Celem jest odblokowanie im dostępu do kapitału na finansowanie inwestycji, po tym jak banki zaostrzyły warunki udzielania kredytów dla firm.
Schemat dystrybucji kredytów z EBI będzie prosty. Bank zawiera porozumienie z krajowymi, komercyjnymi instytucjami finansowymi, które oferują kredyty (lub leasing) swoim klientom. Połowę środków na kredyt daje EBI, resztę dokłada instytucja komercyjna, która sama analizuje opłacalność przedsięwzięcia.
– Dlatego też kredyty z EBI dla polskich banków to okazja na zmniejszenie ryzyka kredytowego i pozyskanie dostępu do pieniądza – uważa Norbert Jeziolowicz ze Związku Banków Polskich.
Z tego powodu te kredyty będą tańsze od kredytów komercyjnych.
Pakiet zakładający wydanie 15 mld euro został zatwierdzony przez EBI pod koniec września. Trwają rozmowy z polskim bankami na temat warunków uruchomienia kredytów w Polsce.
– Negocjujemy szczegóły transakcji z EBI. Podpisanie stosownych dokumentów powinno nastąpić pod koniec I kwartału 2009 r. – mówi Julita Ledzińska, dyrektor Departamentu Bankowości Dużych Przedsiębiorstw w BRE Banku.
Julita Ledzińska dodaje, że w obecnej sytuacji gospodarczej trudno jest oszacować zainteresowanie firm. W przeszłości BRE Bank już korzystał z transz kredytowych z EBI i rozchodziły się one wśród przedsiębiorców w ciągu kilku miesięcy.
W jakiej wysokości transzę ma teraz w swojej dyspozycji Bank Gospodarstwa Krajowego? Jak EBI, w swoim pakiecie pomocowym, zdecydował się na zliberalizowanie warunków udzielania kredytów? Kiedy EBI zaoferuje także w Polsce kredyty inwestycyjne ?
Więcej: Gazeta Prawna 3.12.2008 (236) – forsal.pl – str.A2-A3
Mariusz Gawrychowski