PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Allianz Partners Polska
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Compensa
    • Credit Agricole
    • Deutsche Bank
    • DNB
    • Erste Bank Polska
    • EuropAssistance
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Mondial Assistance
    • mPay
    • Nationale-Nederlanden
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • PKO Leasing
    • Plus Bank
    • PolCard from Fiserv
    • Polski Standard Płatności
    • Pru
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Vienna Life
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościKariera w finansachRozmawiasz o pracy? To błąd!

Rozmawiasz o pracy? To błąd!

Kariera w finansach 24.09.2014 (07:54)

Komu nie zdarzyło się po pracy ponarzekać na szefa, klienta czy kolegę zza biurka? Dzielenie się z innymi biurowymi opowieściami może jednak wpędzić nas w poważne kłopoty. Sprawdź jak mówić o pracy, by nie wejść w konflikt z prawem. A może jest już za późno?


Niezależnie od tego czy pracujemy w małej firmie, czy w wielkiej korporacji w trakcie realizowania obowiązków zawodowych wchodzimy w posiadanie informacji, które nie powinny wypłynąć na zewnątrz. Niektórzy pracodawcy by zabezpieczyć swoje interesy wymagają od nowo zatrudnionych podpisania specjalnych umów o zachowanie poufności. Jednak uwaga, nawet bez podpisania takiego dokumentu obowiązuje nas dyskrecja. W jakim zakresie?

Długi język grozi bezrobociem


Pracownicy powinni uważać przede wszystkim na tzw. tajemnicę przedsiębiorstwa. Jej definicję reguluje ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Jak czytamy w ustawie: „Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, handlowe, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności”. Które informacje są tajemnicą? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie – wszystko zależy od indywidualnej sytuacji danej firmy i rodzaju działalności. Wiadomo, że niektóre zakłady pracy (zwłaszcza te działające w sektorze nowoczesnych technologi) będą posiadały więcej tajemnic – inne znacznie mniej. Tajemnicą objęte mogą być np. treści umów zawieranych z kontrahentami czy plany przyszłych działań. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej wykazać się nadmierną dyskrecją niż zbytnią wylewnością. W dobie mediów społecznościowych i internetu nieopatrzna wypowiedź może kosztować nas więcej niż utratę pracy.

Zdradzisz tajemnicę – naruszysz kodeks karny


Ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa stanowi czyn nieuczciwej konkurencji, który może za sobą pociągać odpowiedzialność karną oraz cywilną. Jeśli pracownik podpisał umowę o zachowaniu poufności to dodatkowo można mówić o odpowiedzialności kontraktowej. – W zakresie odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorca może domagać się od pracownika szeregu działań wskazanych w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Najważniejsze z nich to żądanie zaniechania niedozwolonych działań a także naprawienie szkody – mówi mecenas Konrad Syryca z Fic, Syryca Kancelarii Radców Prawnych – Jeśli chodzi o odpowiedzialność karną to warto zwrócić uwagę na art. 266 kodeksu karnego, który za ujawnienie informacji zdobytej w związku z wykonywaną pracą przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do lat dwóch – zaznacza mec. Syryca. Dodajmy, że w myśl przepisów, przestępstwo to ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego.

Czy Polacy często łamią prawo w tym zakresie? Trudno stwierdzić, bo prawdopodobnie nie wszystkie przypadki są zgłaszane na policję czy kierowane do sądu. Statystyki Policji wskazują, że liczba wszczętych postępowań w sprawie przestępstw przeciwko ochronie informacji co roku jest podobna: w 2011 roku wszczęto 131 postępowań, w 2012 – 159, natomiast w 2013 mniej, bo 148. Warto zauważyć, jednak, że liczba stwierdzonych przestępstw była znacznie niższa i wynosiła – 47 (w roku 2011), 77 (w roku 2012), 50 (w roku 2013).

2014-09-24
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 Credit Agricole wprowadza zdalny wniosek o kredyt hipoteczny
29.06.2026 (20:45)

Credit Agricole wprowadza zdalny wniosek o kredyt hipoteczny

Klienci Credit Agricole mogą złożyć wniosek o kredyt hipoteczny online, bez wizyty w placówce. Osobistej obecności …

a 0 Alior Bank daje do 300 zł za oceny na świadectwie
29.06.2026 (19:01)

Alior Bank daje do 300 zł za oceny na świadectwie

Alior Bank uruchomił promocję „Kieszonkowe na lato". Rodzice, którzy do 3 lipca otworzą dziecku konto i przyniosą …

a 0 BIK: Sprzedaż pożyczek dla klientów indywidualnych przez firmy pożyczkowe (maj 2026 r.)
29.06.2026 (19:00)

BIK: Sprzedaż pożyczek dla klientów indywidualnych przez firmy pożyczkowe (maj 2026 r.)

Polski rynek pożyczek pozabankowych opiera się na dwóch głównych segmentach produktowych posiadających swoje …

a 0 Ponad 5 tys. zł na wakacje. Raport ZBP o wakacyjnym budżecie Polaków
29.06.2026 (18:55)

Ponad 5 tys. zł na wakacje. Raport ZBP o wakacyjnym budżecie Polaków

Statystyczny Polak wyda na tegoroczne wakacje średnio 2042 zł — o prawie 300 zł więcej niż rok temu. Przeciętne …

a 0 Polisa zdrowotna a turystyczna. Na urlopie w kraju działa, za granicą już nie
29.06.2026 (18:51)

Polisa zdrowotna a turystyczna. Na urlopie w kraju działa, za granicą już nie

Polisę zdrowotną ma już ponad 5,8 mln Polaków, a 40 proc. konsultacji odbywa się zdalnie. Eksperci przypominają …

a 0 PKO BP rozpoznaje „styl bankowania" klienta. Nowa wersja zabezpieczenia
29.06.2026 (18:40)

PKO BP rozpoznaje „styl bankowania" klienta. Nowa wersja zabezpieczenia

Od 28 czerwca klienci PKO Banku Polskiego mogą korzystać z nowej wersji zabezpieczenia, które analizuje ich …

PRNews.pl

Zobacz również

Cyfrowa hipoteka w ING: Nie ma kompromisu dla bezpieczeństwa

Cyfrowa hipoteka w ING: Nie ma kompromisu dla bezpieczeństwa

Docelowo niemal wszystkie wnioski o kredyt mają…

Kody SMS z polskich banków nie dochodzą za oceanem. KNF wskazuje na blokady operatorów w USA i Kanadzie

Kody SMS z polskich banków nie dochodzą za oceanem. KNF wskazuje na blokady operatorów w USA i Kanadzie

Klienci w USA i Kanadzie korzystający z…

Revolut piątym bankiem w Polsce pod względem liczby klientów. Sprawdziliśmy, kogo wyprzedził

Revolut piątym bankiem w Polsce pod względem liczby klientów. Sprawdziliśmy, kogo wyprzedził

Polskie banki obsługują razem ponad 60 mln…

PKO BP apeluje do podróżnych: zgłoś wyjazd poza UE

PKO BP apeluje do podróżnych: zgłoś wyjazd poza UE

PKO BP rekomenduje klientom zgłaszanie wyjazdów zagranicznych…

Nowy wskaźnik kredytowy na horyzoncie. Banki dopiero szykują ofertę z POLSTR

Nowy wskaźnik kredytowy na horyzoncie. Banki dopiero szykują ofertę z POLSTR

Jeszcze tylko przez pół roku wszystkie instytucje…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

Marek Fra:

Wygłupili się powierzając wybór nadesłanych prac ludziom, którzy nie mają pojęcia jak odróżnić …

pt., 5 cze 2026 (06:23) • Erste Wiedeński to pierwszy międzynarodowy pociąg marki bankowej, który połączył Polskę i Austrię

avatar komentującego

mistrz:

Podejrzane rozwiazanie do którego oddajemy dane zdrowotne …

czw., 21 maj 2026 (15:07) • Allianz Partners wdraża Minte AI do automatyzacji likwidacji szkód

avatar komentującego

MalmoMind:

Przestańcie reklamować patologię inwestycyjną która za parę lat stanie się tym samym czym …

pon., 27 kw. 2026 (10:19) • XTB wchodzi do Serie A. Polska aplikacja globalnym partnerem SSC Napoli

avatar komentującego

MalmoMind:

No proszę, ZBP znów udowadnia, że 'bank' i 'empatia' to słowa, które się …

wt., 10 lut 2026 (11:40) • Związek Banków Polskich: WIBOR jest legalny i kluczowy dla stabilności państwa

avatar komentującego

Robert Koch:

rewelacja! Tego brakowało. Brawo dla tej firmy …

czw., 29 sty 2026 (11:55) • Tpay wprowadza płatności Blik Level 0 dla użytkowników platformy Shopify

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców