Euro 2012 czas zacząć. Kilkanaście dni kręcić się będzie wokół piłki i pieniędzy – a o te ostatnie kibic i nie-kibic zadbać powinien w szczególności.
Nawet podczas Euro dbaj o swoje pieniądze. Nie pozwól, by sportowe emocje przyćmił żal po utracie gotówki lub karty kredytowej. Tłum kibiców to przecież raj dla złodziei.
1. Gotówkę przy sobie miej, byle nie za wiele
Zasilenie portfela wszystkimi oszczędnościami, by przypadkiem nie zabrakło gotówki na obfite kibicowanie, nie jest dobrym pomysłem. Warto określić, jaką kwotę kibic zamierza wydać, i ewentualnie powiększyć ją niewielką sumą, która – schowana głęboko w kieszeni – będzie dostępna w razie potrzeby.
2. Karta płatnicza solidnie schowana będzie, coby ręce niepowołane były od niej z daleka
Trzymanie karty w tylnej kieszeni spodni lub w łatwo dostępnej przegródce torebki może szybko skusić złodzieja. Plastikowy pieniądz schowany w spodniach może również łatwo ulec zniszczeniu lub wypaść.
3. Karty kredytowe w domu pozostaw, a połowica spokojniejszą będzie
Karta kredytowa to wygodny środek płatności, ale podczas świętowania bezwzględnie powinna zostać w domu. Po pierwsze dlatego, że kibicowanie na kredyt nie jest najlepszym pomysłem, po drugie zaś, by w przypływie emocji nie pozbyć się kilku tysięcy złotych limitu lub paść ofiarą złodzieja, który uczyni to za nas.
4. Banknot z Jagiełłą w drobne zamień, byś zguby nie odczuł za bardzo
Zamiast banknotu 100 czy 200-złotowego, w portfelu lepiej mieć niższe nominały lub bilon. Wyjdzie to z korzyścią dla klienta – zgubienie jednego banknotu jest bardziej prawdopodobne niż opróżnienie wszystkich kieszeni z drobniejszych nominałów. Także sprzedawcy chętniej przyjmą wyliczone kwoty. Rozłóż pieniądze na dwie kieszenie.
5. Nauczanie o fałszywkach kibicowi pomoże, a nie zawadzi
Można się obawiać, że podczas dużego zamieszania kibicowi trafią do rąk fałszywe pieniądze. Każdej gotówce – w restauracji, sklepie czy w budce z napojami chłodzącymi – warto się przyjrzeć. Narodowy Bank Polski przygotował krótką instrukcję, na co warto zwrócić uwagę, by rozpoznać fałszywkę.
6. W bilet autobusowy wyposażony bądź, by kary srogie ominąć cię mogły
Kibic, który będzie miał przy sobie ważny bilet na mecz, nie będzie mógł bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej w każdym mieście, w którym odbędą się spotkania. Podróżowanie specjalnymi autobusami w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu czy Gdańsku nie powinno wiązać się z dodatkowymi kosztami, ale przemierzania miasta zwykłymi liniami – już tak. Zakupiona wejściówka na mecz nie jest jednoznaczna z darmowymi przejazdami po całym mieście. Brak biletu tramwajowego czy autobusowego może zakończyć się mandatem.
7. Waluty u obcych nie wymieniaj, a sprawdzony kantor odwiedź zawczasu
Kibic, który w zakamarkach znalazł 50 euro, z wymianą na złote nie powinien długo czekać – przed wyprawą do strefy kibica, w której płatność gotówką będzie możliwa, lepiej odwiedzić kantor. Do miast gospodarzy zawitają setki tysięcy turystów, także tych, którzy na wymianie walut będą chcieli zarobić wysokim kursem lub równowartością w postaci fałszywego pieniądza.
8. PIN w pamięci trzymany niech będzie, a wpisywany w maszynę – ręką osłonięty
Wielokrotnie powtarzane i wciąż potrzebne są apele, by PIN nie był zapisany na kartce w portfelu, a tym bardziej na samej karcie. Wpisując PIN, dobrze jest też osłonić się od postronnych spojrzeń i dopiero wtedy dyskretnie wprowadzić kod.
9. Gdy karta zaginie – numer zastrzeżenia zapisany w kieszeni miej
Zamiast PIN-u, w portfelu powinny znaleźć się inne cyfry – numer, pod którym można zastrzec skradzioną lub zgubioną kartę. Aby znaleźć taki numer, trzeba wejść na stronę internetową banku, do którego karta należy, przenieść się do zakładki „kontakt” i odnaleźć telefon służący zastrzeżeniu plastikowego pieniądza. Często można go znaleźć (i od razu przepisać) na samej karcie.
10. Na bankomat podejrzliwie spoglądaj, byś oszustom dostępu do pieniędzy nie użyczył
Nakładki, kamerki – złodzieje stosują różne sposoby na przechwycenie pieniędzy posiadacza karty płatniczej. Przed skorzystaniem z bankomatu warto zwrócić uwagę, czy nic dziwnego nie rzuca się w oczy, na przykład plastikowe elementy doczepione do czytnika karty, W razie wątpliwości trzeba skontaktować się infolinią banku, do którego maszyna należy.
11. Świętuj w miejscach dozwolonych, byś z mandatem do domu nie powrócił
Kara finansowa w postaci mandatu ostudzi nastrój kibica. Nieprawidłowe parkowanie, zakłócanie ciszy nocnej, spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym – te i inne wykroczenia mogą wiązać się z karą od policji czy straży miejskiej.
12. Rozsądek, wyobraźnia i czujność, przed stratą pieniędzy uchronić pomogą
W kibicowaniu nie ma nic złego, jednak wszystko z umiarem. Pieniądze i karty płatnicze podczas Euro 2012 powinny być objęte specjalnym nadzorem. Kilkanaście wymienionych wyżej wskazówek pomoże ustrzec się przed niemiłymi niespodziankami, które mogą się okazać bardzo kosztowne.
Źródło: Bankier.pl