PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościUbezpieczeniaAllianz Polska podsumowuje I półrocze 2012

Allianz Polska podsumowuje I półrocze 2012

Ubezpieczenia 14.08.2012 (10:16)

Łączna wartość zebranej w ciągu sześciu miesięcy 2012 r. składki w Grupie Allianz Polska wyniosła 2,217 mln zł, co dało ponad 22 proc. dynamikę, w stosunku do takiego samego okresu roku ubiegłego. Zysk netto dla grupy wyniósł 102,8 mln zł, co stanowi poprawę w relacji do analogicznego okresu ubiegłego roku o 121,4 mln zł. Aktywa pod zarządem całej grupy to ponad 14 mld zł.

– Pomimo nie do końca przewidywalnych i nadal trudnych warunków rynkowych, Grupa Allianz Polska osiągnęła bardzo dobre wyniki na koniec pierwszego półrocza 2012 r., zarówno po stronie wzrostu przychodów, jak również rentowności samego biznesu. Jest to efektem m.in. dalszego rozwoju wielokanałowej struktury dystrybucji, w tym szczególnie rozwoju sieci własnej agentów, jak również zacieśnieniu współpracy z brokerami ubezpieczeniowymi, dealerami  samochodowymi oraz bankami. Na koniec I półrocza Allianz Polska przejął również pełną odpowiedzialność za rozwój biznesu direct w Polsce. Równocześnie staramy się skutecznie minimalizować nasze zaangażowanie w tych obszarach ubezpieczeniowych, które są w naszej ocenie zagrożone efektami ewentualnego kryzysu finansowego. Na ostateczny wynik finansowy duży wpływ ma również konsekwentnie przestrzegana dyscyplina kosztowa – skomentował Paweł Dangel, prezes Allianz Polska.

Ubezpieczenia na życie
 
W I półroczu 2012 roku składki w ubezpieczeniach życiowych wzrosły w porównaniu z tym samym okresem 2011 roku o 51 % z 865 mln zł do poziomu 1 307 mln zł. Zysk netto wyniósł blisko 32 mln zł, w stosunku do 27 mln zł w pierwszym półroczu 2011.

Wysoki wzrost składki jest spowodowany w głównej mierze wysoką sprzedażą polisolokat, jaka miała miejsce w I kwartale bieżącego roku. W liniach produktowych ze składką regularną dynamika sprzedaży kształtowała się na poziomie 5%. Z powodu decyzji o wycofywaniu się z produktów strukturyzowanych ze składką jednorazową, widać spadek udziału tego produktu w portfelu. Natomiast zanotowano przyrost życiowych ubezpieczeń grupowych, realizowanych wspólnie z Eurobankiem do 128 mln zł, w stosunku do 67 mln zł I półrocza ub.r.

W tym roku celem w spółce życiowej jest wzrost składki regularnej. Od początku roku, spółka życiowa jest skoncentrowana na zwiększeniu sieci własnej, a od półrocza trwają prace nad uruchomieniem dodatkowych kanałów dystrybucji.

Ubezpieczenia majątkowe

Nadal zauważalny jest pozytywny trend w obszarze rentowności, przede wszystkim w ubezpieczeniach komunikacyjnych – poprzez poprawę szkodowości w OC komunikacyjnym oraz wzrost udziału AC w portfelu.
 
Co prawda w I półroczu 2012 roku składki w ubezpieczeniach majątkowych spadły w porównaniu z tym samym okresem 2011 roku z 2 979 mln zł do poziomu 2 771 mln zł, ale jest to efektem odejścia szkodowej części portfela w OC komunikacyjnym.

Na bardzo dobrym poziomie utrzymuje się szkodowość w indywidualnych ubezpieczeniach majątkowych i ubezpieczeniach dużego biznesu, co jest w głównej mierze konsekwencją dobrej selekcji ryzyka.

Zauważalna jest też poprawa  przychodów z lokat, które wyniosły po pierwszym półroczu b.r. 59 mln zł , co stanowi poprawę o 72 mln zł w stosunku do roku ubiegłego. Spółka majątkowa wypłaciła 552 mln zł w formie odszkodowań, w stosunku do 549 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zysk netto spółki wyniósł prawie 55 mln zł, co jest zdecydowaną poprawą w stosunku do 61 mln zł straty w roku ubiegłym.
 
TFI Allianz

Wartość zarządzanych aktywów wyniosła 2,65 mld zł, co oznacza wzrost w stosunku do pierwszego półrocza ub. roku o 22 proc. Liczba klientów TFI Allianz to blisko 29 tys., co daje wzrost o 2 proc. Zysk netto spółki wyniósł 5,7 mln zł.

Dobrymi wynikami od początku roku mogą pochwalić się subfundusze Allianz FIO: Allianz Polskich Obligacji Skarbowych, Allianz Pieniężny oraz Allianz Aktywnej Alokacji, które na koniec czerwca wypracowały półroczne stopy zwrotu w wysokości odpowiednio 4 proc., 2,3 proc. i 2,5 proc.

W pierwszym półroczu 2012 roku TFI Allianz wprowadziło do oferty nowy fundusz zamknięty: Allianz Obligacji Korporacyjnych FIZ. Dużym zainteresowaniem cieszyły się subskrypcje certyfikatów Allianz Absolute Return FIZ, którego aktywa wzrosły ponad dwukrotnie do 87 mln zł, a Fundusz wypracował w tym okresie 9% stopę zwrotu.  

PTE Allianz
 
PTE Allianz zarządzała na koniec czerwca 2012 r. aktywami o wartości 7,27 mld zł. Wynik finansowy PTE Allianz Polska  S.A. za I półrocze wyniósł 10,7 mln zł. Od początku roku do Allianz Polska OFE przystąpiło 48 099 nowych członków. Jest to wzrost 12 proc., wobec 3 proc. wzrostu całego rynku. Wartość jednostki rozrachunkowej OFE Allianz  Polska  wzrosła w ciągu I półrocza o 6,00%, co było czwartym wynikiem spośród wszystkich funduszy.

Allianz Polska OFE ponownie stanął na czele rankingu  dziennika „Rzeczpospolita” opublikowanym  w kwietniu 2012 roku, analizującym bezpieczeństwo inwestycji za okres 10 lat.  W tym okresie, to również  klienci OFE Allianz, według kryterium hipotetycznej wartości konta, zgromadzili najwięcej środków.
 
PTE Allianz Polska SA utworzyło Allianz Polska Dobrowolny Fundusz Emerytalny.  Allianz Polska DFE, to fundusz o określonej polityce inwestycyjnej i niskich kosztach dla klienta. Od marca 2012 roku w ramach Allianz Polska DFE dostępne są dwa nowe produkty emerytalne : Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Indywidualne Konto Emerytalne (IKE).

Źródło: Allianz

allianz ubezpieczenia 2012-08-14
Redakcja PRNews.pl
Tagi: allianz ubezpieczenia

Sprawdź także:

a 0 Generali zmienia strukturę Grupy. Nowy układ dla Europy Środkowo-Wschodniej
22.10.2026 (05:33)

Generali zmienia strukturę Grupy. Nowy układ dla Europy Środkowo-Wschodniej

Rada Dyrektorów Generali zatwierdziła zmiany w strukturze organizacyjnej Grupy. Pierwsza część reorganizacji …

a 0 Co trzeci Polak dostał w banku ofertę inwestycji, choć przyszedł w innej sprawie
22.10.2026 (05:31)

Co trzeci Polak dostał w banku ofertę inwestycji, choć przyszedł w innej sprawie

33 proc. Polaków deklaruje, że podczas wizyty w banku zaproponowano im produkt inwestycyjny, mimo że przyszli …

a 0 Vienna Life rusza z kolejną odsłoną kampanii „Podaruj mi trochę słońca”
22.10.2026 (05:30)

Vienna Life rusza z kolejną odsłoną kampanii „Podaruj mi trochę słońca”

Vienna Life rozpoczęła jesienną odsłonę kampanii „Podaruj mi trochę słońca”. Tym razem działania prowadzone są w …

a 0 VeloBank oferuje do 6 proc. na lokacie i koncie oszczędnościowym
22.10.2026 (05:28)

VeloBank oferuje do 6 proc. na lokacie i koncie oszczędnościowym

VeloBank odświeżył ofertę produktów oszczędnościowych. Nowi klienci mogą otrzymać do 6 proc. w skali roku na …

a 0 BNP Paribas wprowadza klucze dostępu do bankowości firmowej
22.10.2026 (05:24)

BNP Paribas wprowadza klucze dostępu do bankowości firmowej

Bank BNP Paribas udostępnia klientom biznesowym możliwość logowania do bankowości internetowej GOonline Biznes za …

a 0 FSB przedstawiła 12 zasad odpowiedzialnego wykorzystania AI w sektorze finansowym
22.10.2026 (05:21)

FSB przedstawiła 12 zasad odpowiedzialnego wykorzystania AI w sektorze finansowym

Rada Stabilności Finansowej (Financial Stability Board, FSB) przedstawiła zestaw 12 praktyk dotyczących …

PRNews.pl

Zobacz również

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Polityk albo prezes dużej firmy opowiada w…

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Nikt nie sprawdza zdolności kredytowej i nikt…

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

Z logo Pekao może zniknąć żubr, a…

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Najlepsze lokaty półroczne nadal pozwalają zarobić ponad…

Urząd przypomina o zaległości podatkowej? To może być nowy scam

Urząd przypomina o zaległości podatkowej? To może być nowy scam

„Urzad.pl”, „e-Urzad”, „MyGOV” – pod takimi nazwami…

Who is who

Artur Sikora

Artur Sikora

Dyrektor Obszaru Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu, Bank…

Olga Małecka

Olga Małecka

Olga Małecka, Marketing and Communications Manager w First…

Monika Charamsa

Monika Charamsa

Monika Charamsa CEO NCS Sp. z o.o.,…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Super rekrutacja. Wzięli Babkę dzięki której Getin Bank (Velo aktualnie) „wydym..l” Polaków na …

czw., 8 paź 2026 (08:26) • Credit Agricole tworzy Departament Kredytów Hipotecznych. Pokieruje nim Helena Kamińska

avatar komentującego

odeOOn:

Ważna i potrzebna kampania w tych czasach …

niedz., 27 wrz 2026 (14:34) • Polacy deklarują odpowiedzialność w finansach, ale co piąty miał w tym roku problem z płatnościami. Badanie KRUK-a

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Kredyt gotówkowy
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców