Jak podaje Komisja Europejska, ponad 188 mln mieszkańców Starego Kontynentu jest w posiadaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Kartę posiada dziś 37 proc. wszystkich Europejczyków. To o 3,2 proc. więcej niż przed dwoma laty. Wygląda więc na to, że świadomość ubezpieczeniowa w krajach Wspólnoty rośnie.
EKUZ powinna być jednym z elementów wyprawki każdego turysty. Dzięki niej obywatele krajów Unii Europejskiej, a takż Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii mają ułatwiony dostęp do opieki medycznej w trakcie pobytu poza granicami swojego kraju.
Posiadacze Karty mają pewność dostępu do publicznej służby zdrowia na zasadach obowiązujących w kraju, w którym właśnie przebywają. Jeśli wiązało się to będzie z uiszczenniem pewnej opłaty, po powrocie z wakacji mogą liczyć na refundację kosztów.
EKUZ sama w sobie nie jest ubezpieczeniem, jest tylko uznawanym w wielu krajach dokumentem potwierdzającym fakt opłacania składek w ramach publicznego systemu ubezpieczeń.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wydawana na wniosek osoby wybierającej się poza granice kraju. Taki wniosek należy złożyć w regionalnym (wojewódzkim!) oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.
Źródło: Bankier.pl