Nowy rok to dla wielu z nas okazja do podjęcia postanowień noworocznych. Jak wypadają Polacy pod względem planów zmiany nawyków finansowych w 2016 r?
Z badania Finansowy Barometr ING wynika, że 42% mieszkańców Polski podjęło noworoczne postanowienia związane z finansami. Najbardziej chętni do poprawy swoich nawyków finansowych okazali się być Turcy (69%). Polacy wcale nie wypadli jednak pod tym względem najgorzej. Podobne plany deklaruje zaledwie 30% Niemców i 27% Brytyjczyków.
Żadne z postanowień noworocznych Polaków nie przeważa nad innymi. Równie często wymieniamy chęć oszczędzania więcej (31%), zmniejszenia długu (33%) oraz lepszego kontrolowania wydatków (31%). W przypadku pozostałych badanych państw przeważała chęć oszczędzania (średnio 41%). Pod tym względem rekordzistami okazali się Włosi (56%) oraz Brytyjczycy (53%).
A jak mają się deklaracje do rzeczywistości? Połowa Polaków (49%) dotrzymała ubiegłorocznych postanowień finansowych. Pod tym względem wypadamy nieco gorzej od mieszkańców innych państw (średnia 52%). Na przykład noworoczne obietnice dotrzymało dwie trzecie mieszkańców Austrii i Niemiec (68%).
Finansowy Barometr ING to cykliczne badanie realizowane dla Grupy ING przez grupę badawczą IPSOS. Badanie zostało zrealizowane w trzynastu krajach m.in. w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Holandii i Turcji. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI w październiku 2015 r. Wzięło w nim udział 12 646 respondentów, w tym 1000 z Polski.