (Velo aktualnie) „wydym..l” Polaków na …

czw., 8 paź 2026 (08:26) • Credit Agricole tworzy Departament Kredytów Hipotecznych. Pokieruje nim Helena Kamińska

avatar komentującego

odeOOn:

Ważna i potrzebna kampania w tych czasach …

niedz., 27 wrz 2026 (14:34) • Polacy deklarują odpowiedzialność w finansach, ale co piąty miał w tym roku problem z płatnościami. Badanie KRUK-a

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Kredyt gotówkowy
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców