PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościAnalizyChiny motorem wzrostu sprzedaży samochodów

Chiny motorem wzrostu sprzedaży samochodów

Analizy 19.07.2012 (07:39)

Wielu zachodnich podróżników prawdopodobnie ma pocztówki z Chin przedstawiające ulice miasta opanowane przez rowery, ale za to pozbawione jakichkolwiek śladów samochodów. Chińczycy jednak zdążyli już zsiąść z siodełek i umościli się wygodnie w fotelach swych samochodów, które błyskawicznie wypierają środki transportu napędzane siłą ludzkich mięśni. Sprzedaż pojazdów silnikowych w Chinach szybko rośnie, odzwierciedlając wzrost klasy średniej.

W 2009 r., Chiny wyprzedziły USA w sprzedaży samochodów, a w 2011 r. stały się największym producentem samochodów na świecie, osiągając produkcję na poziomie 18,4 mln sztuk.[1] Popytem wśród chińskich konsumentów cieszą się zarówno krajowe, jak i zagraniczne marki. W maju 2012 r., sprzedaż pojazdów w Chinach przekroczyła 1,6 mln sztuk (wzrost o 16% rok do roku), w porównaniu ze sprzedażą rzędu 1,3 mln szt. w USA.[2] Pomimo pewnego spowolnienia dynamiki wzrostu gospodarczego w Chinach w tym roku, solidna sprzedaż dóbr trwałych, takich jak samochody, świadczy o dużym potencjale lokalnego rynku konsumenckiego.

Perspektywa historyczna

Choć korzenie chińskiego przemysłu samochodowego sięgają lat 50-tych ubiegłego wieku, dopiero reformy rynkowe wdrażane w Chinach podczas rządów Deng Xiaopinga od późnych lat 70-tych do lat 90-tych dwudziestego wieku uwolniły potężny popyt na samochody.[3] Przez te kolejne dziesięciolecia, produkcja samochodów pasażerskich była dość anemiczna, ale wejście Chin do Światowej Organizacji Handlu w 2001 r. oraz krajowe reformy przełożyły się na przyspieszenie rozwoju chińskiego rynku motoryzacyjnego w minionej dekadzie.

Gdy byłem w Chinach po raz pierwszy 20 lat temu, jeździłem rowerem po chińskich miastach wraz z milionami innych rowerzystów. Gdy konsumenci zaczęli przesiadać się do samochodów, popularność rowerów spadła. Niektóre duże miasta (np. Pekin) zapełniły się samochodami do tego stopnia, że rząd musiał ograniczać liczbę nowo rejestrowanych pojazdów. Pomimo ograniczonej podaży nowych aut, nie dostrzegam sygnałów słabnącego popytu na samochody zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejskich. Ten trend może mieć także określone konsekwencje dla długofalowych zmian cen ropy i innych paliw.
 
Chiny: rowery w gospodarstwach domowych w %
 
Źródło danych: Główny Urząd Statystyczny Chińskiej Republiki Ludowej, maj 2011 r., stats.gov.cn.
 
Obecnie chiński rynek samochodowy zdominowany jest przez marki zagraniczne. Liderami rynku są marki europejskie i amerykańskie, a po piętach depczą im producenci z Japonii i Korei. Atrakcyjność chińskiego rynku oraz chęć wyeliminowania kosztów wymiany walutowej doprowadziła do otwarcia krajowych zakładów samochodowych. Obowiązujące limity własności podmiotów zagranicznych uniemożliwiały producentom spoza Chin otwieranie w tym kraju własnych zakładów produkcyjnych, więc współpracowali oni z państwowymi spółkami i przedsiębiorcami z Chin w ramach joint venture. Zagraniczne przedsiębiorstwa często nawiązywały i nawiązują partnerstwa z kilkoma różnymi firmami lokalnymi, produkując głównie marki globalne (na licencjach), ale także kilka marek krajowych.

W segmencie samochodów luksusowych, nadal dominują wiodące firmy z Europy i USA, które inwestują duże ilości kapitału w najnowocześniejsze zakłady produkcyjne w Chinach. Samochody z najwyższej półki nadal są importowane, a Chiny stają się coraz ważniejszym rynkiem docelowym dla ich producentów, co potwierdza błyskawiczny wzrost sprzedaży zachodnich marek luksusowych w Chinach na przestrzeni ostatnich kilku lat. Jeden z europejskich producentów ogłosił, że ok. 25% z jego łącznych ogólnoświatowych przychodów pochodzi obecnie z Chin, a w ostatnich miesiącach jego pojazdy sprzedają się lepiej w Chinach niż w USA.

Produkcja samochodów w Chinach: jakość, jakość i jeszcze raz jakość

Podczas mojej ostatniej wizyty w chińskim zakładzie europejskiego producenta samochodów, uderzyły mnie przede wszystkim trzy rzeczy. Po pierwsze: czystość. Po drugie: nacisk na kontrolę jakości. Wygląda na to, że na działania związane z kontrolą jakości poświęca się tam tyle samo czasu i pracy, co na samą produkcję. Po trzecie: łatwość, z jaką pracownicy linii montażowych wykonują swe zadania. Wyraźnie widać dokładne planowanie produkcji; każdy etap procesów produkcyjnych jest zaprojektowany w taki sposób, by ułatwiać ludziom ich pracę. Zauważyłem wiele zrobotyzowanych narzędzi i rozmieszczenie części w taki sposób, by były łatwo dostępne. Poziom automatyzacji jest imponujący, podobnie jak nacisk na jakość, jakość i jeszcze raz jakość.

Coraz większy udział w rynku zyskują marki chińskie, z których kilkanaście obserwuję z dużym zainteresowaniem. Przykładowo, największy chiński producent samochodów sportowych nie tylko zaspokaja potrzeby rynku lokalnego, ale także eksportuje do ponad 60 krajów na całym świecie. Miałem okazję, by odwiedzić jedną z nowych fabryk tej firmy w Chinach, która aktualnie dynamicznie zwiększa produkcję.

W Chinach rośnie popularność samochodów elektrycznych i hybrydowych; jedna z najbardziej interesujących spółek motoryzacyjnych, jakie odwiedziłem, produkuje właśnie pojazdy elektryczne. Podczas mojej wizyty w fabryce, mogłem zasiąść za kierownicą jednego z pojazdów tej firmy. Przyspieszenie tego pojazdu mnie wprost oszołomiło; samochód skoczył do przodu po lekkim wciśnięciu pedału gazu. Musiałem tylko przyzwyczaić się do bezgłośnej pracy elektrycznego silnika.

Są przesłanki pozwalające przypuszczać, że chiński rząd liczy na wzrost udziału marek lokalnych w rynku: w 2012 r., władze opublikowały listę pojazdów, które mogą być kupowane przez organizacje rządowe i lista ta zawierała wyłącznie lokalne marki.[4] Według mediów publicznych, rząd Chin rozważa przywrócenie dotacji dla nabywców małych samochodów z obszarów wiejskich, co dodatkowo stymulowałoby krajową sprzedaż.

W ostatnim czasie, kilku chińskich producentów samochodów zdecydowało się nawet na przejęcia marek zagranicznych, a takich przypadków może być coraz więcej, gdy kryzys w strefie euro odkryje przed azjatyckimi przedsiębiorstwami atrakcyjne okazje. Ekspansja chińskich marek na rynkach zagranicznych nie jest jeszcze zbyt dostrzegalna, ale w przyszłości Chiny mogą stać się jednym z kluczowych graczy w segmentach mniejszych i tańszych samochodów.

W odniesieniu do wielkości populacji, penetracja chińskiego rynku samochodowego jest dopiero na początkowym etapie i ma rozległe pole do dalszego wzrostu. Biorąc pod uwagę rosnące znaczenie Chin na globalnym rynku motoryzacyjnym, to z pewnością znakomity moment, by inwestować w chiński przemysł samochodowy.

Roczna sprzedaż lekkich samochodów w milionach sztuk. Prognozy dla USA i Chin na 2020 r.
 
Źródło danych dot. USA: „India Automotive 2020: The Next Giant from Asia”, specjalny raport opublikowany przez J.D. Power and Associates, czerwiec 2011 r. Źródło danych dot. Chin: LMC Automotive i „India Automotive 2020: The Next Giant from Asia”, specjalny raport opublikowany przez J.D. Power and Associates, czerwiec 2011 r.
 
________________________________________
1. Źródło: Organisation Internationale des Constructeurs d’Automobiles, marzec 2012 r.
2.Źródła: Bloomberg; Krajowe Stowarzyszenie Sprzedawców Samochodów (NADA), maj 2012 r.; Ward’s Auto.
3. Źródło: Bank Rezerw Federalnych Australii, „The Emergence of the Chinese Automobile Sector”, marzec 2011 r.   
4. Źródło: „China Car Times”, 27 lutego 2012 r., Ministerstwo Informacji i Technologii

Źródło: Talking Heads PR

analizy chiny 2012-07-19
Redakcja PRNews.pl
Tagi: analizy chiny

Sprawdź także:

a 0 BIK: w pierwszym półroczu 2026 banki i firmy pożyczkowe udzieliły finansowania za 183 mld zł
30.07.2026 (20:35)

BIK: w pierwszym półroczu 2026 banki i firmy pożyczkowe udzieliły finansowania za 183 mld zł

Wartość nowo udzielonych kredytów bankowych i pożyczek pozabankowych sięgnęła w pierwszym półroczu 2026 roku 183,2 …

a 0 UniCredit wprowadza leasing dla firm we współpracy z PEAC Solutions
30.07.2026 (20:33)

UniCredit wprowadza leasing dla firm we współpracy z PEAC Solutions

UniCredit dodaje do oferty dla MŚP i korporacji leasing, którego udziela partner banku, spółka PEAC Solutions. Bank …

a 0 Raport ZPF: przyzwolenie na nadużycia finansowe najwyższe wśród młodych i zadłużonych
30.07.2026 (20:31)

Raport ZPF: przyzwolenie na nadużycia finansowe najwyższe wśród młodych i zadłużonych

Polacy są skłonni usprawiedliwiać nieetyczne zachowania finansowe w ponad dwóch piątych badanych sytuacji — wynika …

a 0 Erste Bank Polska z zyskiem 2,2 mld zł po pierwszym półroczu, rekordy w kredytach gotówkowych
30.07.2026 (20:29)

Erste Bank Polska z zyskiem 2,2 mld zł po pierwszym półroczu, rekordy w kredytach gotówkowych

Grupa Erste Bank Polska zarobiła w pierwszym półroczu 2026 roku 2,2 mld zł netto przy ROE na poziomie 19 proc. To …

a 0 Finax ostrzega przed poradami influencerów: na rynku CFD traci 70–80 proc. inwestorów
30.07.2026 (09:44)

Finax ostrzega przed poradami influencerów: na rynku CFD traci 70–80 proc. inwestorów

Na rynku Forex i kontraktów CFD traci pieniądze od 70 do 80 proc. inwestorów detalicznych — wynika z danych UKNF …

a 0 ING Bank Śląski z zyskiem 2,02 mld zł po półroczu, rekordowy przyrost klientów
30.07.2026 (09:32)

ING Bank Śląski z zyskiem 2,02 mld zł po półroczu, rekordowy przyrost klientów

ING Bank Śląski zarobił w drugim kwartale 2026 roku 1 193 mln zł, o 5 proc. więcej rok do roku. Zysk za całe …

PRNews.pl

Zobacz również

BNP Paribas powalczy o korporacje i inwestycje strategiczne. Ma mocną konkurencję

BNP Paribas powalczy o korporacje i inwestycje strategiczne. Ma mocną konkurencję

Przynależność do największej grupy bankowej w Europie…

Chciała wypłacić 40 tys. zł. Banki radzą: jedź do innego miasta albo pobieraj „na raty”

Chciała wypłacić 40 tys. zł. Banki radzą: jedź do innego miasta albo pobieraj „na raty”

Wypłata większej kwoty gotówki wymaga w większości…

Bolesny cios dla Aliora, drobna korekta dla gigantów. Wyrok TSUE podzielił sektor bankowy

Bolesny cios dla Aliora, drobna korekta dla gigantów. Wyrok TSUE podzielił sektor bankowy

Niemal 100 mln zł odpisu w Aliorze…

Byli menedżerowie Ergo Hestii i duży broker tworzą spółkę

Byli menedżerowie Ergo Hestii i duży broker tworzą spółkę

Dawny zarząd Ergo Hestii i spółka z…

Dług publiczny i kredyt mogą podkręcić zyski banków nawet o połowę do 2030 r. Jest jednak dużo czynników ryzyka

Dług publiczny i kredyt mogą podkręcić zyski banków nawet o połowę do 2030 r. Jest jednak dużo czynników ryzyka

Akcja kredytowa w Polsce rośnie w najszybszym…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

PykPyk:

Zamiast zajmować się pierdołami niech dopracują swoją beznadziejną aplikację bankową bo ma podstawowe …

wt., 7 lip 2026 (16:36) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

avatar komentującego

human1:

Trochę spóźniony ten news. Ta gra rozpoczęła się w kwietniu. …

niedz., 5 lip 2026 (20:03) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców