Basel II/CRD to regulacje nadzoru bankowego stawiające przed sektorem bankowo – finansowym wymagania w zakresie zarządzania ryzykami bankowymi w tym ryzykiem kredytowym, ryzykiem operacyjnym i rynkowym. Całkowity budżet projektu wyniesie około 1,7 miliona złotych, a czas wdrożenia wymagań Basel II wyniósł około 10 miesięcy, co w przypadku tego typu systemów udaje się osiągnąć niezmiernie rzadko.
Dostawcą systemu Fermat jest francuska firma Fermat SAS – partner Positive Advisory. Obie firmy współpracują w licznych wdrożeniach systemu Fermat wspierającego zarządzanie ryzykami bankowymi. Fermat posiada ok. 100 referencji w 30 krajach na całym świecie, jest też zdobywcą prestiżowej nagrody przyznanej przez czytelników Risk Magazine, którzy uznali system Fermat w 2006 i 2007 za “Najlepsze Rozwiązanie Basel II dostępne na Rynku”.
„Realizacja tak trudnego przedsięwzięcia w założonym przez Bank okresie była wyzwaniem. Jednakże dzięki pełnemu zaangażowaniu zespołu projektowego Banku oraz Positive Advisory udało się je zrealizować niemalże podręcznikowo, tj. w terminie i zgodnie z założonym budżetem.” – ocenia Wojciech Komuda, Dyrektor projektu od strony Banku Ochrony Środowiska.
Projekt wdrożenia systemu Fermat miał znaczenie strategiczne dla Banku Ochrony Środowiska ponieważ dotyczył tak kluczowych elementów jak pomiar i zarządzanie ryzykiem oraz kapitałem regulacyjnym a ponadto wiązał się z realizacją sprawozdawczości obowiązkowej. Bank nie wyklucza kontynuacji współpracy najbliższej przyszłości innych modułów systemu Fermat we współpracy z Positive Advisory.
„Wdrożenie w Banku Ochrony Środowiska to już kolejny udanym projekt zrealizowanym przez naszą firmę w zakresie zarządzania ryzykiem w instytucjach finansowych. Podstawę sukcesu tego typu projektów tworzą zawsze trzy istotne elementy tj kompetentny i w pełni zaangażowany zespół Banku, stabilny i najlepszy w swojej klasie system oraz doświadczony i godny zaufania partner wdrożeniowy. Jesteśmy dumni z tego, że wiedza i doświadczenie naszego zespołu mogła stanowić jeden z istotnych filarów wdrożenia.” – mówi Monika Reszka, Prezes Firmy Positive Advisory .
Implementacja zaleceń Komitetu Bazylejskiego (BII) ma istotne znaczenie dla zarządzania ryzykiem kredytowym, rynkowym oraz operacyjnym w Banku i poprzez Dyrektywę CRD obejmuje wszystkie europejskie instytucje bankowe. W Polsce nowe regulacje obowiązują wszystkie banki lokalne od stycznia 2008 roku.