Emeryci i renciści wojskowi posiadający rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w SKOK podnosili w swoich skargach, że w czasie pełnienia czynnej służby otrzymywali swoje wynagrodzenia na rachunki w SKOK, natomiast po przejściu na emeryturę (rentę) są zmuszani do zakładania rachunków w bankach, a w konsekwencji do ponoszenia dodatkowych kosztów z tym związanych. Organy emerytalne MON odmawiają przekazywanie emerytur (rent) na rachunki prowadzone w SKOK.
Ze względu na fakt, iż działanie takie narusza prawa członków SKOK do wskazania rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej jako rachunku na jaki organ emerytalny (rentowy) może przekazywać należne świadczenia, Zarząd Kasy Krajowej postanowił wystąpić do RPO z interwencją. Po uzyskaniu wystąpienia Kasy Krajowej, Rzecznik Praw Obywatelskich postanowił zająć się tą sprawą.
W piśmie skierowanym z Biura Rzecznika do Grzegorza Biereckiego, prezesa Krajowej SKOK czytamy, że Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Obrony Narodowej oraz – ze względu na fakt, że podobna regulacja znajduje się w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym tzw. służb mundurowych (Policji, ABW itp.) – także do Wicepremiera, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o rozważenie możliwości podjęcia inicjatywy ustawodawczej w celu zmiany opisanego wyżej stanu rzeczy.
W dniu 15 stycznia 2008 r. do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła odpowiedź Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wynika z niej, że MSWiA rozważy możliwość podjęcia inicjatywy legislacyjnej, która „dostosuje rozwiązania przewidziane w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin w zakresie wypłaty świadczeń policyjnych do obowiązujących w systemie powszechnego zaopatrzenia emerytalnego”.
Po otrzymaniu odpowiedzi od Ministra Obrony Narodowej Rzecznik rozważy możliwość podjęcia dalszych czynności przewidzianych prawem – czytamy w piśmie skierowanym do prezesa Krajowej SKOK przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.