PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościUbezpieczeniaWyjazd na majówkę. Jakie konsekwencje może mieć brak ubezpieczenia?

Wyjazd na majówkę. Jakie konsekwencje może mieć brak ubezpieczenia?

Ubezpieczenia 29.04.2025 (11:09)
Ubezpieczenia

Zbliża się weekend majowy, a to oznacza, że wiele osób zdecyduje się na kilkudniowy wyjazd. Część wybierze podróż poza Polskę, ale nie wszyscy z tej grupy zdecydują się na zakup dodatkowego ubezpieczenia. Jakie może mieć to konsekwencje? Komentuje Anna Wąsik, dyrektorka ds. ubezpieczeń w ANG Odpowiedzialne Finanse.

Wiele zależy od miejsca, do którego się wybieramy. – W przypadku wyjazdów zagranicznych, musimy pamiętać, że np. nieplanowane leczenie chorób czy pomoc w razie nagłych wypadków odbywa się według innych zasad niż w ramach systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Koszty leczenia w zależności od kraju są bardzo różne, co więcej nawet posiadając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego często narażeni jesteśmy na dodatkowe koszty jako dopłatę do leczenia – Anna Wąsik, dyrektorka ds. ubezpieczeń w ANG Odpowiedzialne Finanse.

Co wpływa na cenę?

– Koszty ubezpieczenia turystycznego zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Na cenę wpływają między innymi: liczba ubezpieczonych osób, kraj, w którym ubezpieczeni będą przebywać, liczba dni oraz zakres ubezpieczenia i wysokość sum ubezpieczenia – wyjaśnia dyrektorka ds. ubezpieczeń w ANG Odpowiedzialne Finanse.

Istotny jest także cel podróży tzn. czy obejmuje on wyłącznie wypoczynek, czy także aktywność sportową. Znaczenie ma również fakt czy wyjeżdżamy indywidualnie czy rodzinnie.

– Ochrona jest dobierana odpowiednio do potrzeb osoby ubezpieczanej, natomiast zawsze w ramach ochrony zapewnione jest leczenie w razie niezaplanowanych zdarzeń zdrowotnych oraz transport medyczny. Dodatkowo możliwe jest np. wykupienie ochrony bagażu, OC w życiu prywatnym, świadczeń związanych z uszczerbkiem na zdrowiu, assistance, w którym mamy tłumacza czy dojazd rodziców do chorego dziecka – dodaje Anna Wąsik z ANG.

Dlaczego karta EKUZ nie zawsze wystarczy?

Część osób wyjeżdżających za granicę w razie potrzeby zamierza korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest ona honorowana w krajach Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Liechtensteinie. W niektórych sytuacjach jednak karta nie będzie przydatna.

– EKUZ nie zadziała między innymi w przypadku konieczności leczenia i zakupu leków refundowanych, ale też w sytuacji, gdy będzie konieczny transport medyczny do kraju. Nie pokrywa również kosztów akcji ratowniczych związanych z uprawianiem niektórych sportów – wyjaśnia dyrektorka ds. ubezpieczeń w ANG Odpowiedzialne Finanse.

Ekspertka podkreśla, że każde państwo ma inne regulacje odnośnie dofinansowania leczenia. Często występuje np. współfinansowanie kosztów leczenia, co oznacza, że korzystając z karty EKUZ pokryta zostanie tylko część wydatków związanych z leczeniem. Za resztę pacjenci z Polski muszą zapłacić sami, tak samo jak obywatele danego kraju.

Jak wygląda korzystanie z ubezpieczenia turystycznego?

A co jeśli będziemy mieć wypadek lub zachorujemy?

– Po otrzymaniu zgłoszenia towarzystwo ubezpieczeniowe prowadzi cały proces. Oznacza to, że np. jeśli w trakcie wyjazdu zagranicznego zachoruje dziecko podróżujące z rodzicami, wystarczy jeden telefon do firmy, w której wykupiono ubezpieczenie. W kolejnym kroku rodzice sami mogą wybrać, czy oczekują wizyty lekarza w miejscu, w którym przebywają z dzieckiem, czy wolą np. ze względu na oszczędność czasu sami wybrać się do placówki medycznej na wizytę. W pierwszym przypadku proces odbywa się bezgotówkowo i koszty pokrywa bezpośrednio ubezpieczyciel, a w drugim możemy sami zapłacić, ale koszt zostanie zwrócony po przesłaniu rachunku. Podobnie jest w przypadku leków – płacimy za nie sami, ale koszt zostanie nam zwrócony po przesłaniu skanu recepty i rachunków – mówi Anna Wąsik, dyrektorka ds. ubezpieczeń w ANG Odpowiedzialne Finanse.

