Ponad 110 tysięcy Kart Szkolnych dla uczniów 164 szkół w 44 miastach na terenie całej Polski – to liczby podsumowujące efekty trzech lat funkcjonowania projektu Karta Szkolna, realizowanego przez Bank Zachodni WBK.
Podstawowym celem projektu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa w placówkach edukacyjnych poprzez uniemożliwienie osobom nieuprawnionym wstępu na teren szkoły. W każdej szkole objętej programem instalowany jest system kontroli dostępu obsługiwany m.in. przez zbliżeniowe karty prepaid. – Karty Szkolne często służą jako identyfikator szkolny, gdyż umieszczane są na nich elementy wyróżniające daną szkołę spośród innych placówek. Ponadto, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, karty mogą łączyć w sobie też wiele innych funkcji: klucza elektronicznego, karty bibliotecznej, karty płatniczej, a także biletu komunikacji miejskiej – mówi Błażej Mika, dyrektor Centrum Rozwoju Kart i Płatności w Banku Zachodnim WBK .
Jedna karta – wiele możliwości
Szerokie zastosowanie Karty Szkolnej znakomicie wpisuje się w działania lokalnych władz, którym zależy na podnoszeniu poziomu cyfryzacji. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie samorządów Kartą Szkolną jest coraz większe.– Warunkiem przystąpienia szkoły do projektu jest zgoda władz lokalnych. Dopiero wtedy placówka może stać się Szkołą Partnerską BZ WBK, z czym wiąże się szereg korzyści. Poza sfinansowaniem systemu dostępowego i kart, Bank dba o edukację ekonomiczną. W praktyce pracownicy lokalnych oddziałów Banku Zachodniego WBK wspierają nauczycieli prowadzących w szkołach lekcje przedsiębiorczości, ekonomii i finansów, wykorzystując specjalne scenariusze zajęć. – mówi Teresa Notz, dyrektor ds. kontaktów społecznych Banku Zachodniego WBK.
Dyrektorzy szkół, w których uczniowie posługują się Kartami Szkolnymi, chwalą projekt: – Bezpieczeństwo to jeden z filarów naszej szkoły i jedna z najważniejszych wartości, o które się troszczymy, dlatego przystąpiliśmy do projektu Karta Szkolna realizowanego przez Bank Zachodni WBK. Dzięki inicjatywie monitorujemy wszystkie wejścia i wyjścia z budynku, a na teren szkoły mogą dostać się tylko osoby wyposażone w kartę, czyli tzw. elektroniczny klucz. Warto też podkreślić, że Karta Szkolna spełnia także szereg innych funkcji, które ogromnie ułatwiają pracę w szkole. Nowoczesne instrumenty finansowe są nam bliskie, a młodzież korzystająca z zasilonych przez rodziców kart uczy się w praktyce gospodarować swoimi środkami finansowymi, co stanowi istotny walor edukacyjny – mówi Elżbieta Sękowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie.
Edukacja od najmłodszych lat
Dużym zainteresowaniem uczniów cieszą się także wyprodukowane przez Bank gry edukacyjne
o charakterze ekonomicznym, np. Liderzy Europy. Rozgrywki tej zespołowej gry planszowej prowadzone są w szkołach przez pracowników i wolontariuszy Banku Zachodniego WBK. Nową dużą akcją, która zostanie zainicjowana w tym roku szkolnym, jest promująca patriotyzm ekonomiczny – Kupuj u Sąsiada. W działania te wpisują się lokalne programy rabatowe, które powstają z myślą właśnie o posiadaczach Kart Szkolnych. Dzięki integracji projektu Karta Szkolna z programem Santander Universidades, Szkoły Partnerskie mają również niepowtarzalną okazję nawiązania ścisłej współpracy z polskimi uczelniami wyższymi. Wartość dodaną płynącą z integracji obu inicjatyw podkreśla Michał Kuczmierowski, dyrektor programu Santander Universidades w Polsce: – Zadania realizowane przy projekcie Karta Szkolna doskonale uzupełniają się z programem Santander Universidades, do którego przystąpiło już 43 uczelni wyższych z największych ośrodków akademickich w Polsce. Obecni użytkownicy Kart Szkolnych, po zdaniu matury, często w naturalny sposób stają się beneficjentami programu Santander Universidades. Wspierając ich rozwój od najmłodszych lat, lepiej poznajemy ich potrzeby, a co za tym idzie możemy ugruntowywać pozycję Banku Zachodniego WBK, jako instytucji finansowej przyjaznej studentom.
O ogromnym potencjale rozwojowym projektu Karta Szkolna świadczy również organizowany co roku Ogólnopolski Kongres Karty Szkolnej. Impreza ta stwarza możliwość nawiązania współpracy pomiędzy Szkołami Partnerskimi i jest płaszczyzną wymiany dobrych praktyk. Podczas kongresów prezentowane są nowatorskie rozwiązania z zakresu edukacji ekonomicznej oraz programy wsparcia szkół na płaszczyznach edukacyjnej i kulturalnej, realizowane przez współpracujące z Bankiem organizacje i instytucje.