Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała nowe dane liczbowe o sektorze bankowym. Wynika z nich, że w ciągu półrocza banki ograniczyły zatrudnienie o 3,7 tys. osób. Nadzorca spodziewa się, że to jeszcze nie koniec zwolnień.
W sektorze bankowym trwa proces zmniejszania sieci placówek i ograniczania zatrudnienia. W danych opublikowanych przez KNF wynika, że w sierpniu zatrudnienie w sektorze zmniejszyło się o 457 osób. Jeśli porównany te dane ze stanem na koniec sierpnia 2015 roku, to spadek wynosi 1,8 tys. osób.
Jednak w międzyczasie doszło do przejęcia przez jeden z oddziałów instytucji kredytowej innej spółki. W jego wyniku nastąpił skokowy wzrost zatrudniania w sektorze. I tak na koniec lutego 2016 roku w bankowości pracowało 172 785 osób, a już na koniec sierpnia 169 062. To spadek aż o 3,7 tys. osób.
Komisja Nadzoru Finansowego spodziewa się, ze to jeszcze nie koniec zwolnień. „Mając na uwadze globalne trendy należy liczyć się z tym, że proces ten będzie kontynuowany” – czytamy w „Raporcie o sytuacji banków w I półroczu 2016 r.”. Restrukturyzacja zatrudnienia i sieci sprzedaży wynika z ostatnich procesów przejęć i fuzji oraz z rozwoju bankowości elektronicznej.
Na koniec sierpnia liczba własnych placówek bankowych spadła do poziomu 7 151. To o 255 mniej niż rok wcześniej. Liczba placówek franczyzowych stopniała w tym czasie o 537 punktów. O 382 oddziały wzrosła natomiast sieć przedstawicielstw.
Omówienie najważniejszych faktów z raportu KNF o sytuacji banków w I półroczu 2016 r. znajduje się pod tym adresem. Zapraszam!