PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościInwestycjeFundusze akcji rosyjskich odrabiają straty

Fundusze akcji rosyjskich odrabiają straty

Inwestycje 04.06.2014 (07:14)

Fundusze akcji rosyjskich wzięły się za odrabianie strat. W maju średnio zyskały ponad 10 proc. Dobrą passę kontynuują fundusze polskich obligacji skarbowych.

Podsumowując majowe wyniki funduszy, inwestorzy stawiający na rozwiązania oparte głównie na akcjach polskich spółek, są pewnie nieco rozczarowani. Podczas gdy większość rynków akcji na świecie zyskiwała, na warszawskiej giełdzie panował swego rodzaju marazm, który sprawił, że średnie stopy zwrotu funduszy akcji polskich – uniwersalnych oraz małych i średnich spółek – oscylowały w okolicach zera. Generalnie maj trzeba jednak zaliczyć do miesięcy względnie udanych, bo cztery na pięć spośród ponad 420 produktów zakończyły ostatni miesiąc na plusie.

Na największą uwagę zasługują fundusze akcji rosyjskich, które po kilkumiesięcznym okresie intensywnych spadków, w maju mocno zwyżkowały. Średni wzrost w tej kategorii funduszy wyniósł 10,3 proc. (najlepszy Quercus Rosja zyskał 12,2 proc.), zaś wszystkie pięć funduszy do niej zaliczanych znalazły się w majowym TOP 10. Jednak pierwsza jaskółka wiosny nie czyni i nie można zapomnieć, że w ciągu sześciu wcześniejszych miesięcy straciły one ponad 22,5 proc. Trzeba jednak przyznać, że z odrabianiem strat ruszyły z kopyta.

Maj był w ogóle udany dla funduszy rynków wschodzących. Poza wspomnianymi funduszami akcji rosyjskich, wysokimi stopami zwrotu wyróżniły się także fundusze akcji tureckich. Warto dodać, że akurat w ich przypadku wzrostowa seria trwa już trzeci miesiąc z rzędu. Przy czym maj, ze średnim zyskiem w kategorii na poziomie 8,1 proc., był z nich najsłabszy. W marcu średni zysk podliczono na 12,2 proc., a w kwietniu na 8,5 proc. Dzięki tak dynamicznym wzrostom w cuglach wygrywają one w zestawieniu z tegorocznymi wynikami funduszy, zyskując 19,7 proc., podczas gdy następne w kolejce fundusze akcji amerykańskich zarobiły niespełna 5 proc.

Poza Rosją i Turcją przyzwoite zyski przyniosły też azjatyckie rynki wschodzące. Fundusze akcji azjatyckich (bez Japonii) średnio zarobiły w maju 5 proc. Głównie dzięki lepszej koniunkturze w wymienionych regionach świata, dobrze wypadły także fundusze globalnych i europejskich rynków wschodzących, średnio zyskując odpowiednio 4,5 i 4,3 proc.

fundusz 1M▼ 3M 6M 12M 24M 36M
akcji rosyjskich 10,3% -1,1% -13,0% -12,5% -8,5% -23,2%
akcji tureckich 8,1% 31,6% -0,6% -22,5% 10,4% 1,0%
akcji azjatyckich bez Japonii 5,0% 5,3% 2,3% 2,0% 13,4% -0,4%
akcji globalnych rynków wschodzących 4,5% 6,5% -0,6% -0,6% 8,9% -9,1%
akcji europejskich rynków wschodzących 4,3% 6,5% -3,7% -3,6% 20,9% -4,2%
akcji globalnych rynków rozwiniętych 3,0% 3,2% 2,6% 4,9% 25,3% 18,3%
mieszane zagraniczne zrównoważone 2,8% 4,1% 0,3% -2,7% 6,9% 2,4%
akcji amerykańskich (waluta) 2,3% -0,1% 3,9% 16,3% 36,7% 15,6%
akcji europejskich rynków rozwiniętych (waluta) 2,2% 1,7% 5,1% 14,9% 53,8% 26,3%
akcji amerykańskich 1,8% 2,4% 4,7% 11,4% 26,2% 32,9%
mieszane zagraniczne stabilnego wzrostu 1,7% 2,5% 3,2% -1,0% 2,8% 12,1%
akcji europejskich rynków rozwiniętych 1,2% 1,1% 2,0% 10,0% 37,8% 22,0%
dłużne USA uniwersalne 1,1% 1,9% 1,4% -6,0% -4,5% 19,4%
dłużne polskie papiery skarbowe 1,0% 2,3% 3,3% 2,6% 12,0% 19,2%
mieszane zagraniczne aktywnej alokacji 1,0% 1,1% 1,8% 9,8% 28,5% 8,7%
dłużne USA uniwersalne (waluta) 1,0% 1,6% 3,1% 2,7% 12,5% 9,9%
dłużne polskie uniwersalne 1,0% 2,3% 3,5% 3,6% 12,0% 19,2%
akcji zagranicznych sektora nieruchomości 0,9% -0,9% -5,6% -3,5% 17,2% -23,1%
mieszane polskie stabilnego wzrostu 0,6% 0,1% 0,0% 3,8% 14,9% 6,9%
mieszane polskie zrównoważone 0,5% -1,8% -3,1% 2,8% 18,9% 0,3%
dłużne polskie korporacyjne 0,5% 1,0% 1,1% 3,2% 6,5% 13,0%
gotówkowe i pieniężne PLN uniwersalne 0,4% 1,0% 1,7% 3,0% 8,3% 13,5%
dłużne europejskie uniwersalne (waluta) 0,4% 1,0% 1,9% 2,5% 9,7% 12,2%
akcji polskich uniwersalne 0,1% -4,1% -5,7% 7,8% 29,5% -2,8%
dłużne zagraniczne (PLN) 0,0% 1,3% 1,0% -3,5% -0,4% 16,9%
akcji polskich małych i średnich spółek 0,0% -6,3% -6,3% 16,7% 42,9% 7,5%
mieszane polskie aktywnej alokacji -0,5% -3,3% -5,2% 0,0% 9,7% -8,7%
dłużne europejskie uniwersalne -1,0% 0,6% 0,5% -1,1% 3,5% 17,4%

W segmencie funduszy papierów dłużnych zwraca uwagę utrzymująca się czwarty miesiąc z rzędu wyraźna przewaga produktów opartych głównie na obligacjach skarbowych nad funduszami obligacji korporacyjnych. Objawia się ona tym, że każdego miesiąca średnie stopy zwrotu funduszy obligacji skarbowych oraz uniwersalnych są w przybliżeniu dwukrotnie większe (w maju zarobiły średnio po 1 proc., podczas gdy fundusze korporacyjne zakończyły miesiąc z 0,5-proc. średnim zyskiem). Pozwala to uczestnikom cieszyć się 2,8-proc. średnimi zyskami od początku roku w przypadku funduszy obligacji uniwersalnych i 2,6-proc. w przypadku funduszy obligacji skarbowych. Fundusze papierów dłużnych przedsiębiorstw zyskały w tym czasie średnio 0,9 proc.

Bernard Waszczyk, Open Finance

2014-06-04
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 Raport Portfel Studenta 2026 ZBP i Warszawskiego Instytutu Bankowości
21.09.2026 (12:52)

Raport Portfel Studenta 2026 ZBP i Warszawskiego Instytutu Bankowości

Miesięczne wydatki polskiego studenta wynoszą przeciętnie 4 045,82 zł, o 66,60 zł więcej niż rok wcześniej — wynika …

a 0 Firmy leasingowe i CFM zaostrzają wycenę elektryków. Analiza Superauto.pl
21.09.2026 (12:49)

Firmy leasingowe i CFM zaostrzają wycenę elektryków. Analiza Superauto.pl

Polskie firmy leasingowe i CFM w 2026 r. wyraźnie zaostrzyły politykę wartości rezydualnych dla samochodów …

a 0 Dyrektywa UE o przejrzystości wynagrodzeń. Pierwsze zmiany już obowiązują
21.09.2026 (12:46)

Dyrektywa UE o przejrzystości wynagrodzeń. Pierwsze zmiany już obowiązują

Od 24 grudnia 2025 r. pracodawca ma obowiązek przekazać kandydatowi informację o proponowanym wynagrodzeniu lub …

a 0 Bank Pekao z drugą edycją „Bajek Oszczędzajek"
21.09.2026 (12:36)

Bank Pekao z drugą edycją „Bajek Oszczędzajek"

Bank Pekao S.A. i Empik Go uruchomili drugą edycję słuchowiska edukacyjnego „Bajki Oszczędzajki". Autorką bajek …

a 0 VeloBank sponsorem głównym polskiej premiery filmu Jana Holoubka
21.09.2026 (12:31)

VeloBank sponsorem głównym polskiej premiery filmu Jana Holoubka

VeloBank został sponsorem głównym polskiej premiery filmu Jana Holoubka „Dziki Dziki Wschód". Produkcja otwiera 21 …

a 0 PayPo obchodzi 10-lecie. Podsumowanie rynku BNPL w Polsce
21.09.2026 (12:28)

PayPo obchodzi 10-lecie. Podsumowanie rynku BNPL w Polsce

21 września mija 10 lat od pierwszej transakcji PayPo. Pierwszy rok fintech zamknął z 96 klientami i 157 …

PRNews.pl

Zobacz również

Raport: Liczba użytkowników zbliżeniowego BLIKA – II kwartał 2026 r.

Raport: Liczba użytkowników zbliżeniowego BLIKA – II kwartał 2026 r.

Płatności zbliżeniowe BLIKIEM wyraźnie przyspieszają. W drugim…

Wielka akcja zwracania odsetek. Banki dostosowują się do wyroku TSUE, a w sądach przybywa pozwów o SKD

Wielka akcja zwracania odsetek. Banki dostosowują się do wyroku TSUE, a w sądach przybywa pozwów o SKD

Banki kończą przygotowania do zwrotu klientom odsetek…

Raport: Bankowość mobilna i internetowa. Wskaźniki logowań klientów – II kwartał 2026 r.

Raport: Bankowość mobilna i internetowa. Wskaźniki logowań klientów – II kwartał 2026 r.

Aplikacja mobilna coraz wyraźniej wypiera tradycyjną bankowość…

Revolut przekazał dane klientów oszustom. Wśród poszkodowanych mogą być Polacy

Revolut przekazał dane klientów oszustom. Wśród poszkodowanych mogą być Polacy

Oszustom podszywającym się pod włoskie służby udało…

Raport: Liczba użytkowników bankowości elektronicznej – II kwartał 2026 r.

Raport: Liczba użytkowników bankowości elektronicznej – II kwartał 2026 r.

Ponad 45,4 mln klientów banków ma dostęp…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

PykPyk:

Zamiast zajmować się pierdołami niech dopracują swoją beznadziejną aplikację bankową bo ma podstawowe …

wt., 7 lip 2026 (16:36) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Kredyt gotówkowy
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców