PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościKomentarze„Political fiction” w wydaniu Francji i Niemiec

„Political fiction” w wydaniu Francji i Niemiec

Komentarze 17.08.2011 (08:27)

Wtorek na rynkach akcji w USA zapowiadał się kiepsko, ale sytuacja poprawiła się po publikacji danych makro. Przedtem spadające w Europie indeksy (powodem spadków była stagnacja w Niemczech) doprowadzały do sporych spadków kontraktów na amerykańskiej indeksy. Dane makro zdecydowanie poprawiły sytuację, a agencja Fitch podtrzymując najwyższy rating USA dodatkowo pomogła bykom.

Raport o rozpoczętych budowach domów był nieznacznie lepszy od oczekiwań. Prognozowano, że w lipcu ilość nowych budów spadnie o 2,1 proc., a spadła o 1,5 proc. Okazało się jednak, że pozwolenia na ich budowę zachowały się gorzej, Ich ilość spadła o 3,2 proc. (oczekiwano spadku o 1,9 proc.). To z całą pewnością nie były dobre dane. Jednak zdecydowanie lepszy był raport o lipcowej dynamice produkcji. Wzrosła o 0,9 proc. w stosunku do czerwca (oczekiwano wzrostu o 0,5 proc.), a do tego dane czerwcowe zweryfikowano ze wzrostu 0,2 na 0,4 proc. Wykorzystanie potencjału produkcyjnego też było większe od oczekiwań (77,5 vs. 76,9 proc.).

Wydarzeniem dnia miała być konferencja prasowa prezydenta Nicolasa Sarkozy z kanclerz Angelą Merkel po ich wspólnym spotkaniu. Odbyła się pół godziny po zakończeniu sesji w Europie (tam dzięki pomocy rynków amerykańskich indeksy spadły jedynie nieznacznie). Wynikiem tego spotkania były postulaty, które można określić mianem chciejstwa. Niemcy i Francja opowiedziały się za utworzeniem „rządu gospodarczego” strefy euro. Miałby składać się z głów państw strefy euro i obradować 2-3 razy do roku. Poza tym wszystkie kraje strefy  euro do połowy 2012 roku powinny zapisać w swych konstytucjach górną granicę zadłużenia. Liderzy Francji i Niemiec zaproponowali też wprowadzenie podatku od transakcji finansowych. Podkreślono też, że oba państwa będą wspólnie bronić strefy euro. Oba państwa wypowiedziały się też przeciwko wprowadzeniu euroobligacji i nie powiedzieli ani słowa o zwiększeniu funduszu obrony strefy euro.
 
Rynki liczyły przede wszystkim na to, że dostaną choćby cień nadziei na wprowadzenie euroobligacji. Nie dostały. Pozostałe postulaty są czystą utopią. Być może zresztą zostaną zrealizowane, ale kiedyś, po totalnym krachu. Wprowadzenie podatku od transakcji finansowych na pozór jest sensowne, ale tylko na pozór. Ja od zawsze jestem za wprowadzeniem podatku Tobina, czyli opodatkowania obrotu na rynku walutowym. Już to byłoby bardzo trudne. Wprowadzenie podatku od wszystkich transakcji finansowych po pierwsze nie będzie przez jeszcze bardzo długi czas możliwe, a jeśli będą podejmowane konkretne ruchy w tym kierunku to wystraszeni inwestorzy zaczną wyprzedawać aktywa pogarszając sytuację na rynkach finansowych.

Rynkowi akcji pomagały dane makro oraz to, że kwartalne raporty Home Depot i Wal-Mart były lepsze od oczekiwań. Obie spółki podniosły też prognozy. Szkodziło to, że po ostatnich, dużych wzrostach gracze chcieli zrealizować część zysków. Przypomniano sobie też o tym, że w poniedziałek średnia 50. sesyjna przecięła w dół średnią 200. sesyjną – to tzw. „krzyż śmierci”, czyli sygnał sprzedaży.

Po początkowych spadkach indeksy zawróciły i znacznie zbliżyły się do poziomu poniedziałkowego zamknięcia sesji. Jednak po konferencji prezydenta Francji i kanclerz Niemiec indeksy gwałtownie spadły – do poziomu najniższego podczas sesji. Amerykanie znani są jednak z tego, że często lekceważą europejskie zagrożenia. Dlatego też nie było nic dziwnego w tym, że na 3 godziny przed końcem sesji skala spadków znowu zaczęła się zmniejszać.

Niedźwiedzi kontratakowały, ale bez specjalnych sukcesów. Byki jednak też sukcesu nie odniosły. Indeksy spadły po około jeden procent. Takie zakończenie sesji po dużych wzrostach w sytuacji, kiedy technika zmusza do sprzedaży akcji sygnalizuje jednak, że to nie jest koniec zwyżki. Oczywiście o ile rynek długu krajów PIIGS na to pozwoli.

Wtorek GPW rozpoczęła od nieznacznego jedynie wzrostu indeksów, który bardzo szybko zamienił się na niewielki spadek. Nasz rynek akcji nie zareagował na poniedziałkowe wzrosty indeksów w USA dlatego, że od rana spadały indeksy na innych giełdach europejskich, gdzie graczy wystraszył raport o PKB w Niemczech. U nas spadki były symboliczne.

Nasi gracze dobrze wiedzieli, że to nie Europa pokaże docelowy kierunek indeksom. Jak zwykle zrobić to miały USA, więc nie trzeba się było śpieszyć z decyzjami. Mieli rację. Publikowane w USA dane makro znacznie poprawiły sytuację na giełdach zagranicznych, co dodatkowo wspomogło obóz naszych byków. Pomogło tak, że WIG20 do końca sesji już tylko rósł. Zyskał 2,4 proc., ale sygnały sprzedaży nadal obowiązują, a do poziomu zniesienia 50 procent spadku zostało jeszcze 140 punktów.

Źródło: Xelion. Doradcy Finansowi

europa giełda gospodarka komentarze rynki ue waluty xelion 2011-08-17
Redakcja PRNews.pl
Tagi: europa giełda gospodarka komentarze rynki ue waluty xelion

Sprawdź także:

a 0 ZEN.COM uruchamia transfery gotówkowe w Europie. Wpłata w punkcie trafia na konto w 15 minut
27.08.2026 (14:48)

ZEN.COM uruchamia transfery gotówkowe w Europie. Wpłata w punkcie trafia na konto w 15 minut

Użytkownicy ZEN.COM mieszkający w krajach Europy mogą wpłacić gotówkę w ponad 20 tys. punktów w 20 krajach i wysłać …

a 0 PZA odpowiada zarządcom VB Leasing w sporze o prawo głosu. Powołuje się na ekspertyzę prof. Szczęśniaka
27.08.2026 (13:12)

PZA odpowiada zarządcom VB Leasing w sporze o prawo głosu. Powołuje się na ekspertyzę prof. Szczęśniaka

Podmiot Zarządzający Aktywami nie zgadza się ze stanowiskiem zarządców VB Leasing i VB Leasing Automotive, jakoby …

a 0 Erste Bank Polska udostępnił Google Pay dla dzieci w wieku 7–12 lat
27.08.2026 (13:05)

Erste Bank Polska udostępnił Google Pay dla dzieci w wieku 7–12 lat

Erste Bank Polska udostępnił od tego tygodnia Google Pay dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Rodzic może dodać kartę …

a 0 Pekao aranżerem konsorcjum bankowego dla CLIP GROUP na 342 mln euro
27.08.2026 (13:03)

Pekao aranżerem konsorcjum bankowego dla CLIP GROUP na 342 mln euro

Bank Pekao ma największy udział w wartym 342 mln euro finansowaniu konsorcjalnym spółek z branży logistycznej CLIP …

a 0 Wakacyjne szkody komunikacyjne. Link4 podaje przykłady od kuny po zderzenie za 1,2 mln zł
27.08.2026 (12:59)

Wakacyjne szkody komunikacyjne. Link4 podaje przykłady od kuny po zderzenie za 1,2 mln zł

Zniszczona przez kunę maska za 9 tys. zł, rysy na lakierze od bociana za 18 tys. zł, wgniecenia po gradzie za 46 …

a 0 Millennium Leasing wprowadza pożyczkę leasingową dla transakcji od 2,5 mln zł
27.08.2026 (12:53)

Millennium Leasing wprowadza pożyczkę leasingową dla transakcji od 2,5 mln zł

Millennium Leasing poszerzył ofertę o pożyczkę leasingową. Produkt jest dostępny dla transakcji o wartości od 2,5 …

PRNews.pl

Zobacz również

Bank chętnie przyjmie przelew. Z gotówką każe się gimnastykować

Bank chętnie przyjmie przelew. Z gotówką każe się gimnastykować

Mikroprzedsiębiorca kończy dzień z kilkudziesięcioma tysiącami złotych…

Elitarna karta LOT za 29 zł? Oszuści chcą danych karty

Elitarna karta LOT za 29 zł? Oszuści chcą danych karty

Reklama na Facebooku obiecuje elitarną kartę PLL…

Bank się pomylił i odciął klientkę od pieniędzy na zagranicznym urlopie. Musiała wracać

Bank się pomylił i odciął klientkę od pieniędzy na zagranicznym urlopie. Musiała wracać

Credit Agricole zablokował konto klientce, choć wcześniej…

PKO BP przebudowuje private banking. Chce zarządzać całym majątkiem klientów

PKO BP przebudowuje private banking. Chce zarządzać całym majątkiem klientów

Największy polski bank przechodzi od klasycznego private…

Scam Alert od Mety będzie ostrzegać przed oszustami. Ale na Facebooku i tak nadal pełno fałszywych treści

Scam Alert od Mety będzie ostrzegać przed oszustami. Ale na Facebooku i tak nadal pełno fałszywych treści

Koncern Meta chce poprawić bezpieczeństwo użytkowników aplikacji…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

Williams Anthony Dauria:

https://uploads.disquscdn.com/images/f1296da62232f5d183b02bf1dcc60a17c6c610eee75c6d16cb26b2e884940054.jpg …

śr., 19 sie 2026 (15:52) • Świąteczna kampania Pilnej Pożyczki w Internecie

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców