Maj okazał się nie najlepszym miesiącem dla inwestorów, w tym także tych, którzy dokonują inwestycji poprzez fundusze inwestycyjne. Dodatnie stopy zwrotu wypracował zaledwie co drugi fundusz, przy czym w sporej części były to fundusze oparte na długu, bądź korzystające z osłabienia się naszej krajowej waluty.
Po serii słabszych od oczekiwań danych makroekonomicznych wyraźnie wzrosła awersja inwestorów do ryzyka, co wywołało ucieczkę kapitału ze wschodzących rynków akcji. Najgorzej zachowywały się giełdy Europy Środkowo-Wschodniej i Bliskiego Wschodu, indeks giełdy tureckiej ISE100 spadł w maju o -9%, a rosyjskiej – RTS -6,7%. Całkiem nieźle radziła sobie warszawska giełda. Co prawda w pierwszej połowie maja indeks szerokiego rynku WIG obniżył się o blisko -3%, ale ta strata na koniec miesiąca została odrobiona (WIG +0,03%). Najlepiej wypadły spółki o średniej kapitalizacji, indeks je grupujący zyskał +0,7%. Niewielkie spadki zanotował natomiast WIG20 (-0,3%), nieco więcej stracił natomiast indeks giełdowych maluchów sWIG80 (-0,9%). Największą siłą na warszawskiej giełdzie wykazał się sektor chemiczny (WIG-CHEM +11%) oraz spożywczy (WIG-SPOZ +7,1%). Najsłabiej zachowały się akcje spółek budowlanych – WIG – BUDOW stracił -9%.
Z rynków rozwiniętych na uwagę zasługuje rynek niemiecki. Indeks DAX zyskał +0,4%. Natomiast stosunkowo nieduże spadki zanotowały indeksy amerykańskie: DJIA -1,9% oraz S&P 500 -1,4%. W związku z nierozwiązanymi problemami zadłużeniowymi krajów eurolandu (Grecja, Hiszpania, Portugalia, Włochy i Irlandia), w maju euro wyraźnie osłabiło się w stosunku do dolara. Ze względu na dużą korelację naszej waluty z euro – złoty również osłabił się w stosunku do amerykańskiej waluty.
Awersja inwestorów do ryzyka spowodowała, że inwestorzy powrócili do zakupów obligacji krajów rozwiniętych (amerykańskich i niemieckich). W Polsce, mimo kolejnej w tym roku podwyżki przez RPP stóp procentowych, rynek obligacji również dobrze sobie radził. O jego sile świadczył m.in. wysoki popyt na oferowane przez Skarb Państwa 5-letnie obligacje. Indeks obligacji o skarbowych IROS wzrósł w maju o +0,8%, czyli więcej niż w kwietniu, kiedy zyskał +0,75%.
Najlepsze wyniki wypracowały w maju fundusze dłużne USA uniwersalne wyceniane w PLN (+4,3%) oraz dłużne zagraniczne wyceniane w PLN (+2,8%). To przede wszystkim efekt osłabienia się naszej waluty w stosunku do dolara, którego kurs wzrósł o +3,65% i euro, które umocniło się o +0,5%. Należy jednak podkreślić, że wyniki tych funduszy w walutach obcych (USD i EUR) także były dobre. Fundusze dłużne USA uniwersalne wyceniane w USD zarobiły średnio +0,6%, a fundusze dłużne europejskie uniwersalne wyceniane w EUR +0,8%. W grupie funduszy obligacji USA notowanych w PLN najlepszą miesięczną stopę zwrotu wypracował UniDolar Obligacje (UniFundusze FIO) (+5,4%) oraz PKO Papierów Dłużnych USD (ŚFW SFIO) (+4,1%).
Zadowoleni mogą być również posiadacze jednostek funduszy polskich papierów skarbowych. Średnia ich wyników to +0,8%. Najlepszy z nich PZU Papierów Dłużnych POLONEZ (PZU FIO Parasolowy) zyskał +1,6%. Dobry wynik zanotował również BPH Obligacji 2 (+1,3%).
W minionym miesiącu największe straty odnotowały fundusze akcji. Najsłabszą grupą były fundusze akcji zagranicznych sektora nieruchomości (-5,8%). Drugą pozycję od końca zajęły fundusze akcji europejskich rynków wschodzących małych i średnich spółek (-4,2%) oraz akcji europejskich rynków wschodzących (-3,1%). Wśród funduszy największe straty poniosły Investor Turcja (Investor SFIO) -9,8%, BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej (BPH FIO Parasolowy) -8,8%, QUERCUS Bałkany i Turcja (Parasolowy SFIO) -8,3% oraz Arka Akcji Środkowej i Wschodniej Europy (EUR) (Arka BZ WBK FIO) -5%. Natomiast średni wynik agresywnych funduszy akcji polskich to -0,6% w przypadku akcji uniwersalnych oraz -0,7% – małych i średnich spółek. Mimo to w obu grupach możemy znaleźć po kilka-kilkanaście funduszy z dodatnim wynikiem. Powyżej +1% zarobiły, działające od kilku miesięcy, dwa fundusze akcyjne z AXA TFI. Niezły wynik wypracował również Aviva Investors Małych Spółek (Aviva Investors FIO) (+0,7%), który może się pochwalić najwyższą stopą zwrotu za ostatnie 12 miesięcy (+24%).
Zadowoleni ze swoich inwestycji mogą być posiadacze jednostek funduszy akcji amerykańskich, których średnia wyników to +1,2%. Wśród nich najwyższe stopy zwrotu zanotował: Amplico Akcji Amerykańskich (Światowy SFIO) oraz Pioneer Akcji Amerykańskich FIO. Oba fundusze zarobiły po +1,8%, na co w decydującym stopniu wpłynęło umocnienie się dolara w stosunku do złotego. Bardzo pozytywnie wyróżniły się dwa sektorowe fundusze akcji zagranicznych jak ING (L) Sektora Żywnościowego (ING SFIO) oraz ING (L) Sektora Farmacji i Usług Medycznych (ING SFIO), które zyskały odpowiednio +5,9% oraz +5,8% i znalazły się na samej górze naszego zestawienia z wynikami.
W grupie funduszy mieszanych najlepiej radziły sobie zagraniczne stabilnego wzrostu (+1,1%). Najwięcej z zagranicznych funduszy mieszanych zarobił Pioneer Zrównoważony Rynku Amerykańskiego FIO +2,3% oraz Idea Zrównoważony (Idea FIO) +1,5%. Fundusze stabilnego wzrostu inwestujące na rodzimym rynku zarobiły natomiast średnio +0,1%.
Zespół Analiz Online
Źródło: Analizy Online