PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościUwaga na „pożyczki” zawierane przed notariuszem

Uwaga na „pożyczki” zawierane przed notariuszem

Wiadomości 27.07.2017 (07:03) artykuł nadesłany

Szukasz możliwości szybkiego pożyczenia pieniędzy? Ktoś oferuje Ci pożyczkę, ale wymaga wizyty u notariusza i przeniesienia własności mieszkania? Uważaj na treść podpisywanej umowy, bo możesz stracić mieszkanie!

W ostatnim czasie do Rzecznika Finansowego trafia coraz więcej zapytań telefonicznych czy próśb o interwencję od osób, które straciły mieszkanie dlatego, że nie mogły oddać pożyczonych pieniędzy.

– Niestety w większości przypadków te osoby padły ofiarą przestępstwa, dlatego informujemy o takich przypadkach prokuraturę. Przestrzegamy potencjalnych klientów przed podpisywaniem umów, w których warunkiem pożyczki od osoby fizycznej czy jakiejś firmy jest ustanowienie zabezpieczenia związanego z nieruchomością – mówi Agnieszka Wachnicka, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego.

 

Kredyt pod zastaw mieszkania tylko w banku


Przypomina, że od 22 lipca tylko banki i SKOK-i mogą oferować kredyty zabezpieczone wpisem do hipoteki mieszkania. Jeśli więc jakaś firma czy pośrednik nakłania nas do wzięcia pożyczki w której formą zabezpieczenia mają być prawa do nieruchomości to powinniśmy zachować czujność.

– Z naszej praktyki widzimy, że tego typu „pożyczki”  nie są zabezpieczone wpisem do hipoteki, ale przez przeniesienie praw własności do mieszkania. Czasem jest to umowa w której w przypadku braku spłaty pożyczkodawca przejmuje mieszkanie. W innych wypadkach jest to po prostu umowa kupna-sprzedaży nieruchomości, z prawem odkupu przez pożyczającego po określonym czasie. Od strony prawnej nie jest więc to umowa pożyczki czy kredytu, oparta o zasady określone w ustawie o kredycie konsumenckim lub ustawie o kredycie hipotecznym. A obydwa akty prawne zawierają wiele postanowień chroniących interesy klienta  – wyjaśnia Agnieszka Wachnicka.

 

Notariusz nie jest potrzebny


Cechą charakterystyczną procederu przejmowania mieszkań zabezpieczających „pożyczkę”, jest konieczność wizyty u notariusza w celu podpisania odpowiedniej umowy.

– Notariusz jako zawód zaufania publicznego powinien zwrócić uwagę na treść umowy. Przede wszystkim na zapisy dotyczące zupełnie nieadekwatnej do rynkowej ceny, za jaką sprzedawana jest nieruchomość, jak również bardzo wysokiej ceny, za którą możliwe będzie jej odkupienie przez dotychczasowego właściciela. Niestety w przypadkach, które do nas trafiają widzimy, że część notariuszy zaniedbuje ten obowiązek – mówi Agnieszka Wachnicka.

Warto przypomnieć, że przy klasycznej pożyczce hipotecznej czy kredycie hipotecznym nie ma konieczności korzystania z usług notariusza.

– Zastosowanie innej procedury, innego rodzaju zabezpieczenia powinno wzmóc naszą ostrożność– przestrzega Agnieszka Wachnicka.

2017-07-27
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 BIK: w pierwszym półroczu 2026 banki i firmy pożyczkowe udzieliły finansowania za 183 mld zł
30.07.2026 (20:35)

BIK: w pierwszym półroczu 2026 banki i firmy pożyczkowe udzieliły finansowania za 183 mld zł

Wartość nowo udzielonych kredytów bankowych i pożyczek pozabankowych sięgnęła w pierwszym półroczu 2026 roku 183,2 …

a 0 UniCredit wprowadza leasing dla firm we współpracy z PEAC Solutions
30.07.2026 (20:33)

UniCredit wprowadza leasing dla firm we współpracy z PEAC Solutions

UniCredit dodaje do oferty dla MŚP i korporacji leasing, którego udziela partner banku, spółka PEAC Solutions. Bank …

a 0 Raport ZPF: przyzwolenie na nadużycia finansowe najwyższe wśród młodych i zadłużonych
30.07.2026 (20:31)

Raport ZPF: przyzwolenie na nadużycia finansowe najwyższe wśród młodych i zadłużonych

Polacy są skłonni usprawiedliwiać nieetyczne zachowania finansowe w ponad dwóch piątych badanych sytuacji — wynika …

a 0 Erste Bank Polska z zyskiem 2,2 mld zł po pierwszym półroczu, rekordy w kredytach gotówkowych
30.07.2026 (20:29)

Erste Bank Polska z zyskiem 2,2 mld zł po pierwszym półroczu, rekordy w kredytach gotówkowych

Grupa Erste Bank Polska zarobiła w pierwszym półroczu 2026 roku 2,2 mld zł netto przy ROE na poziomie 19 proc. To …

a 0 Finax ostrzega przed poradami influencerów: na rynku CFD traci 70–80 proc. inwestorów
30.07.2026 (09:44)

Finax ostrzega przed poradami influencerów: na rynku CFD traci 70–80 proc. inwestorów

Na rynku Forex i kontraktów CFD traci pieniądze od 70 do 80 proc. inwestorów detalicznych — wynika z danych UKNF …

a 0 ING Bank Śląski z zyskiem 2,02 mld zł po półroczu, rekordowy przyrost klientów
30.07.2026 (09:32)

ING Bank Śląski z zyskiem 2,02 mld zł po półroczu, rekordowy przyrost klientów

ING Bank Śląski zarobił w drugim kwartale 2026 roku 1 193 mln zł, o 5 proc. więcej rok do roku. Zysk za całe …

PRNews.pl

Zobacz również

BNP Paribas powalczy o korporacje i inwestycje strategiczne. Ma mocną konkurencję

BNP Paribas powalczy o korporacje i inwestycje strategiczne. Ma mocną konkurencję

Przynależność do największej grupy bankowej w Europie…

Chciała wypłacić 40 tys. zł. Banki radzą: jedź do innego miasta albo pobieraj „na raty”

Chciała wypłacić 40 tys. zł. Banki radzą: jedź do innego miasta albo pobieraj „na raty”

Wypłata większej kwoty gotówki wymaga w większości…

Bolesny cios dla Aliora, drobna korekta dla gigantów. Wyrok TSUE podzielił sektor bankowy

Bolesny cios dla Aliora, drobna korekta dla gigantów. Wyrok TSUE podzielił sektor bankowy

Niemal 100 mln zł odpisu w Aliorze…

Byli menedżerowie Ergo Hestii i duży broker tworzą spółkę

Byli menedżerowie Ergo Hestii i duży broker tworzą spółkę

Dawny zarząd Ergo Hestii i spółka z…

Dług publiczny i kredyt mogą podkręcić zyski banków nawet o połowę do 2030 r. Jest jednak dużo czynników ryzyka

Dług publiczny i kredyt mogą podkręcić zyski banków nawet o połowę do 2030 r. Jest jednak dużo czynników ryzyka

Akcja kredytowa w Polsce rośnie w najszybszym…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

PykPyk:

Zamiast zajmować się pierdołami niech dopracują swoją beznadziejną aplikację bankową bo ma podstawowe …

wt., 7 lip 2026 (16:36) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

avatar komentującego

human1:

Trochę spóźniony ten news. Ta gra rozpoczęła się w kwietniu. …

niedz., 5 lip 2026 (20:03) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców