PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Allianz Partners Polska
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Compensa
    • Credit Agricole
    • Deutsche Bank
    • DNB
    • Erste Bank Polska
    • EuropAssistance
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Mondial Assistance
    • mPay
    • Nationale-Nederlanden
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • PKO Leasing
    • Plus Bank
    • PolCard from Fiserv
    • Polski Standard Płatności
    • Pru
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Vienna Life
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plInformacjeSecus: Ekonometr

Secus: Ekonometr

Informacje 26.02.2007 (11:54)

Korekta spadkowa naszej waluty była tak niewielka, że tak naprawdę trudno jest się doszukiwać czynników, które mogłyby ją wywołać. Kto wie? Może zadecydowało o niej lekkie wzmocnienie dolara do euro na początku poniedziałkowej części sesji europejskiej, a być może była ona jedynie wynikiem realizacji zysków lub zleceń klientowskich, albo innych, równie nieistotnych z punktu długoterminowej siły złotego przesłanek.

Inwestorzy operujący na rynkach naszego regionu w tym tygodniu oczekują przede wszystkim na wynik posiedzeń banków centralnych CEE-4. Dziś o poziomie stóp procentowych zadecyduję Bank Węgier, jutro Bank Słowacji, w środę RPP, a w piątek Bank Czech. We wszystkich przypadkach prognozy wskazują na to, że parametry prowadzonej polityki monetarnej pozostaną niezmienione. Nie ma co jednak ukrywać, że w Polsce, opublikowane w ostatnich dwóch tygodniach dane makro, dotyczące bardzo szybkiej dynamiki wzrostu płac, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, znajdą (a przynajmniej powinny znaleźć) swoje odbicie w „jastrzębiej” treści komunikatu po spotkaniu Rady Polityki Pieniężnej.

Rynek międzynarodowy:

Dolar rozpoczął nowy tydzień od osłabienia względem euro. Podczas pierwszej części poniedziałkowego handlu kurs EUR/USD wzrósł do 1,3198 i znalazł się na najwyższym poziomie od 3 stycznia br.

Amerykańskiej walucie po pierwsze zaszkodził fakt coraz większego napięcia na linii ONZ – Teheran. Dziś w Londynie zbiera się Rada Bezpieczeństwa. Jej pięciu stałych członków (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania i Francja) wraz z przedstawicielami Niemiec, będzie się zastanawiać co dalej ze sprawą Iranu, który nie dostosował się do zaleceń i do 21 lutego nie wstrzymał prac nad wzbogacaniem uranu. W grę wchodzą rożnego rodzaju sankcje, w tym nowe restrykcje handlowe. Pytanie o siłę tego nacisku pozostaje jednak otwarte, z racji niechętnym takim działaniom: Rosji i Chin.

Na kondycji dolara odbiło się również oczekiwanie części analityków na to, że publikowane w tym tygodniu dane makro ze Stanów Zjednoczonych mogą przybliżyć termin obniżenia poziomu stóp procentowych za oceanem. Mowa tu przede wszystkim o informacjach z rynku nieruchomości (sprzedaż domów nowych i na rynku wtórnym, a także wydatki na inwestycje budowlane za styczeń), a także tych dotyczących wzrostu PKB w IV kwartale i wartości indeksu ISM w lutym.

Obserwowany na otwarciu tygodnia wzrost kursu EUR/USD, był również wynikiem, weekendowych doniesień ze strefy euro. Wypowiedź Jean-Claude Trichet’a dla niemieckiego magazynu Focus nie pozostawiła żadnych złudzeń. Europejski Bank Centralny na posiedzeniu w dniu 8 marca z całą pewnością podniesie poziom stóp procentowych.

Początek europejskiej sesji przyniósł jednak lekkie odreagowanie wyraźnego wzrostu kursu EUR/USD. Cena euro spadła do poziomu 1,3157, a o godz. 11:15 (CET) wynosiła 1,3160. Spowodowane to zostało publikacją nienajlepszych danych z Niemiec. Według instytutu GkF wskaźnik nastrojów konsumenckich ma wynieść w marcu jedynie 4,4 wobec 4,9 (po korekcie w górę z 4,8) w lutym. Na rynku oczekiwano „figury” na poziomie 4,9.

secus 2007-02-26
Redakcja PRNews.pl
Tagi: secus

Sprawdź także:

a 0 Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce
27.07.2026 (21:18)

Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

Revolut udostępnił w Polsce fundusze rynku prywatnego — private equity, dług prywatny i infrastrukturę — dotąd …

a 0 Allegro ma nową CFO. Katarzyna Ostap-Tomann przechodzi z Grupy Polsat Plus
27.07.2026 (21:09)

Allegro ma nową CFO. Katarzyna Ostap-Tomann przechodzi z Grupy Polsat Plus

Katarzyna Ostap-Tomann obejmie stanowisko dyrektor finansowej (CFO) i członkini zarządu Grupy Allegro od 1 …

a 0 ING wprowadza maklerskie IKE i IKZE. Bez prowizji do końca 2027 roku
27.07.2026 (21:05)

ING wprowadza maklerskie IKE i IKZE. Bez prowizji do końca 2027 roku

Biuro Maklerskie ING dodało do oferty IKE i IKZE Maklerskie — konta emerytalne pozwalające samodzielnie inwestować …

a 0 PKO BP najlepszym bankiem dla dużych przedsiębiorstw w Polsce według Euromoney
27.07.2026 (21:04)

PKO BP najlepszym bankiem dla dużych przedsiębiorstw w Polsce według Euromoney

PKO Bank Polski zdobył tytuł „Najlepszy bank dla dużych przedsiębiorstw w Polsce" w konkursie Euromoney Awards for …

a 0 Ominimo pierwszym ubezpieczeniowym jednorożcem w regionie CEE. Wycena 1,6 mld dolarów
27.07.2026 (12:10)

Ominimo pierwszym ubezpieczeniowym jednorożcem w regionie CEE. Wycena 1,6 mld dolarów

Insurtech Ominimo osiągnął wycenę 1,6 mld dolarów, stając się pierwszym ubezpieczeniowym jednorożcem w Europie …

a 0 Bank BPS wprowadza konto dla dzieci i młodzieży. Roczny dostęp do Duolingo lub Legimi w promocji
27.07.2026 (11:14)

Bank BPS wprowadza konto dla dzieci i młodzieży. Roczny dostęp do Duolingo lub Legimi w promocji

Bank BPS uruchomił pakiet Twój Talent dla klientów przed 18. rokiem życia. Oferta obejmuje bezpłatne konto …

PRNews.pl

Zobacz również

Bolesny cios dla Aliora, drobna korekta dla gigantów. Wyrok TSUE podzielił sektor bankowy

Bolesny cios dla Aliora, drobna korekta dla gigantów. Wyrok TSUE podzielił sektor bankowy

Niemal 100 mln zł odpisu w Aliorze…

Byli menedżerowie Ergo Hestii i duży broker tworzą spółkę

Byli menedżerowie Ergo Hestii i duży broker tworzą spółkę

Dawny zarząd Ergo Hestii i spółka z…

Dług publiczny i kredyt mogą podkręcić zyski banków nawet o połowę do 2030 r. Jest jednak dużo czynników ryzyka

Dług publiczny i kredyt mogą podkręcić zyski banków nawet o połowę do 2030 r. Jest jednak dużo czynników ryzyka

Akcja kredytowa w Polsce rośnie w najszybszym…

AI zmienia zasady gry. Czy Polska jest gotowa?

AI zmienia zasady gry. Czy Polska jest gotowa?

Sztuczna inteligencja nie wymyśliła phishingu, fałszywych inwestycji…

Anatomia scamu. Rozbieramy rozmowę oszusta na czynniki pierwsze

Anatomia scamu. Rozbieramy rozmowę oszusta na czynniki pierwsze

„Departament bezpieczeństwa banku” dzwoni z numerem identyfikacyjnym,…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

PykPyk:

Zamiast zajmować się pierdołami niech dopracują swoją beznadziejną aplikację bankową bo ma podstawowe …

wt., 7 lip 2026 (16:36) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

avatar komentującego

human1:

Trochę spóźniony ten news. Ta gra rozpoczęła się w kwietniu. …

niedz., 5 lip 2026 (20:03) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

avatar komentującego

Marek Fra:

Wygłupili się powierzając wybór nadesłanych prac ludziom, którzy nie mają pojęcia jak odróżnić …

pt., 5 cze 2026 (06:23) • Erste Wiedeński to pierwszy międzynarodowy pociąg marki bankowej, który połączył Polskę i Austrię

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców