PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościIle banki zarabiają na euro i franku?

Ile banki zarabiają na euro i franku?

Wiadomości 14.04.2015 (10:12)

Z dobrodziejstw ustawy antyspreadowej można korzystać już od sierpnia 2011 r. Mimo tego większość posiadaczy kredytów walutowych nadal kupuje franki i euro od banku. W odpowiedzi na styczniowy wzrost notowań CHF, banki czasowo obniżyły stosowane spready.

Bankowe kursy sprzedaży CHF cechują się dużym zróżnicowaniem (fot. Bartosz Krupa / EastNews)

Ta zmiana została wprowadzona na początku lutego b.r. Kilkadziesiąt tysięcy kredytobiorców kupujących euro od banku nie może liczyć na podobne preferencje. W przypadku europejskiej waluty stawki spreadów nadal są wysokie.

Dwaj kredytodawcy sprzedają franka taniej niż e-kantory

Pod koniec stycznia b.r. Związek Banków Polskich zalecił swoim członkom tymczasową obniżkę spreadów dla kursu CHF – PLN. Kredytodawcy w różny sposób dostosowali się do tej rekomendacji (patrz poniższa tabela z 13 kwietnia 2015 r.). Niektóre banki (np. BZ WBK i BGŻ) obniżyły kurs franka dla wszystkich klientów. W pozostałych instytucjach (m.in. PKO BP oraz Millennium) bardziej korzystne notowania CHF dotyczą tylko osób spłacających kredyty mieszkaniowe.

Bankowe kursy sprzedaży CHF cechują się dużym zróżnicowaniem (podobnie jak spready). Warto zwrócić uwagę, że notowania franka, które PKO BP oraz ING ustalił dla kredytobiorców, są niższe od średniej stawki z 16 kantorów internetowych. Największy krajowy bank ponadto wyróżnia się bardzo niskim poziomem spreadu (1,00% dla franka). Na uwagę zasługują też niskie spready, które w przypadku „frankowych” kredytów stosuje Credit Agricole (1,00%) oraz BZ WBK (2,00%).

Najwyższy spread dla „frankowców” przewiduje Alior Bank (5,39%), Raiffeisen Polbank (4,84%) i Pekao (4,92%). Klienci dwóch pierwszych banków mogą jednak skorzystać z usług dedykowanych kantorów, które zapewniają o wiele lepsze warunki wymiany. Mowa o platformach R – Dealer i Kantor Alior Bank.

Raiffeisen Polbank w dniu porównania (13 kwietnia 2015 r.) dodatkowo wyróżniał się najwyższym kursem sprzedaży euro oraz wysokim spreadem dla tej waluty (9,95%). Jeszcze większą stawkę spreadu dla osób zadłużonych w euro ustalił Getin Bank (10,06%). Po sprawdzeniu zebranych informacji można stwierdzić, że wszystkie spready w bankowych kursach EUR – PLN są wysokie. Ich średni poziom (dla kredytobiorców) wynosi 7,25%. Analogiczna wartość obliczona na podstawie notowań franka nie przekracza 3,10%.

Porównanie spreadów, które banki i kantory ustalają dla franka szwajcarskiego oraz euro
Nazwa instytucji sprzedającej waluty Kurs sprzedaży CHF dla kredytobiorców Kurs sprzedaży CHF dla pozostałych klientów* Spread dla kursu CHF** Kurs sprzedaży EUR dla kredytobiorców Kurs sprzedaży EUR dla pozostałych klientów* Spread dla kursu EUR**
Alior Bank 3,9766 zł 5,39% 4,1993 zł 9,09%
BGŻ 3,9205 zł 2,50% 4,1588 zł 7,00%
BZ WBK 3,8999 zł 2,00% 4,1535 zł 7,00%
Credit Agricole 3,8921 zł/4,0082 zł 1,00%/7,00% 4,1144 zł/4,1586 zł 5,93%/7,00%
Deutsche Bank 3,9208 zł 2,47% 4,1564 zł 7,00%
ING Bank Śląski 3,8708 zł/4,0134 zł 3,58%/7,19% 4,1671 zł 7,19%
Getin Bank 3,9556 zł/3,9604 zł 3,47%/3,48% 4,1304 zł/4,1323 zł 10,06%/10,11%
mBank 3,9344 zł 3,00% 4,1427 zł 6,00%
Millennium Bank 3,9297 zł/4,0590 zł 3,00%/6,15% 4,1373 zł 6,00%
Pekao 3,9510 zł 4,92% 4,1464 zł 6,80%
PKO BP 3,8853 zł/3,9808 zł 1,00%/5,60% 4,1160 zł 5,00%
Raiffeisen Polbank 3,9864 zł 4,84% 4,2309 zł 9,95%
Kantory stacjonarne (średnia z całego kraju) 3,9113 zł 1,62% 4,0396 zł 1,28%
Kantory internetowe (średnia dla 16 kantorów) 3,8865 zł 0,62% 4,0206 zł 0,55%

*- W przypadku, gdy bank podaje kurs dewizowy i gotówkowy, wybrano tę pierwszą wartość.

**- Spread został obliczony według wzoru: (kurs sprzedaży – kurs kupna)/(0,5 x (kurs kupna + kurs sprzedaży)

Źródło: opracowanie własne na podstawie stron banków oraz portali Quantor.pl i Kurencja.com

(dane z 13 kwietnia 2015 r.) 

Czy spready wynoszące 8% – 10% mogą jeszcze powrócić?

Krajowe banki zdecydowały się na obniżkę „frankowych” spreadów w wyjątkowej i bezprecedensowej sytuacji. Na pewno spore znaczenie miały kwestie wizerunkowe. W tym kontekście trzeba pamiętać, że bankowy spread dla franka budzi spore kontrowersje już od 5 – 6 lat.

Według danych Ministerstwa Gospodarki w połowie stycznia 2015 roku, „frankowe” spready wynosiły od 5,60% (PKO BP) do 9,99% (Raiffeisen Polbank). Wcześniej były notowane jeszcze wyższe stawki spreadu. Getin Bank przez dłuższy czas utrzymywał trzynastoprocentową różnicę pomiędzy kursem kupna i sprzedaży franka (patrz poniższy wykres).

*- Spread został obliczony według wzoru: (kurs sprzedaży – kurs kupna)/(0,5 x (kurs kupna + kurs sprzedaży)

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Ministerstwa Gospodarki

Aktualna obniżka spreadu dla „frankowców” jest tylko czasowym rozwiązaniem. Zgodnie z zaleceniami ZBP, banki przez kilka miesięcy powinny ograniczyć swoją marżę walutową na franku. Można przypuszczać, że kredytodawcy dość szybko wrócą do zasad ustalania kursu CHF, które obowiązywały jeszcze cztery miesiące temu. Po kolejnych obniżkach stóp procentowych i ustawowej redukcji opłat interchange, zyski ze sprzedaży walut stały się jeszcze ważniejszym źródłem bankowych zysków. Powrót „frankowego” spreadu do poziomu 6% – 10% mógłby zwiększyć liczbę osób spłacających raty bezpośrednio w helweckiej walucie. Od 26 sierpnia 2011 r. taki wariant spłaty nie wiąże się z dodatkowymi kosztami (np. opłatą za aneks do umowy kredytowej).

Andrzej Prajsnar – RynekPierwotny.pl

2015-04-14
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 Revolut uruchomił w Wielkiej Brytanii płatności twarzą Pay with Smile
26.09.2026 (07:55)

Revolut uruchomił w Wielkiej Brytanii płatności twarzą Pay with Smile

Revolut udostępnił w Wielkiej Brytanii funkcję Revolut Pay with Smile – autoryzację płatności rozpoznawaniem …

a 0 ING Bank Śląski partnerem finansującym w programie preferencyjnych pożyczek PARP dla firm
26.09.2026 (06:52)

ING Bank Śląski partnerem finansującym w programie preferencyjnych pożyczek PARP dla firm

ING Bank Śląski został partnerem finansującym programu „Pożyczki na cyfrową i zieloną transformację …

a 0 Erste Bank Polska wprowadza wskaźnik POLSTR do nowych kredytów hipotecznych
26.09.2026 (06:47)

Erste Bank Polska wprowadza wskaźnik POLSTR do nowych kredytów hipotecznych

Od 26 września 2026 r. Erste Bank Polska oferuje nowe kredyty hipoteczne oparte na wskaźniku POLSTR 1M Stopa …

a 0 Alior Bank uruchomił zakup funduszy inwestycyjnych w aplikacji mobilnej
26.09.2026 (06:45)

Alior Bank uruchomił zakup funduszy inwestycyjnych w aplikacji mobilnej

Klienci Alior Banku mogą kupować fundusze inwestycyjne bezpośrednio w aplikacji Alior Mobile. Wcześniej aplikacja …

a 0 Credit Agricole o dostępności bankowości dla osób Głuchych. Bank ma dedykowaną ofertę konta
26.09.2026 (06:35)

Credit Agricole o dostępności bankowości dla osób Głuchych. Bank ma dedykowaną ofertę konta

Przy okazji przypadającego w ostatnią niedzielę września Międzynarodowego Dnia Głuchych Credit Agricole przypomina …

a 0 NetB@nk: liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej rośnie, w internetowej nieznacznie spadła
24.09.2026 (21:40)

NetB@nk: liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej rośnie, w internetowej nieznacznie spadła

Liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej wzrosła w II kw. 2026 r. o 1,6 proc. kw./kw. i o 7 proc. r/r. W …

PRNews.pl

Zobacz również

Sony chce zamienić pada od PlayStation w terminal. Za grę zapłacimy, zbliżając telefon?

Sony chce zamienić pada od PlayStation w terminal. Za grę zapłacimy, zbliżając telefon?

Sony pracuje nad rozwiązaniem, które może uprościć…

Oddała kurierowi kartę. Wyczyścili jej konto

Oddała kurierowi kartę. Wyczyścili jej konto

70-letnia kobieta straciła ponad 30 tys. zł…

AI uznała, że go stać. Wybrała mu ofertę sześć razy droższą

AI uznała, że go stać. Wybrała mu ofertę sześć razy droższą

Poprosisz sztuczną inteligencję o znalezienie najtańszego biletu,…

Erste proponuje 1500 zł do konta i 5,5% na lokacie. Sprawdzamy jakie stawia warunki i co jeszcze można zyskać

Erste proponuje 1500 zł do konta i 5,5% na lokacie. Sprawdzamy jakie stawia warunki i co jeszcze można zyskać

Erste Bank Polska wprowadził promocję Konta Erste…

Kolejny wyciek danych klientów Revoluta. Włamano się do firmy obsługującej handel akcjami

Kolejny wyciek danych klientów Revoluta. Włamano się do firmy obsługującej handel akcjami

Klienci Revoluta otrzymują informacje o kolejnym incydencie…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

PykPyk:

Zamiast zajmować się pierdołami niech dopracują swoją beznadziejną aplikację bankową bo ma podstawowe …

wt., 7 lip 2026 (16:36) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Kredyt gotówkowy
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców