PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościAnalizyZadbaj o przyszłość swojego dziecka

Zadbaj o przyszłość swojego dziecka

Analizy 01.06.2011 (07:45)

Szacuje się, że wychowanie pierwszego dziecka do osiągnięcia przez nie dwudziestego roku życia kosztuje rodziców ok. 200 tys. zł, drugiego zaś ok. 170 tys. zł. Są to kwoty niebagatelne. I mimo, że w danym momencie nie potrzebujemy całej sumy, powinniśmy przewidywać i planować wydatki.

Na edukację, rozwijanie talentów, organizację ważniejszych uroczystości (np. komunii) czy zakup mieszkania dla dziecka warto zacząć odkładać jak najwcześniej. Umożliwi to zgromadzenie docelowego kapitału przy zminimalizowanym obciążeniu domowego budżetu.

Zaplanuj dziś – unikniesz finansowych rozczarowań

Gromadzenie kapitału dla pociechy to swoistego rodzaju inwestycja – długoterminowa i kosztowna. Wymaga skrupulatnego zaplanowania i przeanalizowania. Wydatki związane z dzieckiem będziemy przecież ponosili aż do jego usamodzielnienia się, czyli około 20 lat. Co więcej, z biegiem czasu lista potrzeb zgłaszanych przez potomka wydłuża się przy naszych ograniczonych zasobach finansowych.

Podczas planowania należy m.in. przeanalizować swoje możliwości finansowe, ustalić ewentualne nadwyżki pieniędzy oraz zastanowić się nad dobrami, jakie zamierzamy zapewnić dziecku w najbliższych latach. Na tej podstawie będzie możliwe ustalenie wysokości optymalnej składki oraz rozpoczęcie systematycznego oszczędzania.

Dostępne opcje

Poza tradycyjnym odkładaniem środków, na przykład na lokatach bankowych, rynek oferuje dziś wiele produktów mających zachęcić do efektywnego oszczędzania. Instytucje finansowe tworzą produkty przeznaczone dla osób, które chcą regularnie oszczędzać niewielkie kwoty oraz planują większe wydatki w perspektywie kilku lub nawet kilkunastu lat.

Przykładowymi produktami służącymi budowaniu kapitału i finansowemu zabezpieczeniu przyszłości są programy systematycznego oszczędzania (PSO) oraz polisy z funduszami kapitałowymi. Część tych programów jest dedykowana specjalnie dzieciom, a dokładnie rodzicom, którzy chcą odłożyć pieniądze na ściśle określony cel – przyszłość dziecka. Otwarcia programu dla osoby małoletniej musi jednak dokonać osoba dorosła – rodzic lub opiekun prawny.

Programy systematycznego oszczędzania (PSO) to wyspecjalizowane produkty oszczędnościowo-inwestycyjne, które pozwalają na regularne odkładnie niewielkich kwot (np. 50-150 zł co miesiąc lub ok. 500-600 zł co kwartał – w zależności od oferty) i inwestowanie ich w jednostki wybranych funduszy inwestycyjnych. Minimalny okres inwestycji to zazwyczaj 3 lata.

Nieco inną formą oszczędzania na przyszłość są indywidualne ubezpieczenia na życie z kapitałowymi funduszami ubezpieczeniowymi oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe i pośredników finansowych. Są to długoterminowe plany inwestycyjne z regularną składką w formie polisy ubezpieczeniowej. Wysokość minimalnej składki w przypadku tego produktu jest wyższa niż w PSO i wynosi obecnie ok. 150 zł. Również okres inwestycji jest dłuższy – 5, 10 i więcej lat.

Buduj kapitał z głową

Dostępne na rynku programy są zróżnicowane, dzięki czemu dają klientom wiele możliwości. Wybierając program, klient decyduje m.in. o okresie oszczędzania (terminowo lub bezterminowo), o wysokości i częstotliwości wpłat składki regularnej oraz o funduszach, w których chce ulokować środki. W trakcie trwania programu bardzo często istnieje możliwość czasowego zawieszenia wpłat, częściowego spieniężenia nabytych jednostek uczestnictwa, konwersji czy uzyskania określonych zniżek w opłatach w zależności od wysokości zadeklarowanej kwoty inwestycji.

Oszczędzanie w wyspecjalizowanym programie ma wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia gromadzenie kapitału na przyszłość niewielkimi kwotami, na potrzeby, które trudno sfinansować z bieżących środków, a przy tym nie powoduje odczuwalnych obciążeń w budżecie domowym. Charakteryzuje się zwiększonym bezpieczeństwem inwestycji poprzez rozłożenie wpłat w czasie oraz dywersyfikację portfela inwestycyjnego w zależności od indywidualnych predyspozycji, co w rezultacie optymalizuje potencjalny zysk. Dodatkowo nadzór nad działalnością funduszy inwestycyjnych prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego, działalność funduszy podlega uregulowaniom ustawowym, a fundusz stanowi odrębną masę majątkową w stosunku do TFI.

Programy systematycznego oszczędzania charakteryzują się prostotą (możliwość zaplanowania procesu gromadzenia kapitału w dłuższym terminie, a po ustaleniu kwoty miesięcznej inwestycji reszta może odbywać się automatycznie – np. jako stałe zlecenie), dostępnością (niski „próg wejścia”) oraz elastycznością (pieniądze są lokowane w jednym lub w kilku wybranych funduszach).

Należy pamiętać również o ponoszonych kosztach. Z uczestnictwem w programie wiążą się opłaty: wstępna (jednorazowa), manipulacyjne (od wpłat wnoszonych w okresie obowiązywania umowy) oraz za konwersję. Niejednokrotnie spotyka się również opłatę likwidacyjną związaną z utratą pewnego procentu zainwestowanego kapitału w zależności od momentu, w którym następuje rozwiązanie umowy. Zdarza się także, iż instytucje finansowe nie pobierają wymienionych opłat, jednak jest to rzadkością.

Pewny start dziecka w dorosłe życie

Znając dostępne na rynku możliwości budowania kapitału, można w momencie narodzin dziecka uruchomić program np. PSO na cel „komunijny”. Zobowiązując się do wpłacania po 50 zł miesięcznie przez 7 lat (dziecko ma komunię w wieku 8 lat), spokojnie zgromadzimy w postaci składek regularnych 4.200 zł (50 zł x12 miesięcy x 7 lat). Do tej kwoty dojdzie zysk powstały w wyniku lokowania środków w fundusze inwestycyjne.

Następnym krokiem rodziców może być kolejna inwestycja. Inna niż poprzednia, o wyższej składce regularnej, przeznaczona na zabezpieczenie przyszłości dziecka – studia lub zakup mieszkania. Można uruchomić polisę z funduszem kapitałowym na kolejne 10-15 lat i w momencie pójścia dziecka na studia nie martwic się o finansowanie jego przyszłych potrzeb.

Przyjmując założenie, iż uruchamiamy program na 15 lat z regularną składką 150 zł, zgromadzimy kwotę 27.000 zł (150 zł x 12 miesięcy x 15 lat). Dodatkowy zysk (strata – bo też jest możliwa) będzie zależał od rodzaju funduszy, w których ulokowaliśmy środki. Można przyjąć stopę zwrotu na poziomie 8%. Wtedy osiągniemy zysk na poziomie 25.400 zł, co łącznie ze składkami regularnymi daje kwotę 52.400 zł. Może on być wyższy, a może być niższy – zależy to m.in. od dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, skutecznego zarządzania czy uwarunkowań gospodarczych.

Należy mieć na uwadze, iż są to tylko prognozy potencjalnego zysku, jaki można osiągnąć. Mają charakter poglądowy i obrazują jedynie zasadę działania procentu składanego, pomijając opłaty manipulacyjne i podatek Belki. Programy oszczędnościowe to wygodny sposób długoterminowego gromadzenia i pomnażania kapitału. Regularne i dobrze zaplanowane oszczędzanie przynosi wymierne korzyści, zwłaszcza jeśli jest przewidziane na długi okres. Oczywiście można odkładać do przysłowiowej skarpety, ale pieniądze tak gromadzone nie przynoszą zysku, a wręcz tracą na wartości.

Wybór produktu powinien być poprzedzony analizą własnych potrzeb. Sposób inwestowania zależy od naszych indywidualnych preferencji i decyzji o tym, kiedy i jaką kwotę zainwestować oraz na jaki cel ją przeznaczyć w przyszłości.

Zuzanna Brud
Bankier.pl

Źródło: Bankier.pl

bankier.pl oferta dla dzieci 2011-06-01
Redakcja PRNews.pl
Tagi: bankier.pl oferta dla dzieci

Sprawdź także:

a 0 VeloBank obniża marże kredytów refinansowych dla małych i średnich firm
25.08.2026 (10:18)

VeloBank obniża marże kredytów refinansowych dla małych i średnich firm

VeloBank wprowadził promocję refinansowania kredytów firmowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Bank oferuje …

a 0 Revolut powołał dział badawczy AI i ujawnił wyniki własnego modelu bazowego PRAGMA
25.08.2026 (10:14)

Revolut powołał dział badawczy AI i ujawnił wyniki własnego modelu bazowego PRAGMA

Revolut uruchomił Revolut Research, dedykowaną jednostkę badawczą w ramach Departamentu AI, odpowiedzialną za …

a 0 Badanie Santander Consumer Banku pokazuje, że 75 proc. Polaków nie wyobraża sobie bankowości bez aplikacji mobilnej
25.08.2026 (10:10)

Badanie Santander Consumer Banku pokazuje, że 75 proc. Polaków nie wyobraża sobie bankowości bez aplikacji mobilnej

75 proc. badanych nie wyobraża sobie korzystania z bankowości bez aplikacji mobilnej, a 66 proc. korzysta z niej …

a 0 Europa Ubezpieczenia uruchamia platformę cyfrową Europortal dla agentów
25.08.2026 (06:56)

Europa Ubezpieczenia uruchamia platformę cyfrową Europortal dla agentów

Europa Ubezpieczenia uruchomiła Europortal, platformę cyfrową zapewniającą agentom ubezpieczeniowym dostęp do …

a 0 Agencja Keino Creative zajmie się obsługą marketingową Balcia Insurance w Polsce
24.08.2026 (10:59)

Agencja Keino Creative zajmie się obsługą marketingową Balcia Insurance w Polsce

Agencja Keino Creative wygrała proces ofertowy na obsługę Balcia Insurance w Polsce. Umowę podpisano na rok, a …

a 0 PKO Bank Hipoteczny zaoferuje we wrześniu listy zastawne dla inwestorów detalicznych
24.08.2026 (10:57)

PKO Bank Hipoteczny zaoferuje we wrześniu listy zastawne dla inwestorów detalicznych

PKO Bank Hipoteczny 1 września 2026 roku rozpocznie zapisy na nową emisję hipotecznych listów zastawnych …

PRNews.pl

Zobacz również

Elitarna karta LOT za 29 zł? Oszuści chcą danych karty

Elitarna karta LOT za 29 zł? Oszuści chcą danych karty

Reklama na Facebooku obiecuje elitarną kartę PLL…

Bank się pomylił i odciął klientkę od pieniędzy na zagranicznym urlopie. Musiała wracać

Bank się pomylił i odciął klientkę od pieniędzy na zagranicznym urlopie. Musiała wracać

Credit Agricole zablokował konto klientce, choć wcześniej…

PKO BP przebudowuje private banking. Chce zarządzać całym majątkiem klientów

PKO BP przebudowuje private banking. Chce zarządzać całym majątkiem klientów

Największy polski bank przechodzi od klasycznego private…

Scam Alert od Mety będzie ostrzegać przed oszustami. Ale na Facebooku i tak nadal pełno fałszywych treści

Scam Alert od Mety będzie ostrzegać przed oszustami. Ale na Facebooku i tak nadal pełno fałszywych treści

Koncern Meta chce poprawić bezpieczeństwo użytkowników aplikacji…

ING kusi premią za konto do 800 zł. Sprawdzamy warunki

ING kusi premią za konto do 800 zł. Sprawdzamy warunki

Nowy klient ING może zdobyć do 800…

Who is who

Magdalena Olejnicka

Magdalena Olejnicka

Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy Magdalena Olejnicka…

Aneta Stelmaszczyk

Aneta Stelmaszczyk

Aneta Stelmaszczyk, Dyrektor Biura Komunikacji i Relacji Inwestorskich…

Katarzyna Ewert-Gandzel

Katarzyna Ewert-Gandzel

Starszy specjalista ds. PR, PKO Bank Polski…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

Williams Anthony Dauria:

https://uploads.disquscdn.com/images/f1296da62232f5d183b02bf1dcc60a17c6c610eee75c6d16cb26b2e884940054.jpg …

śr., 19 sie 2026 (15:52) • Świąteczna kampania Pilnej Pożyczki w Internecie

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców