„Na koniec października, według danych NBP, wysokość zadłużenia przedsiębiorców w bankach wyniosła 209 mld zł. – Mówi się, że około 40 mld zł kredytów musi zostać odnowione w ciągu 12 miesięcy. Jeśli banki odmówią prolongaty kredytu, powstanie dziura, której nie będzie jak zapełnić, bo możliwości pozyskania kapitału są mocno ograniczone – mówi Mariusz Grendowicz, prezes BRE Banku.”, czytamy w „PB”.
„- Po raz kolejny powtarzam, że u nas kryzysu nie ma System bankowy nie ma problemu z płynnością, gospodarka ma mocne fundamenty. Paradoksalnie jednak Polska może odczuć w sposób bardzo dotkliwy skutki kryzysu, który wybuchł za granicą – dodaje Mariusz Grendowicz. Dlaczego? Istnieje poważne ryzyko, że kryzys zaimportujemy zza granicy. Szef BRE z wraca uwagę na nasilającą się tendencję banków do ograniczania akcji kredytowej. – Zrozumiałe jest zmniejszanie aktywów ważonych ryzykiem do kapitałów, jednak obawiam się, że częściowo jest to skutek polityki wytyczanej przez spółki-matki, które nie zawsze zdają sobie sprawę z odmiennej sytuacji, w jakiej znajduje się polska gospodarka – mówi Mariusz Grendowicz.”, czytamy dalej.
„Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska, dodaje jednak, że dynamika akcji kredytowej zależy też od jakości kredytobiorcy. Skończyły się czasy, kiedy klienci przebierali w ofertach banków. Teraz banki dobieraj ą sobie uważnie klientów.”, pisze gazeta.
„Jednak kredyty to tylko jedno wysychające źródło finansowania działalności firm. Zdaniem Krzysztofa Rybińskiego, ekonomisty z Ernst & Young i byłego wiceprezesa NBP, susza rozprzestrzenia się nacały sektor finansowy. – Wysychają lub już wyschły właściwie wszystkie możliwe źródła zdobycia kapitała Oprócz akcji kredytowej, mocno zwalnia rynek leasingowy. Rynek fuzji i przejęć właściwie przestaje istnieć. Emisja obligacji korporacyjnych jest coraz trudniejsza. Na giełdzie również są słabe nastroje. Kurczą się wdodatku środki własne firm, przedsiębiorcy mają problemy z regulowaniem zobowiązań – wylicza Krzysztof Rybiński.”, czytamy w „PB”.
Jeszcze w pierwszej połowie roku banki rozluźniały politykę kredytową wobec sektora przedsiębiorstw. Efekty działań instytucji finansowych pozytywnie oceniali przedsiębiorcy ankietowani przez Związek Banków Polskich. Kryzys finansowy spowodował jednak, że już trzecim kwartale banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów. Z opublikowanej niedawno ankiety Narodowego Banku Polskiego wynika już, że większość instytucji planuje dalsze zaostrzenie polityki kredytowej zwłaszcza w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw.
Więcej na ten temat w „Pulsie Biznesu”.
Na podstawie: Eugeniusz Twaróg, Jacek Kowalczyk