PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Allianz Partners Polska
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Compensa
    • Credit Agricole
    • Deutsche Bank
    • DNB
    • Erste Bank Polska
    • EuropAssistance
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Mondial Assistance
    • mPay
    • Nationale-Nederlanden
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • PKO Leasing
    • Plus Bank
    • PolCard from Fiserv
    • Polski Standard Płatności
    • Pru
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Vienna Life
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościAnalizyCo 10. Polak ma kredyt hipoteczny

Co 10. Polak ma kredyt hipoteczny

Analizy 18.04.2014 (09:26)
Kredyty

10,5 tys. zł – taka kwota kredytu hipotecznego przypada na statystycznego pełnoletniego Polaka. To aż o 28 razy mniej niż wynosi kwota, jaką winny jest bankom przeciętny Norweg i 5 razy więcej niż wynosi dług statystycznego mieszkańca Rumunii – wynika z danych Hypostatu, instytucji badającej rynek kredytów hipotecznych w Europie, przeanalizowanych przez Lions Bank.


Przeciętny Norweg winien jest bankom średnio 70,1 tys. EUR z tytułu zadłużenia zabezpieczonego hipoteką. Jest to najwyższy wynik w Europie. Na kolejnych miejscach pod względem poziomu zadłużenia mieszkańców plasują się Duńczycy (55,4 tys. EUR na mieszkańca), Luksemburczycy (51,4 tys. EUR) oraz Holendrzy (48,5 tys. EUR). Wysoka wartość długu wynika przede wszystkim z wysokich cen nieruchomości w danym kraju oraz dużego odsetka osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu. Prezentowane dane Hypostatu pokazują średni dług hipoteczny w przeliczeniu na pełnoletniego mieszkańca bez względu na to czy są oni posiadaczami kredytu hipotecznego.

Z danych Hypostatu wynika ponadto, że przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej winien jest bankom z tytułu kredytów hipotecznych 16,2 tys. EUR (równowartość prawie 68 tys. zł). Na tym tle przeciętny Polak wypada dużo korzystniej, gdyż jego zadłużenie wynosi średnio zaledwie 2,5 tys. EUR (równowartość prawie 10,5 tys. zł). Nie należy jednak ulega

mylnemu wrażeniu, że przeciętny kredyt hipoteczny zaciągany jest w Polsce na aż tak niską kwotę. Jest to raczej wynik niewielkiej liczby osób posiadających kredyt hipoteczny. Zgodnie bowiem z danymi Związku Banków Polskich średnia wysokość kredytu mieszkaniowego udzielonego pod koniec 2013 r. kształtowała się na poziomie prawie 210 tys. zł, podczas gdy przeciętna wartość wszystkich czynnych pod koniec 2013 r. kredytów wynosiła 182 tys. zł.

Trzech na czterech Szwedów ma kredyt


Bardzo ważne w tym kontekście są więc dane na temat tego, jak wiele w danym kraju udzielono kredytów hipotecznych. Stosowne dane, pokazujące odsetek nieruchomości obciążonych kredytem – publikuje Eurostat. Wynika z nich, że w największym stopniu mieszkania i domy są przedmiotem zabezpieczenia hipotecznego w Skandynawii i w krajach Beneluksu. Udział nieruchomości stanowiących zabezpieczenie kredytu hipotecznego zawiera się w przedziale od 42,2% do 70,1%.

Najmniej zaś nieruchomości obciążonych kredytem jest w Rumunii i Bułgarii, gdzie odsetek ten wynosi odpowiednio zaledwie 0,9% i 2,0%. Według Eurostatu średnia unijna kształtuje się na poziomie 27,2%. Oznacza to, że w całej Wspólnocie mniej więcej jeden właściciel nieruchomości na czterech spłaca kredyt hipoteczny. Najwyższy wynik jest w Szwecji, gdzie taki dług posiada prawie trzech właścicieli na czterech. W Polsce zaś średnio co 10 nieruchomość obciążona jest kredytem.

Kraj Odsetek nieruchomości obciążonych kredytem
Szwecja 70,1%
Norwegia 64,9%
Holandia 59,9%
Dania 51,8%
Belgia 43,1%
Luksemburg 42,6%
Finlandia 42,2%
Wielka Brytania 38,3%
Portugalia 33,8%
Hiszpania 31,8%
Francja 29,9%
Niemcy 28,0%
UE 27,2%
Austria 26,4%
Węgry 21,6%
Estonia 18,0%
Czechy 18,0%
Cypr 17,7%
Włochy 16,1%
Grecja 15,2%
Słowacja 9,6%
Polska 9,6%
Łotwa 9,5%
Słowenia 8,4%
Litwa 6,6%
Bułgaria 2,0%
Rumunia 0,9%
Irlandia b.d.
Turcja b.d.
Źródło: Eurostat, dane za 2012 r.
Źródło: Eurostat, dane za 2012 r.


Południe Europy w mniejszym stopniu korzysta z kredytu


Z danych firmy Hypostat wynika ponadto, że relatywnie niski poziom zadłużenia charakteryzuje kraje południowej Europy. Dług przeciętnego Portugalczyka, Greka czy Włocha wynosi odpowiednio 12,6 tys. EUR, 7,9 tys. EUR i 7,1 tys. EUR. Jedynie w Hiszpanii (16,7 tys. EUR) zadłużenie kształtuje się na poziomie wyższym od unijnej średniej.

Najmniejsze zadłużenie natomiast przypada na statystycznego mieszkańca Rumunii (0,5 tys. EUR), Turcji (0,7 tys. EUR) oraz Bułgarii (1,1 tys. EUR). Tak niski poziom zadłużenia hipotecznego w tych krajach świadczy może o nierozwiniętym jeszcze rynku bankowym (kredytów mieszkaniowych) oraz niskich cenach nieruchomości w tych państwach.

Jakub Potocki, Lions House

Bartosz Turek, Lions Bank

2014-04-18
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 ING Bank Śląski i Europejski Fundusz Inwestycyjny z umową wspierającą finansowanie MŚP
30.06.2026 (18:30)

ING Bank Śląski i Europejski Fundusz Inwestycyjny z umową wspierającą finansowanie MŚP

ING Bank Śląski będzie mógł oferować małym i średnim przedsiębiorstwom finansowanie zabezpieczone gwarancją …

a 0 AI w ubezpieczeniach: tylko 10 proc. firm realnie na niej zarabia
30.06.2026 (14:49)

AI w ubezpieczeniach: tylko 10 proc. firm realnie na niej zarabia

Sztuczna inteligencja jest już w ubezpieczeniach powszechna, ale na realną przewagę przekłada ją niewielu. Według …

a 0 ING nagrodzony w rankingu "Banki w Polsce 2026"
30.06.2026 (14:47)

ING nagrodzony w rankingu "Banki w Polsce 2026"

ING Bank Śląski został laureatem rankingu Miesięcznika Finansowego BANK „Banki w Polsce 2026”. Bank nagrodzono w …

a 0 8 na 10 dzieci dostaje dodatkowe pieniądze na wakacje. Co ósme rezygnuje z aktywności z powodów finansowych
30.06.2026 (14:46)

8 na 10 dzieci dostaje dodatkowe pieniądze na wakacje. Co ósme rezygnuje z aktywności z powodów finansowych

84 proc. rodziców daje dzieciom dodatkowe pieniądze na czas letnich wyjazdów — wynika z badania BLIK i IBRiS. …

a 0 Allianz Trade i Mastercard ubezpieczą płatności w turystyce B2B
30.06.2026 (14:40)

Allianz Trade i Mastercard ubezpieczą płatności w turystyce B2B

Allianz Trade nawiązał współpracę z Mastercard, rozszerzając ubezpieczenie kredytu kupieckiego na płatności …

a 0 mTFI: na polskim długu aktywne fundusze pobiły ETF-y. Ale nie zawsze
30.06.2026 (14:38)

mTFI: na polskim długu aktywne fundusze pobiły ETF-y. Ale nie zawsze

Z analizy mTFI wynika, że na polskim rynku obligacji skarbowych większość aktywnie zarządzanych funduszy osiągnęła …

PRNews.pl

Zobacz również

VeloBank zwróci niesłusznie naliczone opłaty po migracji Citi. Reklamacje złożyło ok. 0,7 proc. klientów

VeloBank zwróci niesłusznie naliczone opłaty po migracji Citi. Reklamacje złożyło ok. 0,7 proc. klientów

VeloBank odpowiada na kolejne pytania Bankier.pl po…

Cyfrowa hipoteka w ING: Nie ma kompromisu dla bezpieczeństwa

Cyfrowa hipoteka w ING: Nie ma kompromisu dla bezpieczeństwa

Docelowo niemal wszystkie wnioski o kredyt mają…

Kody SMS z polskich banków nie dochodzą za oceanem. KNF wskazuje na blokady operatorów w USA i Kanadzie

Kody SMS z polskich banków nie dochodzą za oceanem. KNF wskazuje na blokady operatorów w USA i Kanadzie

Klienci w USA i Kanadzie korzystający z…

Revolut piątym bankiem w Polsce pod względem liczby klientów. Sprawdziliśmy, kogo wyprzedził

Revolut piątym bankiem w Polsce pod względem liczby klientów. Sprawdziliśmy, kogo wyprzedził

Polskie banki obsługują razem ponad 60 mln…

PKO BP apeluje do podróżnych: zgłoś wyjazd poza UE

PKO BP apeluje do podróżnych: zgłoś wyjazd poza UE

PKO BP rekomenduje klientom zgłaszanie wyjazdów zagranicznych…

Who is who

Artur Newecki

Artur Newecki

PR Manager, Getin Noble Bank Artur Newecki…

Przemysław Przybylski 

Przemysław Przybylski 

Przemysław Przybylski od 2017 r. pełni funkcję…

Justyna Szafraniec

Justyna Szafraniec

Head of Communications w Generali Polska Justyna…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

Marek Fra:

Wygłupili się powierzając wybór nadesłanych prac ludziom, którzy nie mają pojęcia jak odróżnić …

pt., 5 cze 2026 (06:23) • Erste Wiedeński to pierwszy międzynarodowy pociąg marki bankowej, który połączył Polskę i Austrię

avatar komentującego

mistrz:

Podejrzane rozwiazanie do którego oddajemy dane zdrowotne …

czw., 21 maj 2026 (15:07) • Allianz Partners wdraża Minte AI do automatyzacji likwidacji szkód

avatar komentującego

MalmoMind:

Przestańcie reklamować patologię inwestycyjną która za parę lat stanie się tym samym czym …

pon., 27 kw. 2026 (10:19) • XTB wchodzi do Serie A. Polska aplikacja globalnym partnerem SSC Napoli

avatar komentującego

MalmoMind:

No proszę, ZBP znów udowadnia, że 'bank' i 'empatia' to słowa, które się …

wt., 10 lut 2026 (11:40) • Związek Banków Polskich: WIBOR jest legalny i kluczowy dla stabilności państwa

avatar komentującego

Robert Koch:

rewelacja! Tego brakowało. Brawo dla tej firmy …

czw., 29 sty 2026 (11:55) • Tpay wprowadza płatności Blik Level 0 dla użytkowników platformy Shopify

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców