PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościBankowośćNordea Bank PolskaWyniki za III kwartał 2010 Nordea Bank Polska

Nordea Bank Polska

Wyniki za III kwartał 2010 Nordea Bank Polska

Nordea Bank Polska 05.11.2010 (07:53)
Nordea Bank Polska

W trzecim kwartale 2010 roku Nordea Bank Polska SA osiągnął 76, 2 zł mln zysku netto. Był to wynik o 60 proc. lepszy niż w III kwartale 2009 r. Od początku 2010 r. bank zarobił niemal 198 mln zł.

  • W III kwartale 2010 roku przychody operacyjne wyniosły 205, 1 mln zł, w porównaniu
    do 153,2 mln zł, uzyskanych w III kwartale 2009 roku (wzrost o 33,9%)

  • Koszty operacyjne w III kwartale 2010 roku wyniosły 107, 1 mln zł i w porównaniu
    do III kwartału 2009 roku (91, 6 mln zł) wzrosły o 17,0 %

W tym czasie bank zwiększył liczbę placówek ze 160 do 168, co wiązało się m.in. ze wzrostem zatrudnienia. Pomiędzy wrześniem 2009 r. a wrześniem 2010 r. liczba etatów zwiększyła się o ok. 10% – zarówno w obszarze sprzedaży w rosnącej sieci placówek, jak też w działach wspomagających sprzedaż. Mimo to, w III kwartale dynamika kosztów była znacznie niższa od dynamiki przychodów. Obniżenie relacji kosztów do przychodów (C/I ratio) z 59,8% do 52,2% potwierdza efekty wdrożonej w banku polityki oszczędnego gospodarowania w zakresie kosztów własnych oraz maksymalizacji efektywności inwestycji rozwojowych.

 

Znaczący wzrost zysku


  • Wynik finansowy brutto wyniósł w III kwartale 2010 r. 96, 2 mln zł, w porównaniu do 61 mln zł uzyskanych w analogicznym okresie roku ubiegłego (wzrost o 57,6%).

  • W III kwartale 2010 r. wynik finansowy netto zamknął się kwotą 76, 2 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 47, 5 mln zł (wzrost o 60,3%).

W tych trudnych warunkach rynkowych Bank wykazuje się wysoką dynamiką wzrostu skali działania: łączna wartość aktywów wzrosła między wrześniem 2009 r. a wrześniem b.r. o 4, 7 mld zł tj. o 26%, w rezultacie zwiększenia się portfela należności od klientów o kwotę 3, 9 mld zł (+21%) oraz portfela papierów wartościowych o 1, 2 mld zł (+79%).

 

Dynamika zmian zysku, przychodów oraz kosztów


Wskaźnik (wartość w tys. zł)

Okres od 01/01/10 do 30/09/10

Okres od 01/01/09 do 30/09/09

Zmiana

Okres od 01/01/10 do 30/06/10

Zmiana

Zysk netto

197 826

97 977

+101,9%

121 639

+62,6%

Przychody operacyjne

572 925

422 103

+35,7%

367 815

+55,7%

Koszty operacyjne

312 795

282 505

+10,7%

205 679

+52,0%

 

Skumulowany zysk netto za 9 miesięcy b.r. podwoił się w porównaniu z kwotą osiągniętą
za analogiczny okres ubiegłego roku (197, 8 mln zł, wobec 98, 0 mln zł). Porównując wartość wypracowanego zysku po trzech kwartach 2010 do zysku z pierwszego półrocza 2010, obserwujemy zwiększenie o ponad 76 mln zł (wzrost o 62,6%).

 

Przychody operacyjne za 9 miesięcy 2010 roku wyniosły niemal 593 mln złotych i były o ponad 150 mln złotych wyższe niż w okresie trzech kwartałów w roku 2009, czyli o ponad jedną trzecią.
W porównaniu z pierwszym półroczem 2010, przychody operacyjne wzrosły o ponad 205 mln złotych (wzrost o 55,7%).

 

Koszty operacyjne po pierwszych trzech kwartałach 2010 roku wyniosły prawie 313 mln złotych i były wyższe o 30, 3 mln złotych w porównaniu z tożsamym okresem w roku 2009 (wzrost o 10,7%).
Od końca czerwca do końca września 2010 koszty operacyjne wzrosły o ponad 107 mln złotych. Jednak ich dynamika (52, 0%) okazała się znacznie niższa od dynamiki przychodów.

 

Wzrost wartości akcji kredytowej i depozytowej


  • Wartość aktywów banku ogółem na koniec III kwartału 2010 r. wyniosła 22, 6 mld zł i była
    o 26, 5%, tj. o kwotę 4, 7 mld zł wyższa w porównaniu z końcem III kwartału 2009 roku
    (17, 8 mld zł). Zwiększenie skali działalności Banku jest przede wszystkim rezultatem zwiększenia się portfela należności od klientów.

  • Wartość należności od klientów na koniec września 2010 r. wzrosła do 18, 8 mld zł i była wyższa o 21, 3% w porównaniu z III kwartałem 2009 r. (15, 5 mld zł).

  • Wartość zobowiązań wobec klientów osiągnęła poziom 9, 1 mld zł, wzrastając o 6, 0% względem poziomu sprzed roku (8, 6 mld zł). Wzrost ten jest przede wszystkim rezultatem emisji certyfikatów depozytowych o nominalnej wartości 350 mln zł, oraz przyrostu wolumenu depozytów osób fizycznych o 90 mln zł.

  • Kapitał własny Banku był na koniec września b. r. wyższy o 54, 5% w porównaniu
    do września 2009 r. Złożyła się na to zarejestrowana w lipcu emisja akcji skierowana
    do strategicznego inwestora, oraz wcześniejsze zasilenie przez cały zysk wypracowany
    za rok 2009.

 

– Rosnące wyniki za III kwartał potwierdzają bardzo dobrą kondycję finansową banku. Szybciej niż inne banki zwiększamy sumę bilansową oraz wykazujemy wzrost zysku. Inwestujemy przy tym
w sieć nowych oddziałów. W tym roku powstanie ich 45. Znajdujemy się nadal w ścisłej czołówce banków sprzedających kredyty hipoteczne. Rośniemy ponad 2, 5-krotnie szybciej niż rynek bankowy i potrafimy także utrzymać wysoką jakość portfela kredytowego. Wskaźnik kredytów nieregularnych wynosi 1, 08 proc., tj. 8 razy mniej niż średnia dla sektora bankowego. Do końca bieżącego roku będziemy nadal szybko się rozwijać – ocenia Włodzimierz Kiciński, prezes zarządu Nordea Bank Polska. 

Źródło: Nordea Bank Polska

nordea wyniki 2010-11-05
Redakcja PRNews.pl
Tagi: nordea wyniki

Sprawdź także:

a 0 N!Asystent 2.0 od Nest Banku dostępny w aplikacji mobilnej i bankowości internetowej
23.10.2026 (06:15)

N!Asystent 2.0 od Nest Banku dostępny w aplikacji mobilnej i bankowości internetowej

Nest Bank udostępnił N!Asystenta 2.0 we wszystkich kanałach bankowości elektronicznej – zarówno w aplikacji …

a 0 mBank rozpoczyna kampanię reklamową w Biedronce. Klienci mogą otrzymać bony na zakupy
22.10.2026 (21:32)

mBank rozpoczyna kampanię reklamową w Biedronce. Klienci mogą otrzymać bony na zakupy

mBank nawiązał współpracę z siecią Biedronka w ramach kampanii Retail Media. Reklamy banku pojawią się w ponad 3800 …

a 0 Fundacja UniCredit przeznaczy ponad 16 mln euro na programy edukacyjne. Obejmą także Polskę
22.10.2026 (21:25)

Fundacja UniCredit przeznaczy ponad 16 mln euro na programy edukacyjne. Obejmą także Polskę

UniCredit Foundation przedłuża współpracę z organizacjami Teach For All i Junior Achievement Europe. W ciągu …

a 0 BNP Paribas udzielił 20,35 mln euro kredytu na drugi etap Hillwood Grodzisk
22.10.2026 (21:23)

BNP Paribas udzielił 20,35 mln euro kredytu na drugi etap Hillwood Grodzisk

Hillwood podpisał z BNP Paribas Bank Polska umowę kredytową o wartości 20,35 mln euro. Środki zostaną przeznaczone …

a 0 VeloBank rusza z kampanią „Marzenia same się nie spełnią” z Magdaleną Różczką
22.10.2026 (21:21)

VeloBank rusza z kampanią „Marzenia same się nie spełnią” z Magdaleną Różczką

VeloBank rozpoczął kampanię reklamową z Magdaleną Różczką w roli głównej. Bank ponownie wykorzystuje znaną już …

a 0 Klienci mBanku skorzystają z Fast Tracku także na lotnisku w Gdańsku
22.10.2026 (21:17)

Klienci mBanku skorzystają z Fast Tracku także na lotnisku w Gdańsku

Użytkownicy karty Visa Świat Intensive od mBanku mogą korzystać z usługi Fast Track także na lotnisku w Gdańsku. …

PRNews.pl

Zobacz również

PKO BP wciąż bez SMS-ów do USA i Kanady. Bank nie zna terminu

PKO BP wciąż bez SMS-ów do USA i Kanady. Bank nie zna terminu

Na początku czerwca PKO BP szacował, że…

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Polityk albo prezes dużej firmy opowiada w…

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Nikt nie sprawdza zdolności kredytowej i nikt…

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

Z logo Pekao może zniknąć żubr, a…

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Najlepsze lokaty półroczne nadal pozwalają zarobić ponad…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Super rekrutacja. Wzięli Babkę dzięki której Getin Bank (Velo aktualnie) „wydym..l” Polaków na …

czw., 8 paź 2026 (08:26) • Credit Agricole tworzy Departament Kredytów Hipotecznych. Pokieruje nim Helena Kamińska

avatar komentującego

odeOOn:

Ważna i potrzebna kampania w tych czasach …

niedz., 27 wrz 2026 (14:34) • Polacy deklarują odpowiedzialność w finansach, ale co piąty miał w tym roku problem z płatnościami. Badanie KRUK-a

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Kredyt gotówkowy
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców