Nawet w listopadzie, w którym zarejestrowano duży odpływ z funduszy krajowych TFI, aktywa pozyskane łącznie z Polski przez BlackRock Merrill Lynch, Fortis Investments, Franklin Templeton, HSBC Investments oraz Robeco zwiększyły swoją wartość. W grudniu w dalszym ciągu kontynuowany był wzrost poziomu aktywów i tym samym, w odniesieniu do końca listopada, ich wartość zwiększyła się o +193 mln złotych, czyli o +7,66%, a wzrost wartości w całym czwartym kwartale wyniósł +28,4%.
Dla wspomnianej „piątki”, miniony rok należy ocenić jako okres udany i chociaż aktywa instytucji zagranicznych są wciąż wartościowo niskie oraz bardzo niskie w porównaniu z aktywami zgromadzonymi w krajowych TFI, to na podstawie przyrostu aktywów w badanej grupie widać, że instytucje zagraniczne zwiększyły swój udział w rynku. W minionym roku aktywa krajowych TFI wzrosły o 35%, podczas gdy aktywa tych pięciu monitorowanych przez nas instytucji zwiększyły się o prawie 100 pkt proc więcej.
Według szacunków Analiz Online, na koniec 2007 roku wartość aktywów we wszystkich instytucjach zagranicznych była około 28 razy mniejsza niż aktywa krajowych TFI, podczas gdy jeszcze na koniec 2006 roku stosunek ten wynosił 1:40. Wtedy wartość aktywów krajowych TFI wynosiła 99,1 mld złotych, a aktywa instytucji zagranicznych, które napłynęły dwoma kanałami dystrybucji tj. dzięki bezpośredniej sprzedaży funduszy zagranicznych oferowanych na podstawie notyfikacji KNF oraz dzięki współpracy instytucji zagranicznych w ramach ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, wyniosły 2,5 mld złotych.
Biorąc pod uwagę stale rozszerzającą się ofertę produktową instytucji zagranicznych, która rozrasta się nie tylko dzięki notyfikacjom Komisji Nadzoru Finansowego, ale również dzięki aktywności w ramach Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych, nie widać żadnych istotnych zagrożeń mogących przeszkodzić dalszemu wzrostowi tego udziału. Zagrożeniem mogą być okresy dekoniunktury na rynkach kapitałowych, ale w takiej sytuacji jest to zagrożenie, które może wpłynąć nie tyko na poziom aktywów instytucji zagranicznych, ale również na poziom aktywów w funduszach krajowych.