HSBC Bank Polska SA poszerza swoją ofertę dla firm o rozwiązania służące prowadzeniu rozliczeń z chińskimi kontranetami w juanie. Korzystanie z tego rozwiązania daje polskim firmom prowadzącym wymianę handlową z Chinami możliwość uzyskania korzystniejszych warunków kontraktu.
„Polskie firmy współpracujące z chińskimi przedsiębiorstwami rozliczają się z nimi głównie w dolarach amerykańskich. Nie jest to jednak lokalna waluta ani dla Chińczyków ani dla Polaków, w związku z czym obie strony kontraktu są narażone na ryzyko kursowe”, mówi Andrzej Puta, dyrektor Departamentu Finansowania Handlu HSBC Bank Polska SA. Polska firma musi wymienić złotówki na dolary, żeby zapłacić chińskiemu eksporterowi, a ten jest z kolei zmuszony do wymiany dolarów na juany, w których rozlicza się ze swoimi kontrahentami. Rozliczenie w juanach zmniejsza więc liczbę przewalutowań, które są konieczne w cyklu rozliczeniowym. W efekcie chiński dostawca, który nie będzie musiał ponosić ryzyka kursowego związanego z wymianą otrzymanych od polskiego partnera dolarów na juany, może zaproponować drugiej stronie kontraktu korzystniejsze warunki. „Z naszych doświadczeń wynika, że chińscy eksporterzy mogą obniżyć oferowaną cenę jednostkową towaru o 5-7%, jeżeli zagraniczny kontrahent proponuje im rozliczenia w ich lokalnej walucie”, dodaje ekspert HSBC. Korzyści, jakie z
rozliczeń w juanie mogą czerpać polscy eksporterzy, związane są z wyższą ceną, jaką mogą uzyskać za sprzedawany towar. Rozliczenia w juanie są dodatkową siłą przetargową dla polskiego importera czy eksportera w kontaktach handlowych z Chinami. Pozwalają również na budowanie lepszych relacji z chińskimi kontrahentami.
W ofercie banku HSBC dla polskich firm prowadzących wymianę handlową z partnerami z Państwa Środka są zarówno podstawowe rozwiązania, wykorzystywane do bieżącego zarządzania finansami przedsiębiorstwa (możliwość otwarcia konta i dokonywania płatności w juanach), jak i różnego rodzaju instrumenty finansowania handlu. HSBC oferuje np. wystawianie akredytywy importowej, obsługę akredytywy eksportowej czy obsługę i wystawianie gwarancji. „To instrumenty znane i powszechnie wykorzystywane przez firmy zaangażowane w międzynarodową wymianę handlową. HSBC otwiera przed nimi możliwość korzystania z tych instrumentów także w rozliczeniach w chińskiej walucie”, mówi Andrzej Puta.
Doświadczenie HSBC w Chinach
Poszerzenie oferty dla polskich firm o produkty służące do rozliczeń w juanie jest naturalną konsekwencją wieloletniego doświadczenia Grupy HSBC w Państwie Środka i dogłębnej znajomości tego rynku. HSBC działa w Chinach od 146 lat, będąc jednym z najbardziej rozpoznawalnych zagranicznych banków w tym kraju. Posiada dostęp do informacji z pierwszej ręki, co pozwala mu przewidywać trendy rynkowe i oferować swoim klientom rozwiązania wyprzedzające te trendy. HSBC był pierwszym międzynarodowym bankiem, który przeprowadził transakcje rozliczenia wymiany handlowej w juanie (lipiec 2009). Obecnie umożliwia takie rozliczenia firmom z sześciu kontynentów. Silną pozycję HSBC na chińskim rynku podkreśla fakt, że Bank Światowy powierzył mu organizację pierwszej emisji obligacji tej instytucji denominowanych w juanie.
Rozliczenia w juanie
Juan mógłby być jedną z trzech najważniejszych na świecie walut pod wzlędem obrotów na rynku walutowym (obok USD i EUR), wyprzedzając GBP i JPY, gdyby był w pełni wymienialną walutą – wynika z analiz przeprowadzonych przez ekspertów Banku Rozrachunków Międzynarodowych. Dążąc do zmniejszenia dysproporcji między międzynarodową pozycją gospodarczą Chin a znaczeniem juana, władze tego kraju uruchomiły w 2009 roku specjalny program, który ma służyć popularyzacji rozliczeń w chińskiej walucie. Waluta ta nadal nie jest w pełni wymienialna, jednak program ten umożliwia zagranicznym firmom rozliczanie się z chińskimi firmami w juanie, co przed jego uruchomieniem było niemożliwe. Program ten określa grono chińskich firm, które mogą rozliczać się w juanie z zagranicznymi kontrahentami. Po stronie importu są to wszystkie firmy z 21 wyznaczonych przez chińskie władze miast i prowincji Państwa Środka. Po stronie eksportu grono chińskich firm, które mogą rozliczać się z zagranicznymi odbiorcami w juanie obejmuje ponad 67 tys. przedsiębiorstw, uwzględnionych na liście MDE (Mainland Designated Enterprises). Na chińskie firmy uprawnione do rozliczeń w juanie przypada 95% wymiany handlowej Państwa Środka.
Potencjał rynku
Chiny są drugą co do wielkości gospodarką i największym eksporterem na świecie. Wraz z ich dynamicznym rozwojem, rośnie również ich wpływ na sytuację gospodarczą na świecie. Jak dotąd nie towarzyszył mu jednak wzrost międzynarodowego znaczenia chińskiej waluty. Podejmowane przez Pekin działania zmierzające do popularyzacji juana jako waluty rozliczeniowej oraz otwartość importerów i eksporterów na prowadzenie rozliczeń w tej walucie sprawiają, że perspektywy rozwoju tego typu rozliczeń są obiecujące. Analizy HSBC wykazały, że na koniec 2010 roku 37% małych i średnich przedsiębiorstw zlokalizowanych w Hongkongu prowadziło transgraniczne rozliczenia w juanie. Bank szacuje, że na koniec 2011 roku połowa z nich będzie rozliczała się z zagranicznymi partnerami w tej walucie.
Źródło: HSBC Bank Polska