Nie jeden, ale kilka dyplomów ukończenia studiów podyplomowych i szkoleń w kieszeni – to dziś, o ile nie standard, to z pewnością gwarancja utrzymania posady i rozwoju zawodowego. Idealny pracownik XXI wieku to pracownik mobilny i elastyczny, w pełnym znaczeniu tego słowa: dziś jest handlowcem, jutro specem od Public Relations, pojutrze menedżerem. Dla szefów wielu firm bardziej opłaca się inwestować w sprawdzonych pracowników i sfinansować część, a nawet całość kształcenia na studiach podyplomowych niż poszukiwać nowych i „od podstaw” wdrażać do pracy w firmie. Zachętą do wysłania pracowników do konkretnej uczelni mogą być zniżki w przypadku zgłoszenia się z jednej instytucji więcej niż jednej osoby. Zdarza się, że organizatorzy przewidzieli zniżki dla osób zgłaszających się… z tej samej gminy.
W przeciwieństwie do wielu kierunków studiów magisterskich, studia podyplomowe nastawione są zdecydowanie na przekazanie praktycznej wiedzy i konkretnych umiejętności (na przykład wypełnianie wniosków o dofinansowanie z funduszy strukturalnych czy procedura zamówień publicznych). Krótki czas trwania studiów podyplomowych (wiele uczelni kształci już na studiach 1-semestralnych) pozwala ich organizatorom na to, by błyskawicznie reagować na bezustannie zmieniające się potrzeby rynku. Ponadto normą jest elastyczny terminarz. Alternatywą dla październikowego terminu rozpoczęcia zajęć może być na przykład termin marcowy.
W kształceniu podyplomowym, jak w każdej innej dziedzinie, obserwuje się trendy, zmieniające się z roku na rok. Nie ulega wątpliwości, że tegorocznym hitem są szeroko rozumiane studia europejskie: od zarządzania projektami wspieranymi ze środków Unii Europejskiej, poprzez audyt projektów unijnych, po… lobbing w Unii Europejskiej. Taki właśnie kierunek (jako jeden z pierwszych w Polsce) uruchomi w roku akademickim 2004/2005 Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie. „Naszym celem jest wykształcenie profesjonalnych lobbystów, którzy będą umieli odnaleźć się na europejskich salonach politycznych” – przekonuje Sylwia Jabłońska, dyrektor Instytutu Programów Europejskich WSFiZ – „W Unii Europejskiej lobbing należy do obowiązujących form uczestnictwa w procesie decyzyjnym. Aktorami tego procesu są nie tylko politycy, lecz także przedstawiciele przedsiębiorstw, korporacji, stowarzyszeń branżowych, związków zawodowych i organizacji społecznych” – wylicza Sylwia Jabłońska.
Zainteresowanie studiami europejskimi będzie rosło nadal. Coraz więcej przedsiębiorców dochodzi do wniosku, iż pieniądze z funduszy strukturalnych to nie abstrakcja, lecz konkretne pieniądze do wzięcia. Nie jest ewenementem, iż w małych przedsiębiorstwach zatrudniane są osoby, zajmujące się tylko i wyłącznie przygotowywaniem wniosków.
Dużym zainteresowaniem cieszą się też wszelkiego typu studia menedżerskie, rachunkowości, biegłych rewidentów zamówień publicznych i Public Relations. Nie maleje również zainteresowanie podyplomowymi studiami MBA.
Zainteresowanie podjęciem kształcenia na studiach podyplomowych osiąga swoje apogeum we wrześniu. Miesiące letnie to czas, kiedy zainteresowani wstępnie decydują, co chcą studiować i na jakiej uczelni. Na składanie dokumentów i dokonywanie wpłat decydują się najczęściej w drugiej połowie września. Mimo że niektóre uczelnie zdecydowały się na wstępną selekcję kandydatów, normą jednak pozostaje kolejność zgłoszeń. W wielu uczelniach zainteresowani przesyłają drogą elektroniczną formularz zgłoszenia, zaś resztę dokumentów dostarczają w późniejszym terminie.
Stworzenie profilu uczestnika studiów podyplomowych to skomplikowane zadanie. W studiach podyplomowych może uczestniczyć praktycznie każdy. Nikogo nie dziwi, że w zajęciach obok siebie uczestniczą absolwenci uczelni wyższych, jak również osoby po pięćdziesiątce, mogące poszczycić się kilkustronicowymi CV. Na studia podyplomowe decydują się również osoby bezrobotne. To dla nich często jedyna szansa na znalezienie posady.
Ile to kosztuje (przykładowe koszty kształcenia):
Podyplomowe Studium Public Relations (Uniwerystet Warszawski) – 7900 zł
Podyplomowe Studia Public Relations (WSFiZ) – 6500 zł
Zarządzanie Nieruchomościami (WSPiZ im. Koźmińskiego) – 4850 zł
Podyplomowe Studium Gospodarka Przestrzenna (SGH w Warszawie) – 6000 zł
Podyplomowe Studia Doradca Zawodowy (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej) – 9900 zł
Podyplomowe Studia Psychologia w Szkole (Wyższa Szkoła Działalności Gospodarczej) – 1500 zł
Podyplomowe Studia Urbanistyka i Gospodarka Przestrzenna (Politechnika Warszawska) – 4900 zł
Podyplomowe Studia Chemia Kosmetyczna (Politechnika Warszawska) – 6000 zł