PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościBankowośćBGKRuszają instrumenty finansowe dla firm w Wielkopolsce
BGK

BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP.

Ruszają instrumenty finansowe dla firm w Wielkopolsce

BGK 21.10.2016 (12:12)
BGK

Wielkopolska z pomocą Banku Gospodarstwa Krajowego uruchamia zwrotne środki UE na rozwój przedsiębiorstw w regionie. Ponad 516 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO) w postaci poręczeń i pożyczek (w tym mikropożyczek), trafi do mikro-, małych i średnich firm. To kolejny region, który zdecydował o przeznaczeniu dużej kwoty ze środków UE na instrumenty zwrotne.

 

20 października w Ministerstwie Rozwoju przedstawiciele zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego (Grupa PFR) podpisali umowę, na mocy której zostanie uruchomiony finansowy program wsparcia dla przedsiębiorstw w regionie.

– W perspektywie 2014-2020 zwiększamy pulę funduszy unijnych na instrumenty finansowe. Tylko w programach regionalnych jest to w tej chwili ponad 1,7 mld euro. Zależy nam, aby z ich pomocą realizowane były inwestycje o jak największej wartości, a zaangażowane środki pracowały na rzecz naszej gospodarki przez maksymalnie długi czas – podkreślił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Celem projektu jest wzmocnienie konkurencyjności działających w regionie przedsiębiorstw poprzez wsparcie ich aktywności inwestycyjnej za pośrednictwem instrumentów finansowych WRPO. Na tę formę wsparcia rozwoju firm przeznaczono łącznie 607,98 mln zł, w tym 516,78 mln zł ze środków unijnych oraz 91,2 mln zł w postaci wkładu własnego pośredników finansowych. Projekt będzie realizowany do końca 2023 r. Później pieniądze te zostaną w regionie i będą dalej przeznaczane na instrumenty zwrotne dla przedsiębiorców.

– Wielkopolska to kolejny region, który zaczyna wdrażać instrumenty finansowe. Pod koniec września pierwszą umowę podpisało Pomorze. Kolejne zostaną zawarte w ciągu kilku kolejnych miesięcy. Mam nadzieję, że większość z nich do końca roku. Wspólnie z regionami
i BGK chcemy zbudować efektywny system wsparcia zwrotnego w Polsce. Jest to szczególnie istotne z uwagi na możliwe
ograniczenia w budżecie UE po 2020 r. – powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Bank Gospodarstwa Krajowego, któremu samorząd powierzył zarządzanie środkami, będzie korzystał z doświadczeń w zakresie wdrażania instrumentów zwrotnych zdobytych w latach 2007-2013 w ramach inicjatywy JEREMIE.

–  Dzięki wsparciu resortu rozwoju przyspieszamy uruchamianie systemu wsparcia finansowego dla firm w regionach. To druga, po województwie pomorskim, umowa w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020. Zachęcamy kolejne regiony do współpracy, chcemy wykorzystać zdobyte doświadczenie i podzielić się tą wiedzą z samorządami – powiedział Przemysław Cieszyński, członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Podpisana umowa pomiędzy Zarządem Województwa Wielkopolskiego a BGK pozwala na rozpoczęcie procesu wyłaniania profesjonalnych pośredników finansowych, którzy bezpośrednio będą udzielać wsparcia przedsiębiorcom. Będzie ono ukierunkowane na tworzenie nowych firm, dostarczenie kapitału początkowego (zalążkowego) i kapitału na rozszerzenie działalności, na wzmocnienie podstawowej działalności przedsiębiorstw lub realizację nowych projektów, a także wchodzenie przez nowe firmy na nowe rynki.

W szczególności dedykowane będzie mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom, które mają utrudniony dostęp do finansowania bankowego. Wsparcie będzie przeznaczone również na wzmocnienie aktywności inwestycyjnej istniejących podmiotów gospodarczych z Wielkopolski, poprzez wzmocnienie ich pozycji, zwiększenie ich konkurencyjności i rozwijanie działalności gospodarczej.

– Podpisanie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego jest kontynuacją strategii, którą Wielkopolska realizuje od ponad siedmiu lat, wspierając rozwój społeczno-gospodarczy regionu za pomocą zwrotnych form finansowania, w tym Inicjatywy JEREMIE i JESSICA w ramach WRPO 2007-2013. Nowe środki w obecnej perspektywie będą stanowiły dodatkową dźwignię dla rozwoju przedsiębiorstw – zaznaczył Leszek Wojtasiak, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

2016-10-21
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 Erste Bank Polska rozpoczyna kampanię dla małych i średnich firm
13.08.2026 (18:39)

Erste Bank Polska rozpoczyna kampanię dla małych i średnich firm

Erste Bank Polska rusza z nową kampanią reklamową skierowaną do właścicieli małych i średnich firm. To kolejna …

a 0 Makieta siedziby GPW trafiła do warszawskiego Kolejkowa
13.08.2026 (18:33)

Makieta siedziby GPW trafiła do warszawskiego Kolejkowa

Centrum Giełdowe, siedziba warszawskiej giełdy przy ul. Książęcej 4, zostało odwzorowane w skali 1:25 i od 12 …

a 0 Nowa edycja oszczędnościowych ofert specjalnych w ING
13.08.2026 (18:23)

Nowa edycja oszczędnościowych ofert specjalnych w ING

ING Bank Śląski uruchomił 13 sierpnia br., kolejną edycję oszczędnościowych ofert specjalnych dla aktywnych …

a 0 Grupa PKO BP zarobiła 5,29 mld zł w pierwszym półroczu mimo wyższego CIT
13.08.2026 (17:12)

Grupa PKO BP zarobiła 5,29 mld zł w pierwszym półroczu mimo wyższego CIT

Grupa PKO Banku Polskiego wypracowała w pierwszym półroczu 2026 r. 5,29 mld zł zysku netto, o 3,1 proc. więcej rok …

a 0 Revolut planuje sieć saloników lotniskowych, pierwszy powstanie w Kopenhadze w 2027 roku
13.08.2026 (17:10)

Revolut planuje sieć saloników lotniskowych, pierwszy powstanie w Kopenhadze w 2027 roku

Revolut zapowiedział budowę sieci saloników lotniskowych Revolut Lounge na kluczowych europejskich lotniskach. …

a 0 PKO Bank Polski został Partnerem Głównym turnieju golfowego Rosa Challenge Tour
12.08.2026 (15:09)

PKO Bank Polski został Partnerem Głównym turnieju golfowego Rosa Challenge Tour

PKO Bank Polski został Partnerem Głównym turnieju golfowego Rosa Challenge Tour, który odbędzie się od 3 do 6 …

PRNews.pl

Zobacz również

ING kusi premią za konto do 800 zł. Sprawdzamy warunki

ING kusi premią za konto do 800 zł. Sprawdzamy warunki

Nowy klient ING może zdobyć do 800…

Rząd radzi trzymać gotówkę na czarną godzinę. Banki robią wszystko, żeby było o nią trudniej

Rząd radzi trzymać gotówkę na czarną godzinę. Banki robią wszystko, żeby było o nią trudniej

Osiem lat temu pytałem, co będzie, gdy…

Czy twoje żappsy są bezpieczne? Co wiadomo o cyberataku na Żabkę

Czy twoje żappsy są bezpieczne? Co wiadomo o cyberataku na Żabkę

Żabka potwierdziła nieautoryzowany dostęp do części swojego…

Znajomy prosi o głos na Zofię. Tak oszuści przejmują konta na WhatsAppie

Znajomy prosi o głos na Zofię. Tak oszuści przejmują konta na WhatsAppie

Wiadomość przychodzi z konta osoby zapisanej w…

Dlaczego banki biją się o duże firmy. Inwestycje z KPO o wartości ponad 158 mld zł napędzają popyt na kredyt

Dlaczego banki biją się o duże firmy. Inwestycje z KPO o wartości ponad 158 mld zł napędzają popyt na kredyt

Popyt na kredyt ze strony dużych firm…

Raporty PRNews.pl

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Większość banków może się pochwalić wzrostem poziomu…

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

W pierwszym kwartale 2022 r. liczba obsługiwanych…

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Pierwszy kwartał 2022 r. przyniósł spadek sprzedaży…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

PykPyk:

Zamiast zajmować się pierdołami niech dopracują swoją beznadziejną aplikację bankową bo ma podstawowe …

wt., 7 lip 2026 (16:36) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

avatar komentującego

human1:

Trochę spóźniony ten news. Ta gra rozpoczęła się w kwietniu. …

niedz., 5 lip 2026 (20:03) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców