Osoby, które nie posiadają w swoim portfelu karty wyposażonej w technologię zbliżeniową, nie będą mogły dokonać transakcji podczas Euro 2012 w większości stref kibica zlokalizowanych w miastach-gospodarzach. Jedynie warszawska strefa umożliwiać będzie zapłatę gotówką.
W strefach kibica (Fan-Zone) w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu obowiązywać będzie wyłącznie bezgotówkowy sposób płatności. Dla kibiców oznacza to tyle, że wszystkie transakcje na terenie tych stref realizowane będą przy użyciu kart. Dodatkowo – wyłącznie tych, które wyposażone są w tzw. technologię zbliżeniową, która umożliwia zapłatę niewielkich kwot (do kilkudziesięciu złotych – red.) bez konieczności potwierdzania transakcji PIN-em. Ograniczenie dotyczące wyłącznie obrotu bezgotówkowego w strefie kibica nie będzie natomiast stosowane w Warszawie. Tutaj wachlarz możliwości zapłaty w punktach zlokalizowanych w Fan-Zone będzie obejmował również tradycyjną formę, jaką jest gotówka.
Kibic bez karty? Plastikowy pieniądz można nabyć w strefie
W Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu kibice, którzy nie posiadają tzw. „zbliżeniówek” będą mogli od ręki wyrobić i doładować specjalne karty prepaidowe przygotowane przez oficjalnego sponsora – Bank Pekao SA . W punktach banku zlokalizowanych na terenie strefy każdy będzie mógł wyrobić kartę, wpłacając kwotę pierwszego doładowania, które w całości będzie można później wydać. Nie będzie przy tym potrzeby zakładania rachunku w banku czy podpisywania dodatkowej umowy. Powtórnie doładowanie karty będzie możliwe za pośrednictwem przelewu internetowego,czy poprzez wpłatę gotówki w dowolnej placówce Banku Pekao. Wydana w strefie karta będzie posiadać wszystkie funkcjonalności plastikowego pieniądza i będzie można używać poza strefą do końca 2012 roku. Dzienny limit transakcji, gotówkowych i bezgotówkowych wynosi 500 zł, a maksymalne roczne zasilenie karty – 10 000 zł.
Dla bezpieczeństwa pieniędzy kibica
Organizatorzy stref kibica, w których obowiązywać będzie obrót bezgotówkowy, podkreślają, że rozwiązanie to służyć ma przede wszystkim bezpieczeństwu kibiców. Kartę można bowiem łatwiej i wygodniej przechowywać aniżeli gotówkę. Zastosowanie płatności zbliżeniowych przy organizacji masowych imprez sprawdzało się miedzy innymi podczas festiwalu Open’er czy Woodstock.
O bezpieczeństwo pieniędzy fanów piłki nożnej, nie tylko na terenie stref kibica, zatroszczył się również Narodowy Bank Polski wspólnie z policją. Od wczoraj propaguje akcję „Bezpieczne pieniądze. Podaj dalej”, w ramach której instytucja przestrzega miedzy innymi przed fałszywymi banknotami czy wymianą walut u przypadkowych osób.
Źródło: Bankier.pl