PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościZwiązek Przedsiębiorców i Pracodawców popiera inicjatywę samoregulacji

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców popiera inicjatywę samoregulacji

Wiadomości 20.05.2013 (12:38)
Karty

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) popiera inicjatywę samoregulacji podjętą przez organizacje płatnicze na rynku polskim. Jesteśmy świadomi, że samoregulacja zaproponowana przez firmy Visa i MasterCard, jest wynikiem presji ze strony uczestników rynku, tj. największych akceptantów kart płatniczych. Fakt wystąpienia tego procesu wskazuje, że w Polsce mamy do czynienia z rzeczywistym rynkiem [oświadczenie ZPP].

Proces samoregulacji pozwoli na uszanowanie rzeczywistej konkurencji, która w ostatnim czasie ma miejsce na rynku usług płatniczych. Systemy płatności mobilnych, będących alternatywą dla systemu opartego na opłatach interchange (IF), są obecnie wprowadzane przez największy polski bank, największą detaliczną sieć handlową oraz największego operatora telefonii komórkowej. Ponadto, na rynku funkcjonuje szereg innych inicjatyw płatności mobilnych, które zagospodarowały wybrane nisze rynku.

Wprowadzenie ustawowej regulacji doprowadziłoby do sytuacji, w której państwo ingeruje w walkę nowych podmiotów o rynek i ustawowo utrudnia określonym firmom budowania przewagi konkurencyjnej. W przypadku samoregulacji, ustawodawca nie może być o to oskarżony.

Akceptacja procesu samoregulacji rynku wprowadza potrzebę stałego monitoringu rynku usług płatniczych. Przy właściwym podejściu do tego zadania, możemy osiągnąć rzeczywiste korzyści dla konsumenta i małych przedsiębiorców. Chodzi o włączenie do procesu monitoringu nie tylko opłat interchange, ale opłat narzucanych przez agentów rozliczeniowych oraz tzw. opłaty okołokartowe pobierane przez banki. Zauważamy duże zagrożenie możliwością rekompensowania niższych stawek IF, wyższymi opłatami dla agentów rozliczeniowych oraz banków z tytułu tzw. opłat okołokartowych. W takiej sytuacji koszt płatności w systemie kartowym byłby przerzucony z dużych sieci handlowych na konsumentów oraz mały polski biznes. Monitoring całego rynku, w założeniu prowadzony przez Narodowym Bank Polski, byłby źródłem informowania konsumentów oraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw o postępowaniu wszystkich uczestników rynku. Wiedza ta pozwoliłaby na stałą i pozytywną presję ze strony rynku.

Mamy aktualnie do czynienia z dużymi zmianami na polskim rynku usług płatniczych. Aktywność Narodowego Banku Polskiego oraz Parlamentu RP wymusiła istotne zmiany w obszarze stawek interchange. Proces rozpoczął się w styczniu 2013 r. i jest obecnie uwieńczony inicjatywą samoregulacji. Jednocześnie obserwujemy dynamiczny rozwój rynku płatności mobilnych, będących konkurencją dla systemu kartowego opartego na opłatach IF. Apelujemy o uszanowanie tych procesów rynkowych oraz rezygnację z regulacji rynku w drodze ustawowej.

Źródło: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

2013-05-20
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 WEI szacuje wartość szarej strefy pożyczek pozabankowych na 5,3 mld zł
21.10.2026 (06:01)

WEI szacuje wartość szarej strefy pożyczek pozabankowych na 5,3 mld zł

Szara strefa na rynku pożyczek pozabankowych w Polsce może być warta około 5,3 mld zł – wynika z raportu Warsaw …

a 0 UNIQA TFI uruchamia cyfrowe doradztwo inwestycyjne uDoradca
21.10.2026 (05:56)

UNIQA TFI uruchamia cyfrowe doradztwo inwestycyjne uDoradca

UNIQA TFI uruchomiło uDoradcę, bezpłatną usługę automatycznego doradztwa inwestycyjnego. Na podstawie informacji …

a 0 GPW uruchomiła trzecią edycję IPO Academy
21.10.2026 (05:52)

GPW uruchomiła trzecią edycję IPO Academy

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie rozpoczęła trzecią edycję programu GPW IPO Academy, skierowanego do …

a 0 PKO Bank Polski dodał trzy waluty do kantoru internetowego
21.10.2026 (05:49)

PKO Bank Polski dodał trzy waluty do kantoru internetowego

PKO Bank Polski rozszerzył ofertę kantoru internetowego o trzy waluty: dolara kanadyjskiego (CAD), leja rumuńskiego …

a 0 Badanie Prudential pokazuje, że kobietom może brakować 1300 zł miesięcznie do oczekiwanej emerytury
21.10.2026 (05:44)

Badanie Prudential pokazuje, że kobietom może brakować 1300 zł miesięcznie do oczekiwanej emerytury

Kobiety spodziewają się średnio około 3300 zł miesięcznej emerytury z ZUS, podczas gdy za kwotę potrzebną do …

a 0 ING Bank Śląski i inFakt uruchamiają wspólną ofertę dla spółek z o.o.
21.10.2026 (05:36)

ING Bank Śląski i inFakt uruchamiają wspólną ofertę dla spółek z o.o.

ING Bank Śląski oraz inFakt rozpoczęły współpracę w zakresie obsługi spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. …

PRNews.pl

Zobacz również

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

Z logo Pekao może zniknąć żubr, a…

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Najlepsze lokaty półroczne nadal pozwalają zarobić ponad…

Urząd przypomina o zaległości podatkowej? To może być nowy scam

Urząd przypomina o zaległości podatkowej? To może być nowy scam

„Urzad.pl”, „e-Urzad”, „MyGOV” – pod takimi nazwami…

Co platformy cyfrowe robią, żeby zwalczać oszustwa

Co platformy cyfrowe robią, żeby zwalczać oszustwa

Meta w ubiegłym roku usunęła na świecie…

Powiadomienie z telefonu może być reklamą oszustów [Scam Alert]

Powiadomienie z telefonu może być reklamą oszustów [Scam Alert]

Na ekranie telefonu pojawia się komunikat wyglądający…

Raporty PRNews.pl

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Większość banków może się pochwalić wzrostem poziomu…

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

W pierwszym kwartale 2022 r. liczba obsługiwanych…

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Pierwszy kwartał 2022 r. przyniósł spadek sprzedaży…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Super rekrutacja. Wzięli Babkę dzięki której Getin Bank (Velo aktualnie) „wydym..l” Polaków na …

czw., 8 paź 2026 (08:26) • Credit Agricole tworzy Departament Kredytów Hipotecznych. Pokieruje nim Helena Kamińska

avatar komentującego

odeOOn:

Ważna i potrzebna kampania w tych czasach …

niedz., 27 wrz 2026 (14:34) • Polacy deklarują odpowiedzialność w finansach, ale co piąty miał w tym roku problem z płatnościami. Badanie KRUK-a

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Kredyt gotówkowy
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców