PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Allianz Partners Polska
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Compensa
    • Credit Agricole
    • Deutsche Bank
    • DNB
    • Erste Bank Polska
    • EuropAssistance
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Mondial Assistance
    • mPay
    • Nationale-Nederlanden
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • PKO Leasing
    • Plus Bank
    • PolCard from Fiserv
    • Polski Standard Płatności
    • Pru
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Vienna Life
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościDobry pracownik – jak długo poszukiwany?

Dobry pracownik – jak długo poszukiwany?

Wiadomości 21.06.2016 (10:19)

Szacuje się, że na całym świecie do 2018 r. aż 192 miliony osób zmieni pracę – to niemal jedna czwarta wszystkich obecnie zatrudnionych. Tak duża skala tego zjawiska to ogromne wyzwanie także dla polskich firm i specjalistów ds. HR. Pomimo stosunkowo dużej rotacji znalezienie wykwalifikowanego pracownika jest bowiem coraz trudniejsze, o czym świadczy choćby fakt, że proces rekrutacyjny już teraz trwa w Polsce średnio aż 70 dni. Czy można coś zrobić, by tę procedurę usprawnić i skrócić?


Często „po macoszemu”


Rekrutacja nowych pracowników to czas, w którym firma znajduje się w sytuacji przejściowej. Gdy trwa on długo, zdecydowanie nie służy interesom przedsiębiorcy, jego wizerunkowi ani komfortowi pracy pozostałych zatrudnionych. Jest także coraz bardziej kosztowny. Wydatki związane z pozyskaniem nowego pracownika wzrosły o 40 proc. Średni koszt rekrutacji to 2640 zł. W przypadku firm produkcyjnych wzrasta on nawet do 4300 zł. Proces ten pochłania też o 43 proc. więcej czasu niż przed czterema laty – wynika z raportu PwC „Saratoga Human Capital Benchmarking 2015”.

Dlatego też – jak zwracają uwagę HR-owcy – to właśnie firmom szczególnie powinno zależeć na usprawnieniu i przyśpieszeniu tego procesu. Tymczasem aż 68 proc. Polaków szukających pracy uważa, że pracodawcy nie przywiązują wagi do tego, by przebiegał on płynnie i w przyjaznej atmosferze. – Niestety w naszym kraju poszukiwania nowych pracowników w wielu miejscach nadal traktowane są „po macoszemu”, a do przeprowadzenia rekrutacji niejednokrotnie oddelegowywane są osoby nie posiadające w tym zakresie ani odpowiednich kwalifikacji lub zapracowani menadżerowie, którzy rekrutują kandydatów w tzw. „międzyczasie” i w pośpiechu. To sprawia, że procedura selekcji kandydatów często się przedłuża i nie zawsze kończy wyborem właściwej osoby, a w dodatku może negatywnie wpłynąć na to, jak dany przedsiębiorca będzie postrzegany zarówno przez przyszłych, jak i obecnych pracowników – mówi specjalistka HR, Agnieszka Szczypińska z Agencji Pracy GP People. – Tymczasem już od kilku lat głośno mówi się o tym, że rynek pracy ewoluuje w kierunku rynku pracownika, dlatego by przyciągnąć tych najlepszych, firmy już na sam proces rekrutacyjny powinny patrzeć przez pryzmat oczekiwań i potrzeb kandydatów. Ważne jest zadbanie o to, by w pierwszej kolejności nie kojarzył im się on z przypadkowością, nieładem i długim oczekiwaniem na informacje zwrotne bądź całkowitym brakiem feedbacku – dodaje.

Wizerunek pracodawcy


Jeśli chcemy sprawić, by rekrutacja przebiegała sprawniej, a jednocześnie była postrzegana jako przyjazny i profesjonalny proces, o pewne szczegóły należy zadbać w pierwszym momencie styczności potencjalnego pracownika z firmą, czyli już na etapie publikowania ogłoszenia o pracę. Kandydaci przyznają, że można wtedy w ich oczach dużo zyskać. Jak? Aż 56 proc. z nich deklaruje, że chciałoby znaleźć w takiej ofercie konkretną informację o tym, co proponuje potencjalny pracodawca. Tyle samo aplikujących chciałoby także dowiedzieć się z niej, na jakiej wysokości wynagrodzenie mogą liczyć na danym stanowisku.

Kandydaci doceniają też, gdy w ogłoszeniu wyraźnie określony jest termin przyjmowania CV i to, kiedy planowane jest rozpoczęcie kolejnego etapu rekrutacji, bo dzięki temu wiedzą, kiedy mogą spodziewać się kontaktu ze strony firmy. – Przedsiębiorcy często zapominają, że osoba aktywnie poszukująca zatrudnienia zwykle uczestniczy w kilku procesach rekrutacyjnych jednocześnie, a milczenie ze strony potencjalnego pracodawcy hamuje ją przed podjęciem dalszych działań gdzieś indziej lub w konsekwencji długiego oczekiwania powoduje odrzucenie pierwotnej oferty, przez co spóźnialski przedsiębiorca już po dokonaniu wyboru musi rozpocząć proces selekcji praktycznie od początku -mówi Szczypińska z GP People. Niestety 64 proc. pracodawców przyznaje, że o zakończeniu naboru i jego wynikach informuje tylko osoby zaproszone na rozmowę, nie zaś wszystkich aplikujących, a zaledwie 9 proc. z nich pyta uczestników procesu rekrutacyjnego o opinie na temat jego przebiegu. – Te kwestie mogą się wydawać drobnostką jednak patrząc na nie w szerszej perspektywie oraz przez pryzmat rozwoju i ewolucji kultury HR, powinny stać się obowiązującym standardem. Warto poświęcić na nie czas lub – jeżeli wiemy, że nam go brakuje – zlecić rekrutację zewnętrznej firmie HR-owej – mówi Agnieszka Szczypińska.

 Jeśli zależy nam na tym, aby usprawnić rekrutację i tym samym skrócić czas poszukiwań, w pierwszej kolejności krytycznie spójrzmy na kroki, jakie dotychczas podejmowaliśmy w tym zakresie, skorygujmy własne błędy lub poprośmy o wsparcie specjalistów. Dziś bowiem bardzo często to oferty zatrudnienia są przesiewane przez sito kandydata, a nie – jak jeszcze kilka lat temu – odwrotnie. Profesjonalnie prowadzony proces selekcji może sprawić, że zyskamy kilka cennych punktów w rankingu potencjalnych pracodawców, a pracownika zamiast w kilka miesięcy uda nam się znaleźć w kilka tygodni.

Źródło: Wizerunkowo.com

2016-06-21
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 Alior Bank daje do 300 zł za oceny na świadectwie
29.06.2026 (19:01)

Alior Bank daje do 300 zł za oceny na świadectwie

Alior Bank uruchomił promocję „Kieszonkowe na lato". Rodzice, którzy do 3 lipca otworzą dziecku konto i przyniosą …

a 0 BIK: Sprzedaż pożyczek dla klientów indywidualnych przez firmy pożyczkowe (maj 2026 r.)
29.06.2026 (19:00)

BIK: Sprzedaż pożyczek dla klientów indywidualnych przez firmy pożyczkowe (maj 2026 r.)

Polski rynek pożyczek pozabankowych opiera się na dwóch głównych segmentach produktowych posiadających swoje …

a 0 Ponad 5 tys. zł na wakacje. Raport ZBP o wakacyjnym budżecie Polaków
29.06.2026 (18:55)

Ponad 5 tys. zł na wakacje. Raport ZBP o wakacyjnym budżecie Polaków

Statystyczny Polak wyda na tegoroczne wakacje średnio 2042 zł — o prawie 300 zł więcej niż rok temu. Przeciętne …

a 0 Polisa zdrowotna a turystyczna. Na urlopie w kraju działa, za granicą już nie
29.06.2026 (18:51)

Polisa zdrowotna a turystyczna. Na urlopie w kraju działa, za granicą już nie

Polisę zdrowotną ma już ponad 5,8 mln Polaków, a 40 proc. konsultacji odbywa się zdalnie. Eksperci przypominają …

a 0 PKO BP rozpoznaje „styl bankowania" klienta. Nowa wersja zabezpieczenia
29.06.2026 (18:40)

PKO BP rozpoznaje „styl bankowania" klienta. Nowa wersja zabezpieczenia

Od 28 czerwca klienci PKO Banku Polskiego mogą korzystać z nowej wersji zabezpieczenia, które analizuje ich …

a 0 Twisto Pay Flex odpowiada za 20 proc. transakcji. Co czwarta spłacana w ratach
29.06.2026 (18:34)

Twisto Pay Flex odpowiada za 20 proc. transakcji. Co czwarta spłacana w ratach

Po roku od wdrożenia produkt łączący odroczenie płatności z opcją rat odpowiada za 20 proc. transakcji w ramach …

PRNews.pl

Zobacz również

Kody SMS z polskich banków nie dochodzą za oceanem. KNF wskazuje na blokady operatorów w USA i Kanadzie

Kody SMS z polskich banków nie dochodzą za oceanem. KNF wskazuje na blokady operatorów w USA i Kanadzie

Klienci w USA i Kanadzie korzystający z…

Revolut piątym bankiem w Polsce pod względem liczby klientów. Sprawdziliśmy, kogo wyprzedził

Revolut piątym bankiem w Polsce pod względem liczby klientów. Sprawdziliśmy, kogo wyprzedził

Polskie banki obsługują razem ponad 60 mln…

PKO BP apeluje do podróżnych: zgłoś wyjazd poza UE

PKO BP apeluje do podróżnych: zgłoś wyjazd poza UE

PKO BP rekomenduje klientom zgłaszanie wyjazdów zagranicznych…

Nowy wskaźnik kredytowy na horyzoncie. Banki dopiero szykują ofertę z POLSTR

Nowy wskaźnik kredytowy na horyzoncie. Banki dopiero szykują ofertę z POLSTR

Jeszcze tylko przez pół roku wszystkie instytucje…

Akcja kredytowa w Polsce rośnie najszybciej od 14 lat. To element światowego cyklu

Akcja kredytowa w Polsce rośnie najszybciej od 14 lat. To element światowego cyklu

Kredyt dla firm i gospodarstw domowych przyspiesza…

Who is who

Anna Polak

Anna Polak

Ekspertka od komunikacji. Odpowiada marketing, PR produktowy…

Artur Newecki

Artur Newecki

PR Manager, Getin Noble Bank Artur Newecki…

Daniel Trzaskoś

Daniel Trzaskoś

Daniel Trzaskoś, dyrektor ds. PR w Brandscope…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

Marek Fra:

Wygłupili się powierzając wybór nadesłanych prac ludziom, którzy nie mają pojęcia jak odróżnić …

pt., 5 cze 2026 (06:23) • Erste Wiedeński to pierwszy międzynarodowy pociąg marki bankowej, który połączył Polskę i Austrię

avatar komentującego

mistrz:

Podejrzane rozwiazanie do którego oddajemy dane zdrowotne …

czw., 21 maj 2026 (15:07) • Allianz Partners wdraża Minte AI do automatyzacji likwidacji szkód

avatar komentującego

MalmoMind:

Przestańcie reklamować patologię inwestycyjną która za parę lat stanie się tym samym czym …

pon., 27 kw. 2026 (10:19) • XTB wchodzi do Serie A. Polska aplikacja globalnym partnerem SSC Napoli

avatar komentującego

MalmoMind:

No proszę, ZBP znów udowadnia, że 'bank' i 'empatia' to słowa, które się …

wt., 10 lut 2026 (11:40) • Związek Banków Polskich: WIBOR jest legalny i kluczowy dla stabilności państwa

avatar komentującego

Robert Koch:

rewelacja! Tego brakowało. Brawo dla tej firmy …

czw., 29 sty 2026 (11:55) • Tpay wprowadza płatności Blik Level 0 dla użytkowników platformy Shopify

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców