Na rynku pieniężnym NBP zgodnie z naszymi oczekiwaniami zdecydował się na zaoferowanie największej jak dotąd podaży 7-dniowych bonów pieniężnych o wartości 90,5 mld PLN. Dotychczas rekordowa aukcja miała wartość 89 mld PLN (a emisja 87,9 mld PLN). W naszej ocenie był to poziom, przy którym bank centralny mógł zrównoważyć rynek.
Ostatecznie banki komercyjne zgłosiły popyt w wysokości 91,2 mld PLN. Po zgodnej z oczekiwaniami aukcji w tym tygodniu oczekujemy, że oprocentowanie depozytów O/N będzie utrzymywało się nieco poniżej stopy referencyjnej NBP. Nie będzie również potrzeby, aby bank centralny organizował emisji bonów pieniężnych przed piątkową operacją otwartego rynku. Tym samym bank centralny zwiększył kontrolę nad krótkim końcem krzywej dochodowości (w efekcie doszło do wzrostu oprocentowania O/N), co może być kolejnym sygnałem zbliżających się podwyżek stóp procentowych.
Zgodnie z oczekiwaniami na rynku stopy procentowej w zeszłym tygodniu utrzymywały się negatywne nastroje. Rentowności SPW od początku roku wzrosły o 10-21 pb, z kolei kontraktów IRS w sektorach do 5 lat o 9-21 pb (jedynie w przypadku 10-letnch instrumentów notowania nie zmieniły się). Naszym zdaniem bilans ryzyk w dalszym ciągu wskazuje na możliwość dalszego osłabienia notowań zarówno SPW jak i IRS. Trudno oczekiwać, aby przed publikacją danych nt. grudniowej inflacji (13.01), a także przed styczniowym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej, na którym może dojść do podwyżki stóp procentowych, na rynku widać było silniejszy popyt. Dłuższy koniec krzywej dochodowości osłabiać będzie też oczekiwanie na środową aukcję obligacji skarbowych serii DS1020 i WS0429.
Istotnym czynnikiem ryzyka dla rynku może być również zaplanowana na środę aukcja portugalskich papierów skarbowych – 12 stycznia IGCP zaoferuje 3-letnie i 10-letnie obligacje o wartości 0,75-1,25 mld EUR (pojawiają się spekulacje, że aukcja może zostać odwołana). Portugalia wskazywana jest jako kolejny kandydat do otrzymania wsparcia międzynarodowego. Wynik aukcji będzie zatem trudnym i jednocześnie bardzo ważnym testem dla rynku (też polskiego w kontekście środowej aukcji). Nieoficjalnie źródła rynkowe sygnalizują, że EBC pod koniec zeszłego tygodnia skupował papiery portugalskie na rynku. Media spekulują również, że Niemcy wraz z Francją starają się wymusić na Portugalii, aby zwróciła się o finansowe wsparcie międzynarodowe, podobnie jak wcześniej Irlandia (mając m.in. na uwadze ochronę kolejnych krajów strefy euro, czyli przede wszystkim Hiszpanii i Belgii).
Na koniec tygodnia kwotowania 52-tyg bonów skarbowych mogą wzrosnąć: dla 52-tyg bonów skarbowych powyżej 4,10%, natomiast obligacji OK0113 powyżej 5,05%, PS0416 powyżej 5,70%, a DS1020 powyżej 6,25%.
Na rynku pierwotnym w tym tygodniu odbędzie się tylko jedna aukcja obligacji skarbowych serii DS1020 i WS0429. Ministerstwo Finansów wystawi podaż na poziomie 1,0-2,5 mld PLN. Nie spodziewamy się, aby wynik aukcji istotnie wzmocnił rynek długu. MF pod koniec zeszłego tygodnia potwierdziło, że w poniedziałek nie zorganizuje planowanej wcześniej aukcji bonów skarbowych.
Źródło: PKO Bank Polski