PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plInformacjeGrupa Kapitałowa BNP Paribas Bank Polska odnotowała rekordowe wyniki za 2019 r., zwiększając zysk netto do 615 mln zł
BNP Paribas

BNP Paribas

BNP Paribas jest bankiem uniwersalnym z siedzibą w Warszawie. Powstał w wyniku fuzji Banku Gospodarki Żywnościowej S.A. z BNP Paribas Bankiem Polska S.A

https://www.bankier.pl/smart/wizytowka/bnp-paribas-bank-polska

Grupa Kapitałowa BNP Paribas Bank Polska odnotowała rekordowe wyniki za 2019 r., zwiększając zysk netto do 615 mln zł

Informacje 03.03.2020 (11:48) informacja prasowa
BNP Paribas

Grupa Kapitałowa BNP Paribas Bank Polska w 2019 r. osiągnęła najwyższe wyniki w historii działalności. Zysk netto wyniósł 614,7 mln zł i był wyższy o 70,6% w ujęciu r/r. Po wyłączeniu kosztów integracji zysk netto Grupy przekroczył 950,5 mln zł. W samym IV kw. Grupa wypracowała 121,3 mln zł zysku netto, który był wyższy o 5,7% k/k. Wynik z działalności bankowej za 2019 r. wyniósł 4,52 mld zł, co wyznacza nowy poziom dochodów generowanych przez Grupę. Jednocześnie, w ramach programu „Bank Zielonych Zmian”, Grupa konsekwentnie rozwija finansowanie transformacji energetycznej i wspiera klientów w budowaniu gospodarki niskoemisyjnej.

fot. Shutterstock

Kluczowe informacje finansowe: 

  • Suma bilansowa: 110,0 mld zł, 0,9% r/r (+2,2% k/k)
  • Wartość udzielonych kredytów: 77,2 mld zł, +0,8 r/r (-0,8 % k/k)
  • Depozyty klientów: 86,1 mld zł, -1,2% r/r (+3,3% k/k)
  • Wynik z działalności bankowej: 4.518,1 mln zł, +37,4% r/r (+1,4% k/k)
    • Wynik odsetkowy: 3.168,8 mln zł, wzrost o 50,4% r/r (+0,9% k/k)
    • Wynik prowizyjny: 819,9 mln zł, wzrost o 44,5% r/r (+0,9% k/k)
    • Wynik na działalności handlowej: 682,4 mln zł, wzrost o 106,3% r/r (+2,8% k/k) 
  • Ogólne koszty administracyjne w 2019 roku, łącznie z amortyzacją: 2.922,1 mln zł, +42,6% r/r (+5,0% k/k), w tym koszty integracji 389,9 mln zł (wobec 236,2 mln zł rok wcześniej)
  • Koszty ryzyka zgodne z zakładanym poziomem: 59 pb w odniesieniu do średniej wartości portfela kredytów (-20,8% r/r)
  • Poprawa rentowności: wskaźniki bez kosztów integracji – ROE 8,7% (+2,2pp r/r), C/I 55,7%

(-4,2pp r/r), wskaźniki z uwzględnieniem kosztów integracji – ROE 5,7% (+0,9pp r/r), C/I 64,7% (+2,4pp r/r)

  • Wzmocnienie pozycji kapitałowej – współczynnik kapitału Tier 1: 12,78% (+40 pb r/r)

– W ubiegłym roku zamknęliśmy ważny rozdział budowy naszego Banku finalizując migrację klientów do jednego systemu operacyjnego. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy z sukcesem wdrożyliśmy ekosystem aplikacji digitalowych dla klientów, przeprowadziliśmy rebranding, proces optymalizacji i transformacji sieci oddziałów. Jednocześnie zrealizowaliśmy nasze założenia finansowe. Teraz przed nami już nowy rozdział, w którym będziemy w pełni koncentrować się na rozwoju biznesu, dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań dla klientów oraz optymalizacji procesów – mówi Przemek Gdański, Prezes Zarządu BNP Paribas Bank Polska.

W 2019 r. Bank BNP Paribas zakończył proces integracji przejętej działalności podstawowej Raiffeisen Bank Polska. Grupa BNP Paribas zwiększyła aktywa do 110 mld zł oraz wypracowała rekordowe wyniki finansowe niemal podwajając zysk netto, który przekroczył 950,5 mln zł (z wyłączeniem kosztów integracji). Uwzględniając koszty integracji wynik netto wyniósł 614,7 mln zł, wobec 360,4 mln zł rok wcześniej, co oznacza wzrost o 70,6% r/r. Wynik na działalności bankowej wzrósł do 4,5 mld zł (+37,4% r/r), najwyższego poziomu w historii Grupy, pomimo obciążeń dodatkowymi kosztami w III i IV kw. (69,6 mln zł rezerwy na zwrot prowizji od wcześniej spłaconych kredytów i 29,5 mln zł rezerwy portfelowej na mieszkaniowe kredyty walutowe).

Główne informacje biznesowe:

  • Rebranding i wzrost świadomości marki +10 pp r/r
  • Wartości portfela kredytów klientów indywidualnych: wzrost o +11,1% r/r, (+2,4% k/k)
  • Sprzedaż kredytów hipotecznych: 4,3 mld zł, wzrost o 139,1% r/r (+27,0% k/k)
  • Sprzedaż kont osobistych: 252,7 tys., wzrost o 23,8% r/r (+8,6% k/k)
  • Liczba użytkowników aplikacji mobilnej GOmobile wyniosła 425,7 tys. (+52,2% r/r) (+17,4% k/k)

W 2019 r. Bank rozwijał ofertę zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorstw. W kwietniu 2019 r. zaproponował klientom detalicznym flagowy produkt „Konto Otwarte na Ciebie”, pozwalający na wybór karty dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Sprzedaż kredytów hipotecznych osiągnęła rekordowy poziom, a BNP Paribas TFI odnotowało najwyższy wzrost wśród średnich i dużych TFI w Polsce. Jednocześnie Bank kontynuował rozwój ekosystemu aplikacji digitalowych: wdrożył nową bankowość internetową – GOonline oraz nieustająco wzbogaca o nowe funkcjonalności aplikację mobilną – GOmobile. Obie aplikacje łącznie osiągnęły już ponad milion aktywnych użytkowników. Wśród przedsiębiorców dużą popularnością cieszy się przebudowana platforma FX PL@NET, umożliwiająca szybkie i bezpieczne zawieranie transakcji walutowych. Wysoka jakość usługi przekłada się na silną pozycję Banku w tym segmencie rynku.

Na koniec 2019 r. BNP Paribas Bank Polska posiadał 514 oddziałów bankowości detalicznej i biznesowej oraz 67 Punktów Obsługi Klienta. W ramach optymalizacji sieci placówek od momentu połączenia Bank zamknął 180 oddziałów i przeprowadził transformację 142 oddziałów. Na koniec 2019 r. Bank obsługiwał 3,8 mln klientów.

Jednocześnie z publikacją raportu rocznego za 2019 rok, Bank BNP Paribas opublikował również Raport CSR i Zrównoważonego Rozwoju za rok 2019, prezentujący informacje niefinansowe BNP Paribas Bank Polska S.A. oraz Grupy Kapitałowej BNP Paribas Bank Polska S.A. zgodny z wymogami Ustawy o Rachunkowości implementującej wytyczne Dyrektywy UE 2014/95 w zakresie ujawniania danych niefinansowych. Raport CSR i Zrównoważonego Rozwoju przygotowany został w oparciu o metodologię raportowania GRI Standards. Raport nosi tytuł „Jesteśmy Bankiem Zielonych Zmian” i prezentuje podejście zarządcze oraz osiągnięte wyniki w zakresie kluczowych aspektów z perspektywy odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju w działalności organizacji.

Wybrane skonsolidowane dane finansowe (w tys. zł)

Rachunek zysków i strat 12 miesięcy
do 31.12.2019
12 miesięcy
do 31.12.2018
zmiana r/r
Wynik z tytułu odsetek 3 168 759 2 106 851 50,4%
Wynik z tytułu opłat i prowizji 819 937 567 390 44,5%
Wynik z działalności bankowej 4 518 118 3 289 086 37,4%
Ogólne koszty administracyjne i amortyzacja (2 922 084) (2 049 386)  42,6%
Odpisy netto z tytułu utraty wartości (441 890) (557 682) (20,8%)
Wynik na działalności operacyjnej 1 154 144 682 018 69,2%
Zysk netto 614 694 360 378 70,6%
          przypadający na jedną akcję w zł 4,17 3,63 14,9%
 

Bilans

 

31.12.2019

 

31.12.2018

 

Zmiana

Aktywa razem 109 954 142 109 022 519 0,9%
Kredyty łącznie (brutto) 77 181 416 76 595 082 0,8%
Zobowiązania wobec klientów 86 134 984 87 191 708 (1,2%)
Kapitał własny razem 11 159 383 10 559 813 5,7%
 

Adekwatność kapitałowa

 

31.12.2019

 

31.12.2018

 

Zmiana

Łączny współczynnik kapitałowy 15,03% 14,63% +40 pb
Współczynnik kapitału Tier 1 12,78% 12,38% +40 pb

Źródło: BNP Paribas

bnp paribas wyniki 2020-03-03
Redakcja PRNews.pl
Tagi: bnp paribas wyniki

Sprawdź także:

a 0 N!Asystent 2.0 od Nest Banku dostępny w aplikacji mobilnej i bankowości internetowej
23.10.2026 (06:15)

N!Asystent 2.0 od Nest Banku dostępny w aplikacji mobilnej i bankowości internetowej

Nest Bank udostępnił N!Asystenta 2.0 we wszystkich kanałach bankowości elektronicznej – zarówno w aplikacji …

a 0 mBank rozpoczyna kampanię reklamową w Biedronce. Klienci mogą otrzymać bony na zakupy
22.10.2026 (21:32)

mBank rozpoczyna kampanię reklamową w Biedronce. Klienci mogą otrzymać bony na zakupy

mBank nawiązał współpracę z siecią Biedronka w ramach kampanii Retail Media. Reklamy banku pojawią się w ponad 3800 …

a 0 Fundacja UniCredit przeznaczy ponad 16 mln euro na programy edukacyjne. Obejmą także Polskę
22.10.2026 (21:25)

Fundacja UniCredit przeznaczy ponad 16 mln euro na programy edukacyjne. Obejmą także Polskę

UniCredit Foundation przedłuża współpracę z organizacjami Teach For All i Junior Achievement Europe. W ciągu …

a 0 BNP Paribas udzielił 20,35 mln euro kredytu na drugi etap Hillwood Grodzisk
22.10.2026 (21:23)

BNP Paribas udzielił 20,35 mln euro kredytu na drugi etap Hillwood Grodzisk

Hillwood podpisał z BNP Paribas Bank Polska umowę kredytową o wartości 20,35 mln euro. Środki zostaną przeznaczone …

a 0 VeloBank rusza z kampanią „Marzenia same się nie spełnią” z Magdaleną Różczką
22.10.2026 (21:21)

VeloBank rusza z kampanią „Marzenia same się nie spełnią” z Magdaleną Różczką

VeloBank rozpoczął kampanię reklamową z Magdaleną Różczką w roli głównej. Bank ponownie wykorzystuje znaną już …

a 0 Klienci mBanku skorzystają z Fast Tracku także na lotnisku w Gdańsku
22.10.2026 (21:17)

Klienci mBanku skorzystają z Fast Tracku także na lotnisku w Gdańsku

Użytkownicy karty Visa Świat Intensive od mBanku mogą korzystać z usługi Fast Track także na lotnisku w Gdańsku. …

PRNews.pl

Zobacz również

PKO BP wciąż bez SMS-ów do USA i Kanady. Bank nie zna terminu

PKO BP wciąż bez SMS-ów do USA i Kanady. Bank nie zna terminu

Na początku czerwca PKO BP szacował, że…

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Polityk albo prezes dużej firmy opowiada w…

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Nikt nie sprawdza zdolności kredytowej i nikt…

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

Z logo Pekao może zniknąć żubr, a…

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Najlepsze lokaty półroczne nadal pozwalają zarobić ponad…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Super rekrutacja. Wzięli Babkę dzięki której Getin Bank (Velo aktualnie) „wydym..l” Polaków na …

czw., 8 paź 2026 (08:26) • Credit Agricole tworzy Departament Kredytów Hipotecznych. Pokieruje nim Helena Kamińska

avatar komentującego

odeOOn:

Ważna i potrzebna kampania w tych czasach …

niedz., 27 wrz 2026 (14:34) • Polacy deklarują odpowiedzialność w finansach, ale co piąty miał w tym roku problem z płatnościami. Badanie KRUK-a

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Kredyt gotówkowy
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców