Szybko.pl, Metrohouse i Expander – Niezależny Doradca Finansowy przygotowali najnowszy raport na temat ofertowych i transakcyjnych cen mieszkań oraz sytuacji na rynku kredytów hipotecznych.
RAPORT W SKRÓCIE:
KREDYTY HIPOTECZNE
- Obniżki marż w lutym sprowadziły przeciętną marżę kredytów w złotych do najniższego poziomu od października 2008 r. Wynosi ona 1,2%.
- Aby uzyskać kredyt w euro coraz częściej należy zarabiać w tej walucie lub dochód musi wynosić kilkanaście tysięcy złotych netto.
- W lutym, podobnie jak w styczniu spadł zarówno kurs euro jak i EURIBOR 3M. Od początku roku raty kredytów w europejskiej walucie spadły już o ok. 160 zł.
CENY OFERTOWE
- W lutym 2012 mieszkania na rynku wtórnym przestały tanieć. Po wyhamowaniu spadków w styczniu, obecnie mamy do czynienia ze wzrostem średniej ceny o 0,3% (w skali miesiąca).
- Warto zauważyć, że w Opolu, Katowicach czy Toruniu od 12 miesięcy ceny ofertowe utrzymują się na wyrównanym poziomie.
- We wszystkich miastach największa grupa ofert nieruchomości na sprzedaż to mieszkania wybudowane po 2000 roku. We Wrocławiu i Gdańsku jest to nawet ponad 50% wszystkich ogłoszeń, w Krakowie i Poznaniu więcej niż 40%, a w Warszawie 31%.
- Analiza cen, przeprowadzona z uwzględnieniem wieku i charakteru budynku, wykazuje, że mieszkania z ostatniej 10-latki są najdroższą grupą nieruchomości.
CENY TRANSAKCYJNE
- Oprócz Poznania we wszystkich analizowanych miastach odnotowujemy spadki cen transakcyjnych.
- Największe spadki pojawiły się w Łodzi (-2,4 proc). W tym mieście średnie sprzedawane mieszkanie kosztuje 165,7 tys. zł.
- W Poznaniu różnica pomiędzy ceną ofertową a transakcyjną wynosi już tylko 3,4 proc., co oznacza, że kupujący mają stosunkowo najmniejsze szanse na istotne negocjacje cen.
- Problemy z pozyskaniem kredytów nie ograniczyły ruchu na rynku mieszkań. Kupujący przy zakupach posiłkują się w coraz większym stopniu gotówką.
Źródło: Expander