Zmniejsza się powierzchnia nowych mieszkań budowanych przez deweloperów. Rośnie liczba kupujących zainteresowanych niewielkimi, ale funkcjonalnymi lokalami.
Mieszkanie oddawane we wrześniu tego roku do użytkowania przez dewelopera miało ponad 60 mkw. powierzchni. Jest to najniższy metraż od października 2007 roku, z wyjątkiem września 2010 roku, obliczają analitycy Home Broker. W porównaniu z sierpniem br., kiedy przeciętne lokum miało powierzchnię ponad 72 mkw., spadek średniej powierzchni nowego mieszkania we wrześniu wyniósł 12 mkw.
Mimo kurczenia się powierzchni mieszkań w strukturach lokalowych w inwestycjach wprowadzanych teraz na rynek, deweloperzy wciąż budują mieszkania za duże względem oczekiwań nabywców. Kupujący w największych miastach w kraju poszukują bowiem obecnie lokali o średniej powierzchni 51,6 mkw., wynika z badania Home Broker.
Poszukiwane ponad 50 mkw.
Przy tym, dla potencjalnych nabywców bardzo istotny jest rozkład mieszkania. Zainteresowani są funkcjonalnymi lokalami. Oznacza to, że mieszkanie powinno dać się tak urządzić, aby przestrzeń mogła zostać wykorzystana w jak największym stopniu. Jest to szczególnie istotne w przypadku najbardziej dziś poszukiwanych, mieszkań o niewielkiej powierzchni. Dlatego deweloperzy oferują teraz coraz więcej kompaktowych lokali, w których na najmniejszej możliwej powierzchni projektują maksymalną liczbę pokoi. Wśród kupujących największym powodzeniem cieszą się mieszkania dwupokojowe oraz niewielkie lokale z trzema pokojami.
– W III etapie realizacji Osiedla Alpha, którego budowę rozpoczęliśmy kilka miesięcy temu, konstrukcja budynków i układ funkcjonalny mieszkań daje swobodę dowolnego planowania wnętrz. Wszystkie mieszkania oferujemy w kilku wariantach aranżacyjnych. Możemy wygospodarować w mieszkaniu dodatkowy pokój. Istnieje także możliwość łączenia lokali. Oferujemy mieszkania o maksymalnej powierzchni mieszkalnej przy minimalnym metrażu części wspólnych. W mieszkaniach o powierzchni już od 33 mkw. możemy zaoferować dwa pokoje. Lokum trzypokojowe można kupić o metrażu 49 mkw. – wyjaśnia Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development.
Dopiero w kryzysowym 2009 roku nastąpił widoczny spadek przeciętnych powierzchni mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów. Taki trend trwa do dziś. Jednak nie postępuje on szybko, bo specyfika prawie dwuletniego procesu budowy mieszkań wymusza taki okres dostosowawczy. Nie mniej w ciągu ostatnich trzech lat przeciętna wielkość mieszkania oddawanego do użytkowania przez dewelopera zmniejszyła się zaledwie o 3 metry.
Mieszkania w budowie kosztują mniej
W Warszawie najwięcej, bo aż 30 proc. nowych mieszkań znajdujących się w ofercie rynkowej stanowią lokale wprowadzone do sprzedaży w pierwszej połowie 2011 roku (Emmerson). Jak obliczają z kolei analitycy redNet Consulting w stolicy można kupić ok. 4 tys. mieszkań, które będą gotowe za dwa lata.
Mieszkania w inwestycjach, których budowa dopiero się rozpoczęła są tańsze od tych, które są już gotowe o 9-14 proc. (dane serwisu RynekPierwotny.com). Wynika to z tego, że ich ceny są niższe o ok. 3 – 5 proc. za każdy mkw., w porównaniu z cenami lokali ukończonymi w bieżącym roku. A dodatkowo mieszkania, które będą gotowe za dwa lata mają mniejsze metraże niż te już wybudowane. Powierzchnia kawalerek jest w nich mniejsza przeciętnie o ok. 3 mkw., mieszkań dwupokojowych o ok. 4 mkw., a lokali trzypokojowych, których powierzchnia wynosi teraz średnio 53 mkw., aż o 6 mkw. (analiza portalu RynekPierwotny.com).
Źródło: Prestige Public Relations