PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościKoniec RnS: klienci już oczekują na nowy program dopłat

Koniec RnS: klienci już oczekują na nowy program dopłat

Wiadomości 13.12.2012 (13:15)
Kredyty

To już ostatni dzwonek na poszukiwanie mieszkania w programie „Rodzina na swoim”. W kilku miastach na rynku wtórnym wybór ofert jest bardzo duży. Jednocześnie są takie rejony, gdzie znalezienie mieszkania spełniającego kryteria RnS jest niemożliwe. Serwis Domiporta.pl oraz agencja nieruchomości Metrohouse sprawdziły nastroje kupujących i ich szanse na uzyskanie dopłaty.


Nadzieja na dopłatę nie gaśnie


Z wyników ankiety przeprowadzonej wśród Internautów odwiedzających serwis Domiporta.pl wynika, że duża grupa poszukujących mieszkań (prawie 37 proc.) nadal bierze pod uwagę możliwość skorzystania z programu „Rodzina na swoim”. Istotną informacją jest fakt, że prawie połowa ankietowanych decyduje się na jednoczesne poszukiwanie wśród ofert deweloperów i indywidualnych sprzedających na rynku wtórnym. – Potwierdzają to statystki Metrohouse. Spośród klientów aktualnie obsługiwanych przez pośredników większość, bo aż 79 proc., poszukuje na obu rynkach. Oznacza to, że podział na klientów rynku wtórnego i pierwotnego staje się coraz bardziej sztuczny. Klient po prostu szuka atrakcyjnych ofert, a nie skupia się na konkretnym segmencie rynku, mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse.

To, na co również warto zwrócić uwagę to przyspieszenie i zintensyfikowanie działań prowadzonych przez osoby poszukujące. Wpływ na to ma kilka elementów. Oczywiście koniec „Rodziny na swoim”, ale tez brak wiążących informacji dotyczących tego, czy, w jakiej formie, a przed wszystkim kiedy wprowadzony będzie nowy program rządu dofinansowujący zakupy mieszkań.  

– Zapytaliśmy również naszych respondentów, którzy nadal poszukują lokalu z dopłatą, o to jak duże mieszkanie leży w obszarze ich zainteresowania i ile chcą na nie przeznaczyć. Aż 53,3 proc. z nich deklaruje, że szuka mieszkania większego niż 30 m kw., ale nie przekraczającego 50 m kw. Ponad zaś ma zamiar przeznaczyć na zakup kwotę między 200 a 300 tys. zł, mówi Agnieszka Grotkowska z serwisu Domiporta.pl.

Jednocześnie co czwarty ankietowany wysoko i bardzo wysoko ocenia szanse na znalezienie mieszkania spełniającego wymogi „Rodziny na swoim”. Może to dziwić w kontekście limitów dla programu, które powodują, że w niektórych miastach znalezienie takich ofert jest trudne, albo prawie niemożliwe. 38,1 proc. zdaje sobie sprawę, że poszukiwania na ostatnią chwilę ofert spełniających wymogi RnS będzie bardzo trudne.

Czekając na MdM i spadki


Kluczowe znaczenie dla całej ankiety miało ostatnie pytanie, w którym ankietowani zostali zapytani o plany zakupowe na najbliższą przyszłość w przypadku, gdyby nie udało im się znaleźć oferty spełniającej kryteria RnS. Okazuje się, że jedynie 15,2 proc. spośród ankietowanych zdecyduje się mimo wszystko na zakup mieszkania. Z kolei 8,7 proc. całkowicie odstąpi od zakupu. Zdecydowana większość, bo 68,4 proc. zamierza chwilowo wstrzymać się z zakupem. Z tej grupy większa część będzie oczekiwać na możliwy dalszy rozwój sytuacji na rynku (czyli ew. dalsze spadki cen), a inni zachęceni zapowiedziami wsparcia w ramach nowego programu „Mieszkanie dla młodych” wstrzymają się z zakupem do czasu wdrożenia dopłat do kredytów.

Wyniki ankiety potwierdzają prognozy dotyczące rozwoju sytuacji na rynku mieszkaniowym w 2013 r. Brak dopłat do kredytu i dalsze oczekiwania odnośnie spadków cen mieszkań mogą spowodować wydłużanie się czasu sprzedaży. – Deweloperzy z niecierpliwością będą wyczekiwać na nowy rządowy program, a najlepszym sposobem na zachęcenie do zakupów będzie korekta ceny. Zbywcy jednak niechętnid dokonują kolejnej obniżki, a przypadki wycofywania ofert ze sprzedaży w oczekiwaniu na powrót lepszej koniunktury nie należą już do rzadkości. Szczególnie w przypadku mieszkań, które zostały nabyte w kredytach denominowanych w obcej walucie, twierdzi Marcin Jańczuk. Z kolei Agnieszka Grotkowska dodaje, że mimo nienajlepszych rokowań pamiętać należy o jednej ważnej rzeczy. – Nie ma lepszego momentu na dobrą inwestycję jak czas spadków cen, zmniejszonego popytu i wysypu ofert.


Gdzie jeszcze możesz liczyć na mieszkanie w RnS na rynku wtórnym?


Metrohouse przygotowało zestawienie ukazujące szanse na zakup mieszkania na rynku wtórnym w programie „Rodzina na swoim”.

Miasto Wskaźnik RNS dla rynku wtórnego w IV kwartale 2012 (w PLN) Odsetek ofert kwalifikujących się do RNS na rynku wtórnym Szanse na zakup mieszkania w RNS z rynku wtórnego
Kraków 3525,2 0% Bez szans lub pojedyncze oferty
Warszawa 4631,6 0%
Wrocław 4145,6 1%
Lublin 2975,04 1%
Gdańsk 4266 2%
Szczecin 2992 2%
Opole 2838 2%
Białystok 3189,6 3%
Kielce 3267,85 3%
Rzeszów 3029,6 6% Niewiele ofert, ale warto poszukać
Poznań 4120 8%
Olsztyn 3388,4 8%
Katowice 3376 20% Liczna grupa ofert
Zielona Góra 3069,2 20%
Łódź 3736 33%
Toruń 4502,4 36%
Gorzów Wlk. 3069,2 46%
Bydgoszcz 4502,4 60%

W grupie miast o najniższej dostępności mieszkań z rynku wtórnego spełniających warunki RnS znajdują się m.in. Wrocław, Gdańsk, Opole, czy Białystok. W Warszawie i Krakowie istnieją tylko iluzoryczne szanse na znalezienie takiego mieszkania z drugiej ręki. Nieco więcej ofert znajdziemy w Rzeszowie, Olsztynie, oraz Poznaniu, gdzie w ostatnich miesiącach odnotowujemy dopasowywanie się cen do obecnych limitów – tylko po to, aby jeszcze w tym roku sprzedać mieszkanie nabywcy zainteresowanemu wsparciem RnS. Największy wybór mają jednak mieszkańcy Bydgoszczy, gdzie aż 60 proc. ofert mieści się w limitach programu. Sytuacja nie wygląda źle w Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu i Łodzi, a także w Zielonej Górze i Katowicach.

/Domiporta.pl, Metrohouse

2012-12-13
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 Dariusz Mazurkiewicz zrezygnował z funkcji prezesa Polskiego Standardu Płatności
28.07.2026 (12:02)

Dariusz Mazurkiewicz zrezygnował z funkcji prezesa Polskiego Standardu Płatności

Dariusz Mazurkiewicz złożył Radzie Nadzorczej Polskiego Standardu Płatności SA rezygnację z funkcji Prezesa …

a 0 Bank Millennium z zyskiem netto 708 mln zł po pierwszym półroczu 2026
28.07.2026 (07:44)

Bank Millennium z zyskiem netto 708 mln zł po pierwszym półroczu 2026

Grupa Banku Millennium zarobiła w pierwszym półroczu 2026 roku 708 mln zł netto, o 39 proc. więcej niż rok …

a 0 Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce
27.07.2026 (21:18)

Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

Revolut udostępnił w Polsce fundusze rynku prywatnego — private equity, dług prywatny i infrastrukturę — dotąd …

a 0 Allegro ma nową CFO. Katarzyna Ostap-Tomann przechodzi z Grupy Polsat Plus
27.07.2026 (21:09)

Allegro ma nową CFO. Katarzyna Ostap-Tomann przechodzi z Grupy Polsat Plus

Katarzyna Ostap-Tomann obejmie stanowisko dyrektor finansowej (CFO) i członkini zarządu Grupy Allegro od 1 …

a 0 ING wprowadza maklerskie IKE i IKZE. Bez prowizji do końca 2027 roku
27.07.2026 (21:05)

ING wprowadza maklerskie IKE i IKZE. Bez prowizji do końca 2027 roku

Biuro Maklerskie ING dodało do oferty IKE i IKZE Maklerskie — konta emerytalne pozwalające samodzielnie inwestować …

a 0 PKO BP najlepszym bankiem dla dużych przedsiębiorstw w Polsce według Euromoney
27.07.2026 (21:04)

PKO BP najlepszym bankiem dla dużych przedsiębiorstw w Polsce według Euromoney

PKO Bank Polski zdobył tytuł „Najlepszy bank dla dużych przedsiębiorstw w Polsce" w konkursie Euromoney Awards for …

PRNews.pl

Zobacz również

Bolesny cios dla Aliora, drobna korekta dla gigantów. Wyrok TSUE podzielił sektor bankowy

Bolesny cios dla Aliora, drobna korekta dla gigantów. Wyrok TSUE podzielił sektor bankowy

Niemal 100 mln zł odpisu w Aliorze…

Byli menedżerowie Ergo Hestii i duży broker tworzą spółkę

Byli menedżerowie Ergo Hestii i duży broker tworzą spółkę

Dawny zarząd Ergo Hestii i spółka z…

Dług publiczny i kredyt mogą podkręcić zyski banków nawet o połowę do 2030 r. Jest jednak dużo czynników ryzyka

Dług publiczny i kredyt mogą podkręcić zyski banków nawet o połowę do 2030 r. Jest jednak dużo czynników ryzyka

Akcja kredytowa w Polsce rośnie w najszybszym…

AI zmienia zasady gry. Czy Polska jest gotowa?

AI zmienia zasady gry. Czy Polska jest gotowa?

Sztuczna inteligencja nie wymyśliła phishingu, fałszywych inwestycji…

Anatomia scamu. Rozbieramy rozmowę oszusta na czynniki pierwsze

Anatomia scamu. Rozbieramy rozmowę oszusta na czynniki pierwsze

„Departament bezpieczeństwa banku” dzwoni z numerem identyfikacyjnym,…

Who is who

Marek Baran

Marek Baran

Dyrektor biura komunikacji korporacyjnej Grupy PZU Marek…

Tomasz Głodowski

Tomasz Głodowski

Tomasz Głodowski Dyrektor Marketingu i Sprzedaży Bezpośredniej…

Hubert Kifner

Hubert Kifner

Head of Financial Services / Employee Practice…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

PykPyk:

Zamiast zajmować się pierdołami niech dopracują swoją beznadziejną aplikację bankową bo ma podstawowe …

wt., 7 lip 2026 (16:36) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

avatar komentującego

human1:

Trochę spóźniony ten news. Ta gra rozpoczęła się w kwietniu. …

niedz., 5 lip 2026 (20:03) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

avatar komentującego

Marek Fra:

Wygłupili się powierzając wybór nadesłanych prac ludziom, którzy nie mają pojęcia jak odróżnić …

pt., 5 cze 2026 (06:23) • Erste Wiedeński to pierwszy międzynarodowy pociąg marki bankowej, który połączył Polskę i Austrię

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców