– Szwajcaria zdetronizowała USA w rankingu najbardziej konkurencyjnych krajów świata – wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF). Polska awansowała w nim o 7 pozycji na 46 miejsce wśród 133 państw.
W najnowszym rankingu konkurencyjności, publikowanym co roku przez Światowe Forum Ekonomiczne Stany Zjednoczone utraciły na rzecz Szwajcarii pozycję lidera i muszą zadowolić się drugą pozycją. Według ekspertów WEF globalny kryzys na tyle mocno osłabił kondycję największej gospodarki świata, że pod względem stabilności makroekonomicznej sklasyfikowano ten kraj dopiero na 93 pozycji. Znacznie lepiej radzi sobie z kryzysem nowy lider zestawienia Szwajcaria, którą autorzy raportu pochwalili nie tylko za stabilną sytuację gospodarczą, ale też za innowacyjność czy dojrzałość biznesu.
Źródło: The Global Competitiveness Index 2009–2010
W raporcie podkreślono, że kryzys finansowy, który rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii szybko ogarnął pozostałe kraje. Średnia wartość indeksu GCI dla dziesięciu liderów zestawienia spadła w tym roku do 5,45 z poziomu 5,51 przed rokiem. – Silne powiązania pomiędzy poszczególnymi gospodarkami spowodowały, że mamy do czynienia z prawdziwie globalnym kryzysem gospodarczym. Decydenci stoją dziś przed koniecznością podjęcia nowych wyzwań, które pozwolą na przeprowadzenie ich krajów przez okres gospodarczej niepewności. W tej trudnej sytuacji ważne jest bardziej niż kiedykolwiek zapewnienie podstaw do podtrzymania wzrostu gospodarczego – powiedział Klaus Schwab, prezydent World Economic Forum.
Wśród krajów o największych gospodarkach zwraca uwagę kolejny rok spadku o jedną pozycję Wielkiej Brytanii (13), na co wpłynęła niska klasyfikacja kraju pod względem stabilności ekonomicznej (71). Jeszcze większy spadek zanotowała Rosja, tracąc 12 pozycji na 63 miejsce. Chiny awansowały o 1 pozycję na 29 miejsce.
Polska zanotowała największy wzrost wśród państw Unii Europejskiej awansując o 7 pozycji na 46 miejsce. Raport dobrze ocenia polski system edukacji i szkoleń, duży rozmiar rynku oraz wymierną poprawę jakości instytucji publicznych i służb cywilnych. Najgorzej oceniany jest poziom infrastruktury, gdzie sklasyfikowano nas dopiero na 103 pozycji.
– Autorzy raportu podkreślają, że prowadzona polityka finansowa i monetarna oraz regulacje rynków finansowych zapewniły Polsce pozycję jednego z najbardziej stabilnych ekonomicznie państw w regionie. Jednak pod względem stabilności ekonomicznej Polska zajęła dopiero 74. pozycję. Do badania przyjęto wskaźniki ujemnego (- 0,7%) wzrostu PKB w Polsce prognozowanego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Mając obecne informacje na ten temat nasza pozycja byłaby zdecydowanie wyższa – komentuje Ireneusz Tomczak, prezes Fundacji Obserwatorium Zarządzania, partnera World Economic Forum w Polsce.
Najwyższą pozycję wśród nowych krajów UE zajęły Czechy, notowane na 31 miejscu. W raporcie wysoko oceniono efektywność rynku czeskiego i gotowość technologiczną. Czechy wyprzedziły dotychczasowego lidera Estonię, która spadła o 3 pozycje na 35 miejsce. Największe spadki zanotowali sąsiedzi Estonii – Łotwa (-14) i Litwa (-9), które najmocniej w UE odczuły skutki recesji.
Raport Globalnej Konkurencyjności przygotowano na podstawie danych makroekonomicznych, opinii ekonomistów i ankiety przeprowadzonej w tym roku przez WEF i lokalnych partnerów wśród 13 tys. menedżerów w 133 krajach. Polskim partnerem WEF jest Fundacja Obserwatorium Zarządzania, która przeprowadziła badanie wśród top menedżerów największych firm w kraju.
Źródło: Fundacja Obserwatorium Zarządzania