Ubezpieczenie turystyczne to nie tylko pomoc medyczna poza granicami Polski, ale też transport medyczny, zwrot kosztów za leki, pomoc tłumacza, czy pomoc ratownicza. Wykupienie ubezpieczenia turystycznego to stosunkowo niewielki koszt, który w sytuacji choroby czy wypadku, pomaga nam wrócić do zdrowia i do naszych domów.

Źródło: ANG Odpowiedzialne Finanse

2025-04-29
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 N!Asystent 2.0 od Nest Banku dostępny w aplikacji mobilnej i bankowości internetowej
23.10.2026 (06:15)

N!Asystent 2.0 od Nest Banku dostępny w aplikacji mobilnej i bankowości internetowej

Nest Bank udostępnił N!Asystenta 2.0 we wszystkich kanałach bankowości elektronicznej – zarówno w aplikacji …

a 0 mBank rozpoczyna kampanię reklamową w Biedronce. Klienci mogą otrzymać bony na zakupy
22.10.2026 (21:32)

mBank rozpoczyna kampanię reklamową w Biedronce. Klienci mogą otrzymać bony na zakupy

mBank nawiązał współpracę z siecią Biedronka w ramach kampanii Retail Media. Reklamy banku pojawią się w ponad 3800 …

a 0 Fundacja UniCredit przeznaczy ponad 16 mln euro na programy edukacyjne. Obejmą także Polskę
22.10.2026 (21:25)

Fundacja UniCredit przeznaczy ponad 16 mln euro na programy edukacyjne. Obejmą także Polskę

UniCredit Foundation przedłuża współpracę z organizacjami Teach For All i Junior Achievement Europe. W ciągu …

a 0 BNP Paribas udzielił 20,35 mln euro kredytu na drugi etap Hillwood Grodzisk
22.10.2026 (21:23)

BNP Paribas udzielił 20,35 mln euro kredytu na drugi etap Hillwood Grodzisk

Hillwood podpisał z BNP Paribas Bank Polska umowę kredytową o wartości 20,35 mln euro. Środki zostaną przeznaczone …

a 0 VeloBank rusza z kampanią „Marzenia same się nie spełnią” z Magdaleną Różczką
22.10.2026 (21:21)

VeloBank rusza z kampanią „Marzenia same się nie spełnią” z Magdaleną Różczką

VeloBank rozpoczął kampanię reklamową z Magdaleną Różczką w roli głównej. Bank ponownie wykorzystuje znaną już …

a 0 Klienci mBanku skorzystają z Fast Tracku także na lotnisku w Gdańsku
22.10.2026 (21:17)

Klienci mBanku skorzystają z Fast Tracku także na lotnisku w Gdańsku

Użytkownicy karty Visa Świat Intensive od mBanku mogą korzystać z usługi Fast Track także na lotnisku w Gdańsku. …

PRNews.pl

Zobacz również

PKO BP wciąż bez SMS-ów do USA i Kanady. Bank nie zna terminu

PKO BP wciąż bez SMS-ów do USA i Kanady. Bank nie zna terminu

Na początku czerwca PKO BP szacował, że…

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Polityk albo prezes dużej firmy opowiada w…

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Nikt nie sprawdza zdolności kredytowej i nikt…

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

Z logo Pekao może zniknąć żubr, a…

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Najlepsze lokaty półroczne nadal pozwalają zarobić ponad…

Raporty PRNews.pl

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Większość banków może się pochwalić wzrostem poziomu…

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

W pierwszym kwartale 2022 r. liczba obsługiwanych…

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Pierwszy kwartał 2022 r. przyniósł spadek sprzedaży…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Super rekrutacja. Wzięli Babkę dzięki której Getin Bank (Velo aktualnie) „wydym..l” Polaków na …

czw., 8 paź 2026 (08:26) • Credit Agricole tworzy Departament Kredytów Hipotecznych. Pokieruje nim Helena Kamińska

avatar komentującego

odeOOn:

Ważna i potrzebna kampania w tych czasach …

niedz., 27 wrz 2026 (14:34) • Polacy deklarują odpowiedzialność w finansach, ale co piąty miał w tym roku problem z płatnościami. Badanie KRUK-a

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Kredyt gotówkowy
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców