Liczba migrujących uczestników OFE podczas majowej sesji transferowej była niższa niż podczas lutowej sesji o -4,5 % i wyniosła 153 tys. Liczba uczestników OFE, którzy zmienili towarzystwo cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie i po raz czwarty w historii przekroczyła 150 tys. osób. Pierwszy raz ten pułap został pokonany w sierpniu 2010 r.
Jednak nie widać jeszcze zaciekłej walki o klientów OFE, która miała rozegrać się w najbliższych miesiącach w związku ze zmianami w prawie, które zakładają, że od stycznia 2012 roku będzie obowiązywał zakaz akwizycji. Oznacza to, że jeszcze do końca roku akwizytorzy OFE będą mogli przekonywać do zmiany funduszu emerytalnego. Być może walka o klientów rozpocznie się od tego miesiąca, co pokażą już wyniki kolejnej sesji transferowej. Sprzyjają jej zmiany w prawie – od maja klienci OFE ze stażem krótszym niż dwa lata mogą już bezpłatnie zmieniać fundusz.
Podczas majowej sesji bilans migracji klientów OFE był dodatni dla 6 podmiotów. Najwięcej uczestników pozyskało per saldo, podobnie jak poprzednim razem, AXA OFE (+25 tys. członków) oraz PKO BP Bankowy OFE (+11 tys.). Natomiast Aegon OFE zanotował ponad dwukrotnie wyższe saldo w maju (+9,5 tys.) niż w lutym (+4 tys.) i tym samy zajął trzecią pozycję wyprzedzając tym razem zarówno Generali OFE (+9 tys.) jak i Nordeę OFE (+8,9 tys.). Ostatnim funduszem w zestawieniu z dodatnim saldem transferowym uczestników OFE jest Amplico OFE (+680).
Najwięcej klientów już dziewiąty raz z rzędu stracił Aviva OFE. Z funduszu odeszło aż -33 tys. osób, a przyszło zaledwie +505. Ten niekorzystny bilans to cały czas efekt zmian w prawie, które weszły życie z początkiem 2010 r. Zakładają one, że aktywa funduszy emerytalnych powyżej 45 mld zł nie są objęte opłatami za zarządzanie. To oznacza, że dużym funduszom, które przekroczyły ten pułap, nie opłaca się pozyskiwać nowych klientów. Miejsce wyżej uplasował się ING OFE z saldem -17 tys., a trzecią pozycję od końca zajął OFE Pocztylion (-3 tys.). Ujemny wynik zanotował również Allianz OFE (-2 tys. członków), który w lutym był zaliczany do funduszy z dodatnim bilansem (2 tys. klientów).
Zespół Analiz Online
Źródło: Analizy Online