PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościUbezpieczeniaWypadkowy bilans po długim weekendzie: 48 osób zabitych, prawie 700 ciężko rannych

Wypadkowy bilans po długim weekendzie: 48 osób zabitych, prawie 700 ciężko rannych

Ubezpieczenia 22.08.2018 (10:00) artykuł nadesłany
Ubezpieczenia

Podczas ostatniego długiego weekendu (14-19 sierpnia) na drogach zginęło 48 osób, a 673 zostały poważnie ranne w 527 wypadkach – wynika z danych Komendy Głównej Policji. Średnio rocznie ginie na drogach około 3 tys. osób, z czego połowa to kierowcy, a około 30 proc. – piesi. Paradoksalnie, najczęściej dochodzi do nich przy dobrych warunkach atmosferycznych, w okresie letnich wakacji i na obszarze niezabudowanym.

Nadmierna prędkość – to wciąż najczęstsza przyczyna wypadków

Aż 70 proc. śmiertelnych wypadków powodują kierowcy. Wciąż najczęstszą przyczyną zdarzeń jest nadmierna prędkość –– to przez nią ginie rocznie ok. 900 osób. Tak też niestety było i w ostatni długi weekend. Problemem jest społeczne przyzwolenie na tego typu działanie. Większość Polaków uważa, że kierowcy z reguły nie jeżdżą zgodnie z ograniczeniami – 82 proc., ale aż 62 proc. nie widzi w tym nic złego wynika z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

YAY Foto

Najwięcej wypadków przy dobrych warunkach drogowych

– Analiza przyczyn powstawania wypadków skłania wciąż do tych samych wniosków, że przyczyną zdarzeń jest nadmierna prędkość . Warto dodać, że do najtragiczniejszych zdarzeń dochodzi podczas dobrej pogody na prostych odcinkach dróg. Odnosimy wrażenie, że taka aura wywołuje u kierujących przeświadczenie o tym, że mają dobrą nawierzchnię, widoczność, prosty odcinek drogi, więc mogą „przycisnąć”. – wyjaśnia podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

–  Ludzie zakładają też, że wypadki ich nie dotyczą, bagatelizują „przecież to tylko znaki – mam dobrą drogę, dobry samochód czy motocykl”. Zwróćmy też uwagę na to, że kierowcy nie dostosowując prędkości do warunków ruchu, źle oceniają odległości i drogę, jakiej potrzebują na zahamowanie czy inny tzw. manewr obronny. Ponadto pojazdy poruszające z nadmierną prędkością powodować mogą nieodpowiednią detekcję ich prędkości, a co za tym idzie tragiczną w skutkach reakcję uczestnika ruchu. – dodaje podinspektor Radosław Kobryś.

Wypadki na bezpiecznych trasach

– Rośnie liczba wypadków śmiertelnych na drogach, również autostradach, dotąd uważanych za bezpieczniejsze trasy. Do głównych przyczyn należą  brawura i przekraczanie prędkości przez kierowców. Zapominają oni, że droga hamowania wzrasta wraz z prędkością, z jaką jedziemy. Dlatego przypominamy, że odległość między pojazdami powinna wynosić połowę wartości prędkości, z jaką się poruszamy. Jeżeli jedziemy 120 km na godz., to odległość powinna wynosić minimum? 60 metrów – wyjaśnia Łukasz Kulisiewicz, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Przed wyjazdem w trasę sprawdźmy stan samochodu. Oprócz standardowego uzupełnienia płynów, zwróćmy szczególną uwagę na stan ogumienia oraz ciśnienie w oponach. To może przesądzić o tym, czy wyjdziemy obronną ręką w przypadku nagłego hamowania, zwłaszcza gdy zmienią się warunki na drodze, np. nagle zacznie padać deszcz – dodaje Łukasz Kulisiewicz z PIU.

Wypadki z ofiarami wśród pieszych

Gdzie giną piesi? Według Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w 2017 r. niemal połowa ofiar z tej grupy zginęła w miejscach przeznaczonych dla ruchu pieszego, czyli np. na przejściach dla pieszych. To na nich doszło do 4 091 wypadków, w których zginęło 259 osób, a 4029 zostało rannych. Nieuwaga oraz lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa drogowego to jedno. Z drugiej strony wśród przyczyn tego stanu są źle oznaczone, niedostatecznie oświetlone przejścia dla pieszych czy niebezpieczne, nieoznakowane miejsca na drodze.

Źródło: PIU

2018-08-22
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 Agencja Keino Creative zajmie się obsługą marketingową Balcia Insurance w Polsce
24.08.2026 (10:59)

Agencja Keino Creative zajmie się obsługą marketingową Balcia Insurance w Polsce

Agencja Keino Creative wygrała proces ofertowy na obsługę Balcia Insurance w Polsce. Umowę podpisano na rok, a …

a 0 PKO Bank Hipoteczny zaoferuje we wrześniu listy zastawne dla inwestorów detalicznych
24.08.2026 (10:57)

PKO Bank Hipoteczny zaoferuje we wrześniu listy zastawne dla inwestorów detalicznych

PKO Bank Hipoteczny 1 września 2026 roku rozpocznie zapisy na nową emisję hipotecznych listów zastawnych …

a 0 BIK podał, że w lipcu banki i SKOK-i udzieliły kredytów mieszkaniowych na rekordowe ponad 14 mld zł
24.08.2026 (10:49)

BIK podał, że w lipcu banki i SKOK-i udzieliły kredytów mieszkaniowych na rekordowe ponad 14 mld zł

W lipcu 2026 r. wartość kredytów mieszkaniowych przekroczyła po raz pierwszy 14 mld zł. Wzrosła też sprzedaż …

a Analizy 0 Dwie średnie krajowe wystarczą, aby banki chciały pożyczyć milion złotych na zakup mieszkania
22.08.2026 (09:57) – informacja prasowa

Dwie średnie krajowe wystarczą, aby banki chciały pożyczyć milion złotych na zakup mieszkania

O kredyt jest dziś łatwiej niż przed rokiem. Mogłoby być jednak jeszcze łatwiej, gdyby nie konflikt na Bliskim …

a 0 VeloBank oferuje 6 proc. na koncie oszczędnościowym i lokacie, ale głównie nowym klientom
22.08.2026 (09:55)

VeloBank oferuje 6 proc. na koncie oszczędnościowym i lokacie, ale głównie nowym klientom

VeloBank do 16 września oferuje 6 proc. w skali roku na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym i VeloLokacie dla …

a 0 Rafał Brzoska chce, by platformy oddawały 150 proc. przychodu z fałszywych reklam
22.08.2026 (09:39)

Rafał Brzoska chce, by platformy oddawały 150 proc. przychodu z fałszywych reklam

Rafał Brzoska rozpoczyna akcję „150%" i chce, by platformy internetowe płaciły 150 proc. przychodu z każdej …

PRNews.pl

Zobacz również

Bank się pomylił i odciął klientkę od pieniędzy na zagranicznym urlopie. Musiała wracać

Bank się pomylił i odciął klientkę od pieniędzy na zagranicznym urlopie. Musiała wracać

Credit Agricole zablokował konto klientce, choć wcześniej…

PKO BP przebudowuje private banking. Chce zarządzać całym majątkiem klientów

PKO BP przebudowuje private banking. Chce zarządzać całym majątkiem klientów

Największy polski bank przechodzi od klasycznego private…

Scam Alert od Mety będzie ostrzegać przed oszustami. Ale na Facebooku i tak nadal pełno fałszywych treści

Scam Alert od Mety będzie ostrzegać przed oszustami. Ale na Facebooku i tak nadal pełno fałszywych treści

Koncern Meta chce poprawić bezpieczeństwo użytkowników aplikacji…

ING kusi premią za konto do 800 zł. Sprawdzamy warunki

ING kusi premią za konto do 800 zł. Sprawdzamy warunki

Nowy klient ING może zdobyć do 800…

Rząd radzi trzymać gotówkę na czarną godzinę. Banki robią wszystko, żeby było o nią trudniej

Rząd radzi trzymać gotówkę na czarną godzinę. Banki robią wszystko, żeby było o nią trudniej

Osiem lat temu pytałem, co będzie, gdy…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

Williams Anthony Dauria:

https://uploads.disquscdn.com/images/f1296da62232f5d183b02bf1dcc60a17c6c610eee75c6d16cb26b2e884940054.jpg …

śr., 19 sie 2026 (15:52) • Świąteczna kampania Pilnej Pożyczki w Internecie

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców