Na przestrzeni trzech pierwszych miesięcy 2012 r. zwiększyła się liczba apartamentów dostępnych na stołecznym rynku pierwotnym. Odnotowano również wzrost średniej ceny mkw. lokali z wyższej półki.
Obecnie w Warszawie w ofercie deweloperów znajduje się najwięcej apartamentów od ponad dwóch lat. Trzeba jednak stwierdzić, że taka sytuacja nie przełożyła się na większą rywalizację cenową między deweloperami. W I kwartale bieżącego roku przeciętna cena wzrosła w porównaniu z końcówką 2011 r., do poziomu 12 tys. zł/mkw.
Rosnąca podaż świadczy o tym, że deweloperzy ostatnio nieco bardziej uwierzyli w pozytywny rozwój wypadków na rynku mieszkaniowym. Trzeba jednak podkreślić, że spora część inwestycji reklamowanych, jako apartamentowe w rzeczywistości reprezentuje jedynie podwyższony standard. Jest to swego rodzaju chwyt reklamowy – inwestor opisując w ten sposób swój projekt stara się wyróżnić go spośród innych ofert znajdujących się na rynku. W związku z tym osoby zainteresowane zakupem apartamentu przed złożeniem podpisu na umowie powinny dokładnie sprawdzić, co deweloper ma na myśli używając tego słowa.
Oferta apartamentów z rynku pierwotnego w Warszawie, I kw. 2010 r. – I kw. 2012 r.
Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson SA
Warto dodać, że największa liczba tego typu lokali w Warszawie wcale nie jest zlokalizowanych w Śródmieściu, ale na Mokotowie. Mogłoby się wydawać, że najwięcej apartamentów powinno być położonych w centralnej, najbardziej reprezentatywnej i zarazem prestiżowej dzielnicy miasta. Jak widać rzeczywistość jednak weryfikuje takie podejście. Opisany stan rzeczy wynika z faktu, że w samym ścisłym centrum największych miast zazwyczaj znajduje się już obecnie najbardziej zwarta, a często również zabytkowa zabudowa. Ponadto grunty w tych rejonach osiągają nieraz bardzo wysokie ceny. W związku z tym łatwiej jest znaleźć odpowiednie tereny pod nowe inwestycje w sąsiednich dzielnicach.
Taka tendencja widoczna jest również w innych miejscowościach. W Krakowie pierwsze miejsce pod względem liczby dostępnych lokali z wyższej półki zajmują Grzegórzki, a nie Stare Miasto.
Źródło: Emmerson S.A.