PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościAktualnościKruk S.A. liderem rynku windykacji

Kruk S.A. liderem rynku windykacji

Aktualności 26.01.2010 (06:31) artykuł nadesłany

KRUK S.A. w 2009 roku przyjął do obsługi najwięcej zaległości spośród wszystkich firm windykacyjnych obecnych na polskim rynku i pozostaje jego niekwestionowanym liderem – wynika z  zestawień Gazety Giełdy Parkiet oraz Rzeczpospolitej opublikowanych 25 stycznia br. Wartość wierzytelności przyjętych do obsługi przez KRUK S.A. w 2009 roku przekroczyła 3,8 mld zł.

Ubiegły rok, zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, przyniósł znaczący wzrost wartości spraw przyjętych do windykacji. Dla Grupy Kapitałowej KRUK było to rekordowe 12 miesięcy, w których w sumie obsługiwane były sprawy o wartości 3 840 mln złotych. To o 40% więcej niż w poprzednim roku. To, co charakterystyczne dla 2009 roku, to również istotny wzrost długów konsumenckich przyjmowanych do windykacji. W porównaniu z rokiem 2008 wartość obsługiwanego zadłużenia osób fizycznych wzrosła o 83% – z 1 580 mln zł do 2 892 mln zł. Jednocześnie wyraźnie wzrosła też wartość wierzytelności zlecanych do obsługi przez wierzycieli. W ubiegłym roku zwiększyła się ona o ponad 450 mln zł z 2 162 mln zł do 2 615 mln zł, czyli o więcej niż 1/5.

– Polacy w okresie boomu gospodarczego bardzo chętnie zaciągali zobowiązania, a swoją zdolność kredytową oceniali wyłącznie w odniesieniu do obecnej sytuacji. Duży odsetek długów bankowych to pokłosie tamtych, często nieprzemyślanych decyzji. Odpowiedzią firmy KRUK S.A. na taką sytuację jest nowa polityka ugody z dłużnikiem i stopniowe przywracanie  osób zadłużonych do obrotu gospodarczego. Regulowanie należności w ratach, których wysokość dłużnik sam zaproponował, jest dla niego najlepszym rozwiązanie – mówi Piotr Krupa, prezes KRUK S.A.

Według szacunków, w 2010 roku rynek windykacyjny osiągnie wartość około 15 mld zł. Wartość wierzytelności z sektora finansowego może w tym roku wzrosnąć o ponad 1/3. Z pewnością w najbliższym czasie ze szczególną uwagą należy przyglądać się najpopularniejszym produktom bankowym, czyli kredytom i pożyczkom gotówkowym oraz zadłużeniom na kartach kredytowych. Sygnały, jakie płyną z rynku mogą zwiastować, że w najbliższych miesiącach znacznie częściej będziemy mieli do czynienia z dłużnikami, którzy przecenili swoje możliwości kredytowe i ich zobowiązania z tego tytułu przekraczają miesięczne dochody. – Dlatego tak ważna staje się edukacja społeczeństwa w zakresie odpowiedzialnego zadłużania się. Temu celowi służyła akcja edukacyjna „Nasze Długi”. W jej ramach pewnym znakiem naszych czasów był pierwszy ogólnopolski  „Dzień bez Długów”, który od ubiegłego roku obchodzimy 17 listopada. Akcje te mają na celu zwrócenie uwagi Polaków na problem nadmiernego zadłużania się oraz konieczności rzetelnego regulowania zobowiązań – dodaje Piotr Krupa. 

Źródło: Kruk S.A.

długi KRUK windykacja 2010-01-26
Redakcja PRNews.pl
Tagi: długi KRUK windykacja

Sprawdź także:

a 0 Revolut uruchomił w Wielkiej Brytanii płatności twarzą Pay with Smile
26.09.2026 (07:55)

Revolut uruchomił w Wielkiej Brytanii płatności twarzą Pay with Smile

Revolut udostępnił w Wielkiej Brytanii funkcję Revolut Pay with Smile – autoryzację płatności rozpoznawaniem …

a 0 ING Bank Śląski partnerem finansującym w programie preferencyjnych pożyczek PARP dla firm
26.09.2026 (06:52)

ING Bank Śląski partnerem finansującym w programie preferencyjnych pożyczek PARP dla firm

ING Bank Śląski został partnerem finansującym programu „Pożyczki na cyfrową i zieloną transformację …

a 0 Erste Bank Polska wprowadza wskaźnik POLSTR do nowych kredytów hipotecznych
26.09.2026 (06:47)

Erste Bank Polska wprowadza wskaźnik POLSTR do nowych kredytów hipotecznych

Od 26 września 2026 r. Erste Bank Polska oferuje nowe kredyty hipoteczne oparte na wskaźniku POLSTR 1M Stopa …

a 0 Alior Bank uruchomił zakup funduszy inwestycyjnych w aplikacji mobilnej
26.09.2026 (06:45)

Alior Bank uruchomił zakup funduszy inwestycyjnych w aplikacji mobilnej

Klienci Alior Banku mogą kupować fundusze inwestycyjne bezpośrednio w aplikacji Alior Mobile. Wcześniej aplikacja …

a 0 Credit Agricole o dostępności bankowości dla osób Głuchych. Bank ma dedykowaną ofertę konta
26.09.2026 (06:35)

Credit Agricole o dostępności bankowości dla osób Głuchych. Bank ma dedykowaną ofertę konta

Przy okazji przypadającego w ostatnią niedzielę września Międzynarodowego Dnia Głuchych Credit Agricole przypomina …

a 0 NetB@nk: liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej rośnie, w internetowej nieznacznie spadła
24.09.2026 (21:40)

NetB@nk: liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej rośnie, w internetowej nieznacznie spadła

Liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej wzrosła w II kw. 2026 r. o 1,6 proc. kw./kw. i o 7 proc. r/r. W …

PRNews.pl

Zobacz również

Sony chce zamienić pada od PlayStation w terminal. Za grę zapłacimy, zbliżając telefon?

Sony chce zamienić pada od PlayStation w terminal. Za grę zapłacimy, zbliżając telefon?

Sony pracuje nad rozwiązaniem, które może uprościć…

Oddała kurierowi kartę. Wyczyścili jej konto

Oddała kurierowi kartę. Wyczyścili jej konto

70-letnia kobieta straciła ponad 30 tys. zł…

AI uznała, że go stać. Wybrała mu ofertę sześć razy droższą

AI uznała, że go stać. Wybrała mu ofertę sześć razy droższą

Poprosisz sztuczną inteligencję o znalezienie najtańszego biletu,…

Erste proponuje 1500 zł do konta i 5,5% na lokacie. Sprawdzamy jakie stawia warunki i co jeszcze można zyskać

Erste proponuje 1500 zł do konta i 5,5% na lokacie. Sprawdzamy jakie stawia warunki i co jeszcze można zyskać

Erste Bank Polska wprowadził promocję Konta Erste…

Kolejny wyciek danych klientów Revoluta. Włamano się do firmy obsługującej handel akcjami

Kolejny wyciek danych klientów Revoluta. Włamano się do firmy obsługującej handel akcjami

Klienci Revoluta otrzymują informacje o kolejnym incydencie…

Who is who

Wojciech Sury

Wojciech Sury

Wojciech Sury – menedżer komunikacji korporacyjnej i…

Justyna Niebutkowska-Jończyk

Justyna Niebutkowska-Jończyk

Manager ds. Marketingu i Komunikacji, Europ Assistance…

Artur Newecki

Artur Newecki

PR Manager, Getin Noble Bank Artur Newecki…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

PykPyk:

Zamiast zajmować się pierdołami niech dopracują swoją beznadziejną aplikację bankową bo ma podstawowe …

wt., 7 lip 2026 (16:36) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Kredyt gotówkowy
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców