PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Allianz Partners Polska
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Compensa
    • Credit Agricole
    • Deutsche Bank
    • DNB
    • Erste Bank Polska
    • EuropAssistance
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Mondial Assistance
    • mPay
    • Nationale-Nederlanden
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • PKO Leasing
    • Plus Bank
    • PolCard from Fiserv
    • Polski Standard Płatności
    • Pru
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Vienna Life
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościKomentarzeGazowy konflikt nie znika z gazet

Gazowy konflikt nie znika z gazet

Komentarze 07.01.2009 (10:23)

Komentarz poranny Open Finance. Zapowiedź wydarzeń na rynkach kapitałowych, 7 STYCZNIA 2009 r.

WYDARZENIE DNIA
Tematem numer jeden – także prasy gospodarczej – jest dziś ukraińsko-rosyjski konflikt gazowy i korespondencyjne spory na temat jego prawdziwych przyczyn.

Teorie są najróżniejsze. Od chęci ukarania Ukrainy za poparcie udzielone Gruzji latem tego roku w jej konflikcie z Rosją, po czysto biznesowe powody. Rosja przy pomocy Gazpromu miałaby próbować wytargować jak najwyższe ceny gazu by ratować swój własny budżet nadwyrężony ostatnim kryzysem finansowo-gospodarczym. Bez względu na przyczyny, państwa europejskie mają już serdecznie dość odnawiającego się konfliktu. Czesi, Słowacy czy Węgrzy zanotowali prawie całkowity spadek dostaw gazu, podobnie jak kraje bałkańskie. Również Włochy, Francja i Niemcy otrzymują znacznie mniej zamówionego gazu (70-90 proc. mniej). Negocjacje w sprawie wznowienia dostaw mają toczyć się w czwartek.

SYTUACJA NA GPW
Kolejna udana sesja w tym roku rozwiewa wątpliwości – WIG20 zyskując 2,3 proc. wybił się powyżej szczytu z 3 listopada (1903 pkt), co stanowi potwierdzenie siły rynku i zarazem jest zachętą do kupowania akcji. Jeśli bowiem liczyć konsolidację WIG20 od poziomu 1500 pkt, to wybicie daje spory potencjał wzrostowy indeksu.
Obroty, choć dalekie od wysokich, potwierdziły zapał kupujących. Na całym rynku akcji podliczono je na 1,12 mld PLN – po raz pierwszy od 19 stycznia wartość obrotów na GPW przekroczyła miliard złotych.
Indeksowi bardzo pomagał KGHM, którego akcje zyskały ponad 8 proc., po tym jak cena miedzi wzrosła wczoraj o ponad 5 proc. Ale też i inne spółki z WIG20 pomagały utrzymać dobre nastroje – spadły notowania tylko jednej z nich (Cersanitu). Na całym rynku podrożały akcje 191. spółek, potaniały 114.

GIEŁDY ZAGRANICZNE
Amerykańskie władze monetarne są mocno zaniepokojone rosnącym bezrobociem, które według ich szacunków przez cały 2009 r. będzie się stopniowo pogarszać, jak wynika z opublikowanych zapisów ostatniego posiedzenia FED. Mimo to giełdowe indeksy w USA i Azji wspięły się o ok. 1 proc. powyżej poziomów zamknięcia z poprzednich notowań. Uwaga inwestorów w Europie będzie koncentrować się na raporcie z niemieckiego rynku pracy, który według oczekiwań analityków nie powinien się znacząco zmienić – stopa bezrobocia w grudniu powinna kształtować się wokół 7,5 proc. Po kilkusesyjnej serii wzrostów nie będzie niespodzianką kilkudniowa korekta spadkowa.

OBSERWUJ AKCJE
TVN – po wtorkowej sesji cena akcji zatrzymała się dokładnie na wysokości poziomu oporu, który w ciągu ostatnich tygodni dwukrotnie potwierdzał swoje znaczenie. Bariera dla dalszych wzrostów z okolic 14 PLN za akcję leży niemal dokładnie w odległości 38,2 proc. pomiędzy październikowym dołkiem a poprzednim lokalnym szczytem z połowy sierpnia, a to według analizy technicznej jest bardzo często punkt zwrotny po krótkoterminowej korekcie głównego trendu. Średnie kroczące nie dały jeszcze sygnału do wyjścia z rynku, ale warto przygotować się na taki scenariusz ustawiając zlecenia obronne poniżej ceny 13 PLN za walor (okolica przecięcia się średnio- i krótkoterminowych średnich). Wskaźnik RSI w dalszej części tygodnia będzie miał najprawdopodobniej trudności z pokonaniem poziomu 60, co powinno wzmożyć ostrożność posiadaczy akcji TVN.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Sfinks – na wniosek akcjonariusza – Tomasza Morawskiego – spółka zwołała NWZA na 18 lutego. Przedmiotem obrad będą zmiany w radzie nadzorczej i rozpatrzenie umowy między spółką i AmRestem. Z kolei nowy zarząd przedstawi wyniki badania spółki i jej sprawozdań finansowych. Punktem obrad ma być także nowa emisja akcji.
Orzeł Biały – podpisał wstępną umowę kupna spółki Baterpol zajmującej się produkcją i przetwórstwem ołowiu. Orzeł Biały zapłaci za tę firmę, będącą spółką zależną od Impexmetalu 112,6 mln PLN w ratach rozłożonych do końca 2010 roku. Orzeł planuje też przeprowadzenie emisji akcji skierowanej do spółki zależnej Impexmetalu.
Protektor – przychody grupy w grudniu wyniosły 9,25 mln PLN i były o 24,8 proc. wyższe niż przed rokiem. W całym 2008 r. przychody wyniosły 161 mln PLN, co oznacza ich wzrost o 73,5 proc.
Impel – spółka ogłosiła wezwanie do sprzedaży własnych akcji oferując 9,4 PLN za papier.

PROGNOZA GIEŁDOWA
Po zwyżce w USA i wzrostach indeksów na giełdach azjatyckich apetyty naszych inwestorów mogą być dziś rozbudzone. W myśl zasady „apetyt rośnie w miarę jedzenia” inwestorzy mogą mieć nadzieję na rosnące zyski, bo początek roku rzeczywiście wypada pod tym względem imponująco. Tyle tylko, że pojawia się także pokusa realizacji zysków. Jak długo można bowiem dyskontować ewentualne korzyści z „planu Obamy” nie zwracając uwagi na otaczającą rynki rzeczywistość? Ta zaś jest napięta ze względu na konflikt gazowy i w strefie Gazy. Poznamy też dziś dane z rynku pracy w USA przygotowywane przez ADP i Chalangera i one też mogą mieć wpływ na przebieg notowań.
Spodziewamy się zatem neutralnego otwarcia i realizacji zysków w drugiej połowie notowań.

WALUTY
Zarówno euro, jak i frank szwajcarski konsolidowały się w środę rano wokół ostatnich kursów po bardzo silnym kontrataku ze strony dolara. Sporym zainteresowaniem cieszą się od kilku sesji brytyjski funt (wyceniany już prawie na 1,5 dolara) oraz tzw. waluty surowcowe, czyli australijski, nowozelandzki i kanadyjski dolar. Polski złoty kontynuuje rozpoczęte w tym tygodniu odrabianie strat względem wszystkich najważniejszych walut – tuż po godz. 9 za euro płacono 3,898 PLN, za franka szwajcarskiego 2,592 PLN, a za dolara 2,872 PLN.

SUROWCE
Cała Europa z zaniepokojeniem spogląda na odbijanie piłeczki przez dwie firmy gazowe: rosyjski Gazprom i ukraiński Naftohaz. Ta ostatnia w środę wstrzymała całkowicie tranzyt rosyjskiego gazu do europejskich państw, a prezydent Ukrainy zaapelował do Gazpromu o wznowienie dostaw. Rosja zaopatruje kraje Unii Europejskiej w jedną czwartą zużywanego gazu. Cena ropy pozostawała w środę poniżej 49 USD za baryłkę, a uncja złota znajdująca się od około dwóch miesięcy w trendzie wzrostowym wyceniana była na ok. 863 USD.

KOMENTARZ PRZYGOTOWALI
Łukasz Wróbel – giełdy zagraniczne, obserwuj akcje, surowce, waluty;
Emil Szweda – wydarzenie dnia, sytuacja na GPW, prognoza giełdowa poinformowali przed sesją. Open Finance
Źródło: Open Finance

komentarze 2009-01-07
Redakcja PRNews.pl
Tagi: komentarze

Sprawdź także:

a 0 SALTUS TU ŻYCIE chce przejąć polski oddział PRÉVOIR
29.06.2026 (12:59)

SALTUS TU ŻYCIE chce przejąć polski oddział PRÉVOIR

SALTUS Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie planuje przejąć polski biznes Grupy PRÉVOIR. Transakcja ma wzmocnić pozycję …

a 0 mBank rozszerza benefity do kart korporacyjnych Visa. Fast Track i wsparcie przy opóźnieniach lotów
29.06.2026 (12:34)

mBank rozszerza benefity do kart korporacyjnych Visa. Fast Track i wsparcie przy opóźnieniach lotów

Od 19 czerwca 2026 r. użytkownicy korporacyjnych kart Visa w mBanku mogą bezpłatnie korzystać z nowych benefitów …

a 0 Erste uruchamia webinary dla początkujących przedsiębiorców
29.06.2026 (12:27)

Erste uruchamia webinary dla początkujących przedsiębiorców

Erste Bank Polska udostępnił serię webinarów dla małych firm w ramach kampanii „Lżej na start dla biznesu z Erste". …

a 0 Volkswagen Bank z lokatą 4,2 proc. i kontem firmowym na 1 proc.
29.06.2026 (12:23)

Volkswagen Bank z lokatą 4,2 proc. i kontem firmowym na 1 proc.

Volkswagen Bank przypomina o ofercie depozytowej. W ofercie jest lokata oprocentowana do 4,2 proc. w skali roku bez …

a 0 ING podsumowuje współpracę ze Zwolnionymi z Teorii. 218 ukończonych projektów
29.06.2026 (12:20)

ING podsumowuje współpracę ze Zwolnionymi z Teorii. 218 ukończonych projektów

ING Bank Śląski zakończył kolejną edycję współpracy z Fundacją Zwolnieni z Teorii. W dwóch programach wspieranych …

a 0 UniCredit otworzył placówkę w Gliwicach
26.06.2026 (23:07)

UniCredit otworzył placówkę w Gliwicach

Bank UniCredit uruchomił nową placówkę w Gliwicach, w kompleksie biurowo-usługowym DL Prime przy ul. Piwnej. …

PRNews.pl

Zobacz również

Kody SMS z polskich banków nie dochodzą za oceanem. KNF wskazuje na blokady operatorów w USA i Kanadzie

Kody SMS z polskich banków nie dochodzą za oceanem. KNF wskazuje na blokady operatorów w USA i Kanadzie

Klienci w USA i Kanadzie korzystający z…

Revolut piątym bankiem w Polsce pod względem liczby klientów. Sprawdziliśmy, kogo wyprzedził

Revolut piątym bankiem w Polsce pod względem liczby klientów. Sprawdziliśmy, kogo wyprzedził

Polskie banki obsługują razem ponad 60 mln…

PKO BP apeluje do podróżnych: zgłoś wyjazd poza UE

PKO BP apeluje do podróżnych: zgłoś wyjazd poza UE

PKO BP rekomenduje klientom zgłaszanie wyjazdów zagranicznych…

Nowy wskaźnik kredytowy na horyzoncie. Banki dopiero szykują ofertę z POLSTR

Nowy wskaźnik kredytowy na horyzoncie. Banki dopiero szykują ofertę z POLSTR

Jeszcze tylko przez pół roku wszystkie instytucje…

Akcja kredytowa w Polsce rośnie najszybciej od 14 lat. To element światowego cyklu

Akcja kredytowa w Polsce rośnie najszybciej od 14 lat. To element światowego cyklu

Kredyt dla firm i gospodarstw domowych przyspiesza…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

Marek Fra:

Wygłupili się powierzając wybór nadesłanych prac ludziom, którzy nie mają pojęcia jak odróżnić …

pt., 5 cze 2026 (06:23) • Erste Wiedeński to pierwszy międzynarodowy pociąg marki bankowej, który połączył Polskę i Austrię

avatar komentującego

mistrz:

Podejrzane rozwiazanie do którego oddajemy dane zdrowotne …

czw., 21 maj 2026 (15:07) • Allianz Partners wdraża Minte AI do automatyzacji likwidacji szkód

avatar komentującego

MalmoMind:

Przestańcie reklamować patologię inwestycyjną która za parę lat stanie się tym samym czym …

pon., 27 kw. 2026 (10:19) • XTB wchodzi do Serie A. Polska aplikacja globalnym partnerem SSC Napoli

avatar komentującego

MalmoMind:

No proszę, ZBP znów udowadnia, że 'bank' i 'empatia' to słowa, które się …

wt., 10 lut 2026 (11:40) • Związek Banków Polskich: WIBOR jest legalny i kluczowy dla stabilności państwa

avatar komentującego

Robert Koch:

rewelacja! Tego brakowało. Brawo dla tej firmy …

czw., 29 sty 2026 (11:55) • Tpay wprowadza płatności Blik Level 0 dla użytkowników platformy Shopify

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców