PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościInwestycjeMiędzy forexem a bankami i kantorami – inwestowanie w waluty

Między forexem a bankami i kantorami – inwestowanie w waluty

Inwestycje 26.03.2012 (06:14)

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami wysokich wahań kursów światowych walut. Odpowiada za to utrzymującą się niepewność na rynkach finansowych. W ślad za tym idzie zintensyfikowana akcja marketingowa brokerów forexowych zachęcających do pomnożenia pieniędzy w łatwy sposób przy wykorzystaniu dźwigni finansowej, co wiąże się jednak z dużym ryzykiem straty.

Kupując lub sprzedając waluty za pomocą rynku forex nie uciekniemy także od naliczania do naszych otwartych pozycji punktów swapowych. Swapy (najczęściej ujemne) odzwierciedlają różnice w wysokości stóp procentowych w różnych krajach i powodują, że wraz z upływem czasu zamknięcie otwartej pozycji będzie nas drożej kosztować.

W efekcie, inwestowanie w waluty poprzez rynek forex zakłada krótki horyzont czasowy – często nawet jednodniowy – co już samo w sobie nadaje naszym inwestycjom na forexie charakter spekulacyjny.

Klasyczne inwestowanie zakłada dłuższy horyzont czasowy, a więc kupno bądź sprzedaż waluty przynajmniej w perspektywie kilku miesięcy. Obserwując dwa ostatnie lata można stwierdzić, że kupowanie walut i ich trzymanie w czasach, gdy inwestorzy szukają bezpiecznych przystani, może dać nam średni zysk w granicach 10-20% w okresie kilku miesięcy.

Przykładowo gdybyśmy kupili franki szwajcarskie na początku kwietnia 2011 roku, kiedy frank oscylował w granicach 3 zł, a sprzedali w połowie sierpnia 2011 roku, gdy za jednego franka płacono prawie 4 zł, to nasz zysk wyniósłby prawie 50% w niecałe 4 miesiące. Taki potencjał zysków można z powodzeniem uznać za atrakcyjny. Mimo że nie osiągniemy stuprocentowych zysków, które umożliwia nam rynek forex dzięki stosowaniu dźwigni , to jednak mamy wcale niemałą szansę na zyski kilka razy wyższe niż na lokacie bankowej przy dużo większym bezpieczeństwie kapitału.v Warto więc przyjrzeć się opcjom, jakie poza forexem posiadają chcący rozpocząć obrót walutami. Będzie to wymiana walut za pośrednictwem banków, kantorów tradycyjnych oraz kantorów internetowych.

Pośrednictwo banków nie wygląda zbyt zachęcająco za sprawą wysokich spreadów na walutach (spread – różnica między ceną kupna a ceną sprzedaży jednostki waluty). Wynoszą one zazwyczaj kilka procent.

Przykładowo, 23 marca 2012 r. kurs kupna euro w Banku PKO BP wynosił 4,0543 zł, a kurs sprzedaży 4,2622 zł. Jeśli podzielić kurs kupna przez kurs sprzedaży, to różnica prawie przeszło 5%. Jest to marża dla banku. W praktyce oznacza to, że gdyby kurs euro po miesiącu nie uległ zmianie, a my chcielibyśmy sprzedać waluty, stracilibyśmy na tej transakcji aż 5%. Aby wyjść na zero na tej transakcji, kurs euro oferowany przez PKO BP musi wzrosnąć o przeszło 5%.

Drugim rozwiązaniem jest kupno walut w tradycyjnych kantorach. Ceny walut w kantorach można sprawdzić np. na stronie kantory.pl. 23 marca 2012 r. roku średnia cena kantorowa kupna jednego euro wynosiła 4.1278 zł, a cena sprzedaży 4.1890 zł. Jeśli podzielić kurs kupna przez kurs sprzedaży, to różnica wynosząca przeszło 1,4% stanowi prowizję dla kantorów. Wynika stąd, że koszty kupna walut w kantorach są około 3 razy niższe niż w bankach.

Trzecią opcją jest skorzystanie z usług kantorów internetowych. Wyższość kantorów internetowych nad wspomnianymi powyżej bankami i kantorami tradycyjnymi polega na aktualizacji kursów wymiany w trybie rzeczywistym. Dodatkowo oferują one w miarę stałe spready walutowe. Przykładowo, dla wymiany euro za złote internetowykantor.pl oferuje maksymalny spread w wysokości do 3 gr. Tak więc kupując euro po kursie 4,1493 (kurs z dnia 23 marca 2012, godz. 10:30), można obliczyć, że cena sprzedaży wynosi 4,1793. Zarobek pośrednika w tym przypadku to maksymalnie 0,7%, nie licząc dodatkowej opłaty za pośrednictwo portalu pobieranej przez niektóre kantory internetowe.

Dla osób które myślą o długoterminowym inwestowaniu w walutę najlepszym rozwiązaniem są kantory internetowe. Z racji dźwigni finansowej oraz krótszego horyzontu inwestycyjnego, platforma forex niesie za sobą wyższe ryzyko utraty naszych wkładów. Z kolei spośród pośredników nie oferujących ryzykownej dźwigni finansowej zdecydowanie wygrywają kantory internetowe z racji najatrakcyjniejszych spreadów oraz wygody i bezpieczeństwa. Dlatego jeśli nie jesteśmy skłonni do ponoszenia znacznych strat, które mogą wystąpić na rynku forex w czasach wzmożonej zmienności, lepiej wybrać możliwość niższych zysków w zamian za zachowanie większej kontroli włożonego kapitału.

Źródło: internetowykantor.pl

inwestycje 2012-03-26
Redakcja PRNews.pl
Tagi: inwestycje

Sprawdź także:

a 0 Aplikacja mobilna Banku Millennium ma już 3 miliony aktywnych użytkowników
25.08.2026 (18:47)

Aplikacja mobilna Banku Millennium ma już 3 miliony aktywnych użytkowników

Z aplikacji mobilnej Banku Millennium aktywnie korzysta już 3 miliony klientów miesięcznie. Milion aktywnych …

a 0 VeloBank obniża marże kredytów refinansowych dla małych i średnich firm
25.08.2026 (10:18)

VeloBank obniża marże kredytów refinansowych dla małych i średnich firm

VeloBank wprowadził promocję refinansowania kredytów firmowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Bank oferuje …

a 0 Revolut powołał dział badawczy AI i ujawnił wyniki własnego modelu bazowego PRAGMA
25.08.2026 (10:14)

Revolut powołał dział badawczy AI i ujawnił wyniki własnego modelu bazowego PRAGMA

Revolut uruchomił Revolut Research, dedykowaną jednostkę badawczą w ramach Departamentu AI, odpowiedzialną za …

a 0 Badanie Santander Consumer Banku pokazuje, że 75 proc. Polaków nie wyobraża sobie bankowości bez aplikacji mobilnej
25.08.2026 (10:10)

Badanie Santander Consumer Banku pokazuje, że 75 proc. Polaków nie wyobraża sobie bankowości bez aplikacji mobilnej

75 proc. badanych nie wyobraża sobie korzystania z bankowości bez aplikacji mobilnej, a 66 proc. korzysta z niej …

a 0 Europa Ubezpieczenia uruchamia platformę cyfrową Europortal dla agentów
25.08.2026 (06:56)

Europa Ubezpieczenia uruchamia platformę cyfrową Europortal dla agentów

Europa Ubezpieczenia uruchomiła Europortal, platformę cyfrową zapewniającą agentom ubezpieczeniowym dostęp do …

a 0 Agencja Keino Creative zajmie się obsługą marketingową Balcia Insurance w Polsce
24.08.2026 (10:59)

Agencja Keino Creative zajmie się obsługą marketingową Balcia Insurance w Polsce

Agencja Keino Creative wygrała proces ofertowy na obsługę Balcia Insurance w Polsce. Umowę podpisano na rok, a …

PRNews.pl

Zobacz również

Elitarna karta LOT za 29 zł? Oszuści chcą danych karty

Elitarna karta LOT za 29 zł? Oszuści chcą danych karty

Reklama na Facebooku obiecuje elitarną kartę PLL…

Bank się pomylił i odciął klientkę od pieniędzy na zagranicznym urlopie. Musiała wracać

Bank się pomylił i odciął klientkę od pieniędzy na zagranicznym urlopie. Musiała wracać

Credit Agricole zablokował konto klientce, choć wcześniej…

PKO BP przebudowuje private banking. Chce zarządzać całym majątkiem klientów

PKO BP przebudowuje private banking. Chce zarządzać całym majątkiem klientów

Największy polski bank przechodzi od klasycznego private…

Scam Alert od Mety będzie ostrzegać przed oszustami. Ale na Facebooku i tak nadal pełno fałszywych treści

Scam Alert od Mety będzie ostrzegać przed oszustami. Ale na Facebooku i tak nadal pełno fałszywych treści

Koncern Meta chce poprawić bezpieczeństwo użytkowników aplikacji…

ING kusi premią za konto do 800 zł. Sprawdzamy warunki

ING kusi premią za konto do 800 zł. Sprawdzamy warunki

Nowy klient ING może zdobyć do 800…

Who is who

Marta Rutkowska

Marta Rutkowska

Specjalista ds. relacji z mediami, mBank Marta…

Sabina Salamon

Sabina Salamon

Rzecznik prasowy, Deutsche Bank Polska Sabina Salamon…

Joanna Skoczylas

Joanna Skoczylas

PR Manager – rzecznik prasowy, Grupa Generali…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

Williams Anthony Dauria:

https://uploads.disquscdn.com/images/f1296da62232f5d183b02bf1dcc60a17c6c610eee75c6d16cb26b2e884940054.jpg …

śr., 19 sie 2026 (15:52) • Świąteczna kampania Pilnej Pożyczki w Internecie

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców