PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plInformacjeSztuczna inteligencja sprzedaje auta

Sztuczna inteligencja sprzedaje auta

Informacje 22.07.2020 (16:44) informacja prasowa

Polska staje się światową kolebką rozwiązań wykorzystujących AI w branży dealerskiej. Pociąga to za sobą duże zmiany na rynku pracy, m.in. tworzenie nowych stanowisk i rozwój kompetencji związanych z technologiami – oceniają eksperci. Użytkownicy platformy Carsmile inicjują dziennie 300 tysięcy obliczeń raty za samochód. Gdyby te same obliczenia mieli wykonywać pracownicy, a nie inteligentny algorytm, start up musiałby zatrudniać … co najmniej 2000 osób do wykonywania tylko tej jednej czynności.

fot. Shutterstock

Każdego dnia platforma Carsmile wylicza dla swoich użytkowników ratę za samochód (uśrednione dane za czerwiec) aż 300 tysięcy razy. Kalkulacja raty przebiega w pełni automatycznie. Po wybraniu określonego modelu auta, użytkownik widzi listę dostępnych wersji danego modelu wraz z wyliczoną ratą.

Inteligentny algorytm

Choć użytkownik widzi tylko miesięczną ratę, czyli jedną konkretną liczbę, do jej obliczenia konieczne jest przetworzenie wielu danych. Sztuczna inteligencja kalkuluje ją m.in. na podstawie ceny zakupu samochodu, ceny usług serwisowych i opon, kosztu finansowania, długości okresu umowy, wysokości wkładu własnego. System musi każdorazowo oszacować, ile pojazd straci na wartości w okresie trwania umowy. Tylko tę jedną czynność wykonuje odrębny algorytm na podstawie założonego przebiegu auta i wybranego sposobu użytkowania (firmowe lub prywatne).

Według szacunków firmy badawczej Global Market Insights, inwestycje w AI w branży automotive osiągną poziom 12 mld USD do 2026 roku, rosnąc z poziomu ok. 10 mld USD obecnie. Sztuczna inteligencja w branży motoryzacyjnej kojarzona jest jednak w pierwszej kolejności z pojazdami autonomicznymi oraz wyposażeniem samochodów w systemy monitorujące sytuację na drodze i wyręczającymi kierowcę w wykonywaniu niektórych czynności podczas jazdy. Możliwości wykorzystania inteligentnych algorytmów są jednak znacznie szersze . Sztuczna inteligencja może nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale też zmienić funkcjonowanie branży dealerskiej.

Polska kolebką innowacji

– Dla mnie niesamowite jest to, że Polska staje się kolebką rozwiązań AI – nie tylko je opracowując, ale też wdrażając w praktyce – w działającym biznesie. O ile wszyscy jesteśmy już oswojeni ze sztuczną inteligencją wspierającą, albo zastępującą kierowcę, to zastosowanie jej w sprzedaży nowych samochodów jest innowacją na poziomie światowym. A dla klientów to doskonała wiadomość – bo mogą szybko i efektywnie porównywać więcej opcji zakupu samochodu – mówi Michał Mazur, CEO AI Clearing corp.

Sztuczna inteligencja wyręcza w żmudnych czynnościach

Jak wyglądałyby wyliczenia 300 tysięcy rat dziennie, gdyby zamiast automatu robił je człowiek? –Jeśli byłby to pracownik bardzo doświadczony, niezwykle skoncentrowany na swojej pracy i jednocześnie biegły w obsłudze danego systemu i gdyby miał on do dyspozycji gotowy kalkulator, wyliczający ratę po wprowadzeniu określonych parametrów, taki pracownik mógłby wykonać jedno obliczenie w czasie ok. 2 minut – szacuje Michał Knitter, wiceprezes Carsmile, w przeszłości doradca finansowy, a z wykształcenia matematyk. Oznacza to, że ten hipotetyczny pracownik mógłby obliczyć 30 rat w ciągu godziny i 210 rat w ciągu jednego dnia pracy (przyjęto, że liczy on non stop raty przez 7 godzin). Nie mówiąc już o tym, jak bardzo żmudna i nieciekawa byłaby jego praca.

Zmiany na rynku pracy – potrzebne nowe kompetencje w branży dealerskiej

– Oczywiście istnieje szereg obaw, że rozwój AI wpłynie na zatrudnienie w branży. Należy jednak sądzić, że spowoduje on nie spadek zatrudnienia, a raczej tworzenie nowych stanowisk pracy na rzecz tych, które zostaną zlikwidowane ze względu na możliwość zastąpienia pracowników i realizowanych przez nich zadań właśnie przez komputery. Tym samym na pewno najbliższe lata przyniosą zmianę oczekiwań odnośnie kandydatów na danym stanowisku, choćby sprzedawcy samochodów – mówi dr Magda Drzewiecka-Sarosiek, właścicielka firmy doradczej MotoKariera. Te oczekiwania dotyczyć będą zarówno profilu osobowościowego, posiadanych kompetencji czy oczywiście samego zakres realizowanych wcześniej obowiązków. Jeszcze bardziej w cenie zacznie być komunikatywność (nie w kontakcie face to face, a kontakcie zdalnym), elastyczność, otwartość na doświadczenia, umiejętność pracy nie tyle z komputerem, ile z nowoczesnymi systemami i urządzeniami typu tablet, telefon (bynajmniej nie w zakresie rozmów telefonicznych). – Co ciekawe, warto powiedzieć, że pandemia koronawirusa bardzo pomogła kandydatom w dostrzeżeniu tych potrzeb i ich istotności, jak i w ich szybkim kształceniu – podkreśla Magda Drzewiecka-Sarosiek.

5 osób zamiast 2000

Przejmując liczbę 210 rat dziennie za benchmark, łatwo można policzyć, że do wykonania 300 tys. obliczeń w ciągu jednego dnia roboczego potrzebnych byłoby prawie półtora tysiąca bardzo doświadczonych pracowników, skoncentrowanych wyłącznie na tej jednej czynności (dokładnie 1428 osób). Jednak z uwagi na fakt, że użytkownicy Carsmile korzystają z platformy nie pięć, ale siedem dni w tygodniu, do wykonywania niezbędnych obliczeń potrzebnych byłoby 2000 pracowników i to przy założeniu, że frekwencja w pracy byłaby zawsze 100-proc. (bez urlopów, zwolnień, spóźnień itp.), a pracownicy non stop wyliczaliby raty. Dla porównania, w Carsmile za stworzenie i funkcjonowanie algorytmu do wyliczania raty oraz zapewnienie mu wsadu w postaci różnego typu niezbędnych danych, odpowiada 5 osób. Co więcej, system mógłby bez problemu wykonywać miliony takich kalkulacji, dostosowując się do rosnącej liczby użytkowników platformy.

300 tysięcy rat dziennie – metodologia

Użytkownik platformy Carsmile, klikając w dany model samochodu, po wybraniu określonych parametrów umów, od razu widzi wyliczoną ratę. Jeżeli użytkownik zmieni jakiś parametr, rata wyliczana jest ponownie. Przykładowo, jeśli na platformie Carsmile dostępne są trzy wersje danego modelu, automat wykonuje jednorazowo 3 obliczenia raty. Jeżeli użytkownik zmieni jeden parametr, np. długość okresu umowy, algorytm wykona ponownie 3 obliczenia (po jednym dla 3 widocznych wersji danego modelu samochodu). Czyli w sumie dla tego jednego użytkownika przeprowadzonych zostanie 6 obliczeń. Inne parametry, które poza długością okresu umowy można zmienić przy kalkulacji miesięcznej raty to: typ klienta (firma/ osoba fizyczna), rodzaj umowy (wynajem/leasing), wysokość wkładu własnego, a także usługi dodatkowe, z których chcemy skorzystać (można dodać ubezpieczenie oraz assitance).

Zespół analiz Carsmile

2020-07-22
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 Generali zmienia strukturę Grupy. Nowy układ dla Europy Środkowo-Wschodniej
22.10.2026 (05:33)

Generali zmienia strukturę Grupy. Nowy układ dla Europy Środkowo-Wschodniej

Rada Dyrektorów Generali zatwierdziła zmiany w strukturze organizacyjnej Grupy. Pierwsza część reorganizacji …

a 0 Co trzeci Polak dostał w banku ofertę inwestycji, choć przyszedł w innej sprawie
22.10.2026 (05:31)

Co trzeci Polak dostał w banku ofertę inwestycji, choć przyszedł w innej sprawie

33 proc. Polaków deklaruje, że podczas wizyty w banku zaproponowano im produkt inwestycyjny, mimo że przyszli …

a 0 Vienna Life rusza z kolejną odsłoną kampanii „Podaruj mi trochę słońca”
22.10.2026 (05:30)

Vienna Life rusza z kolejną odsłoną kampanii „Podaruj mi trochę słońca”

Vienna Life rozpoczęła jesienną odsłonę kampanii „Podaruj mi trochę słońca”. Tym razem działania prowadzone są w …

a 0 VeloBank oferuje do 6 proc. na lokacie i koncie oszczędnościowym
22.10.2026 (05:28)

VeloBank oferuje do 6 proc. na lokacie i koncie oszczędnościowym

VeloBank odświeżył ofertę produktów oszczędnościowych. Nowi klienci mogą otrzymać do 6 proc. w skali roku na …

a 0 BNP Paribas wprowadza klucze dostępu do bankowości firmowej
22.10.2026 (05:24)

BNP Paribas wprowadza klucze dostępu do bankowości firmowej

Bank BNP Paribas udostępnia klientom biznesowym możliwość logowania do bankowości internetowej GOonline Biznes za …

a 0 FSB przedstawiła 12 zasad odpowiedzialnego wykorzystania AI w sektorze finansowym
22.10.2026 (05:21)

FSB przedstawiła 12 zasad odpowiedzialnego wykorzystania AI w sektorze finansowym

Rada Stabilności Finansowej (Financial Stability Board, FSB) przedstawiła zestaw 12 praktyk dotyczących …

PRNews.pl

Zobacz również

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Polityk albo prezes dużej firmy opowiada w…

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Nikt nie sprawdza zdolności kredytowej i nikt…

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

Z logo Pekao może zniknąć żubr, a…

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Najlepsze lokaty półroczne nadal pozwalają zarobić ponad…

Urząd przypomina o zaległości podatkowej? To może być nowy scam

Urząd przypomina o zaległości podatkowej? To może być nowy scam

„Urzad.pl”, „e-Urzad”, „MyGOV” – pod takimi nazwami…

Raporty PRNews.pl

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Większość banków może się pochwalić wzrostem poziomu…

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

W pierwszym kwartale 2022 r. liczba obsługiwanych…

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Pierwszy kwartał 2022 r. przyniósł spadek sprzedaży…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Super rekrutacja. Wzięli Babkę dzięki której Getin Bank (Velo aktualnie) „wydym..l” Polaków na …

czw., 8 paź 2026 (08:26) • Credit Agricole tworzy Departament Kredytów Hipotecznych. Pokieruje nim Helena Kamińska

avatar komentującego

odeOOn:

Ważna i potrzebna kampania w tych czasach …

niedz., 27 wrz 2026 (14:34) • Polacy deklarują odpowiedzialność w finansach, ale co piąty miał w tym roku problem z płatnościami. Badanie KRUK-a

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Kredyt gotówkowy
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców