PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Allianz Partners Polska
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Compensa
    • Credit Agricole
    • Deutsche Bank
    • DNB
    • Erste Bank Polska
    • EuropAssistance
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Mondial Assistance
    • mPay
    • Nationale-Nederlanden
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • PKO Leasing
    • Plus Bank
    • PolCard from Fiserv
    • Polski Standard Płatności
    • Pru
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Vienna Life
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościUbezpieczeniaWolność słowa pośrednika ubezpieczeniowego

Wolność słowa pośrednika ubezpieczeniowego

Ubezpieczenia 28.05.2010 (08:44)

Przedstawiciele agentów ubezpieczeniowych znowu mogą w pełni korzystać z prawa do komentowania oraz informowania o sporze z towarzystwem ubezpieczeniowym Link4. Sąd Apelacyjny zniósł 25 maja br. zakaz wypowiadania się, który wprowadził w październiku 2009 r. sąd gospodarczy.

– Jestem zadowolony, bo czułem się dziwnie, gdy musiałem odmawiać komentarzy dziennikarzom, ale przede wszystkim dlatego, że nawet nie mogłem poinformować członków i sympatyków Izby o wyroku sądu – mówi prezes Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych Adam Sankowski.
Izba pozwała towarzystwo ubezpieczeniowe w imieniu grupy zawodowej agentów ubezpieczeniowych, którzy uznali za obraźliwe i uwłaczające godności kolejne serie kampanii reklamowych Link4. Co do samej idei kampanii – bez pośredników, bez prowizji – opartej na sugestii, że produkt jest tańszy, bo kupowany bez agenta ubezpieczeniowego, oraz szeregu złośliwych stwierdzeniach pod adresem agentów ubezpieczeniowych, to Link4 się z niej obecnie wycofało. Jednak towarzystwo za nie nie przeprosiło.
Wydawałoby się normalne, że skoro ktoś czuje się pokrzywdzony i wytacza proces, to może o tym informować. Jednak Link4 udała się rzecz nietypowa, towarzystwo przekonało sąd, że sam fakt wywieszenia informacji o procesie na stronie Polskiej izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych  spowodował duże straty finansowe towarzystwa. W efekcie sąd gospodarczy zakazał w październiku 2009 r. Izbie i jej przedstawicielom wypowiadania się we własnej sprawie. Dlatego Izba miała do tej pory zamknięte usta, nawet wówczas, gdy zapadł wyrok w spornej sprawie.

Przypomnijmy, że Sąd Gospodarczy w Warszawie uznał 8 stycznia większość argumentów Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych w sporze z Link4. Sąd stwierdził, że zaskarżone przez Polską Izbę Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych reklamy Link4 były nieetyczne i naruszały dobre obyczaje. Sąd zakazał też emisji większości reklam podważających profesjonalizm agentów ubezpieczeniowych i ukazujących ich w negatywnym świetle. Nakazał firmie Link4 trzykrotne umieszczenie w prasie i trzykrotne emisje w telewizji przeprosin za reklamy obrażające agentów ubezpieczeniowych oraz wpłatę 100 tys. zł na rzecz Zamku Królewskiego w Warszawie. Werdykt uprawomocniłby się w maju, ale Link4 odwołało się od niego, sprawa będzie miała więc ciąg dalszy.
Poza sprawą, której dotyczył werdykt z 8 stycznia br., toczą się jeszcze dwie sprawy z tym sporem związane, jedna, która dotyczy kolejnej reklamy Link4 (zaplanowane na 26 maja posiedzenie sądu w tej sprawie nie odbyło się z powodu alarmu bombowego), oraz druga, w której Link4 zarzuca PIPUiF, że publikując informacje o zakończonym w ostatni piątek procesie m.in. na swojej stronie internetowej, zaszkodziła interesom Link4 i spowodowała znaczne straty finansowe ubezpieczyciela. Właśnie w trakcie tego ostatniego procesu sąd zakazał PIPUiF wypowiadania się o procesie z Link4 do uprawomocnienia wyroku. Dzięki temu Link4 mógł swobodnie komentować wyrok sądu oraz kolejne rozprawy, podczas gdy drugiej stronie nie wolno się w tej sprawie wypowiadać.

W trakcie kolejnych rozpraw można się dowiedzieć wiele o wynikach i funkcjonowaniu Link4 np. tego, że towarzystwo, choć nie płaciło prowizji agentom, to płaciło je pracownikom.

Źródło: Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych

ubezpieczenia 2010-05-28
Redakcja PRNews.pl
Tagi: ubezpieczenia

Sprawdź także:

a 0 ING Bank Śląski i Europejski Fundusz Inwestycyjny z umową wspierającą finansowanie MŚP
30.06.2026 (18:30)

ING Bank Śląski i Europejski Fundusz Inwestycyjny z umową wspierającą finansowanie MŚP

ING Bank Śląski będzie mógł oferować małym i średnim przedsiębiorstwom finansowanie zabezpieczone gwarancją …

a 0 AI w ubezpieczeniach: tylko 10 proc. firm realnie na niej zarabia
30.06.2026 (14:49)

AI w ubezpieczeniach: tylko 10 proc. firm realnie na niej zarabia

Sztuczna inteligencja jest już w ubezpieczeniach powszechna, ale na realną przewagę przekłada ją niewielu. Według …

a 0 ING nagrodzony w rankingu "Banki w Polsce 2026"
30.06.2026 (14:47)

ING nagrodzony w rankingu "Banki w Polsce 2026"

ING Bank Śląski został laureatem rankingu Miesięcznika Finansowego BANK „Banki w Polsce 2026”. Bank nagrodzono w …

a 0 8 na 10 dzieci dostaje dodatkowe pieniądze na wakacje. Co ósme rezygnuje z aktywności z powodów finansowych
30.06.2026 (14:46)

8 na 10 dzieci dostaje dodatkowe pieniądze na wakacje. Co ósme rezygnuje z aktywności z powodów finansowych

84 proc. rodziców daje dzieciom dodatkowe pieniądze na czas letnich wyjazdów — wynika z badania BLIK i IBRiS. …

a 0 Allianz Trade i Mastercard ubezpieczą płatności w turystyce B2B
30.06.2026 (14:40)

Allianz Trade i Mastercard ubezpieczą płatności w turystyce B2B

Allianz Trade nawiązał współpracę z Mastercard, rozszerzając ubezpieczenie kredytu kupieckiego na płatności …

a 0 mTFI: na polskim długu aktywne fundusze pobiły ETF-y. Ale nie zawsze
30.06.2026 (14:38)

mTFI: na polskim długu aktywne fundusze pobiły ETF-y. Ale nie zawsze

Z analizy mTFI wynika, że na polskim rynku obligacji skarbowych większość aktywnie zarządzanych funduszy osiągnęła …

PRNews.pl

Zobacz również

VeloBank zwróci niesłusznie naliczone opłaty po migracji Citi. Reklamacje złożyło ok. 0,7 proc. klientów

VeloBank zwróci niesłusznie naliczone opłaty po migracji Citi. Reklamacje złożyło ok. 0,7 proc. klientów

VeloBank odpowiada na kolejne pytania Bankier.pl po…

Cyfrowa hipoteka w ING: Nie ma kompromisu dla bezpieczeństwa

Cyfrowa hipoteka w ING: Nie ma kompromisu dla bezpieczeństwa

Docelowo niemal wszystkie wnioski o kredyt mają…

Kody SMS z polskich banków nie dochodzą za oceanem. KNF wskazuje na blokady operatorów w USA i Kanadzie

Kody SMS z polskich banków nie dochodzą za oceanem. KNF wskazuje na blokady operatorów w USA i Kanadzie

Klienci w USA i Kanadzie korzystający z…

Revolut piątym bankiem w Polsce pod względem liczby klientów. Sprawdziliśmy, kogo wyprzedził

Revolut piątym bankiem w Polsce pod względem liczby klientów. Sprawdziliśmy, kogo wyprzedził

Polskie banki obsługują razem ponad 60 mln…

PKO BP apeluje do podróżnych: zgłoś wyjazd poza UE

PKO BP apeluje do podróżnych: zgłoś wyjazd poza UE

PKO BP rekomenduje klientom zgłaszanie wyjazdów zagranicznych…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

Marek Fra:

Wygłupili się powierzając wybór nadesłanych prac ludziom, którzy nie mają pojęcia jak odróżnić …

pt., 5 cze 2026 (06:23) • Erste Wiedeński to pierwszy międzynarodowy pociąg marki bankowej, który połączył Polskę i Austrię

avatar komentującego

mistrz:

Podejrzane rozwiazanie do którego oddajemy dane zdrowotne …

czw., 21 maj 2026 (15:07) • Allianz Partners wdraża Minte AI do automatyzacji likwidacji szkód

avatar komentującego

MalmoMind:

Przestańcie reklamować patologię inwestycyjną która za parę lat stanie się tym samym czym …

pon., 27 kw. 2026 (10:19) • XTB wchodzi do Serie A. Polska aplikacja globalnym partnerem SSC Napoli

avatar komentującego

MalmoMind:

No proszę, ZBP znów udowadnia, że 'bank' i 'empatia' to słowa, które się …

wt., 10 lut 2026 (11:40) • Związek Banków Polskich: WIBOR jest legalny i kluczowy dla stabilności państwa

avatar komentującego

Robert Koch:

rewelacja! Tego brakowało. Brawo dla tej firmy …

czw., 29 sty 2026 (11:55) • Tpay wprowadza płatności Blik Level 0 dla użytkowników platformy Shopify

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców