Nawet w chwili czytania tego artykułu rzesze inwestorów na świecie mogą stać się ofiarami giełdowej manipulacji. Wraz z rozwojem rynków kapitałowych jest to zjawisko coraz powszechniejsze. Od dawna szuka się złotego środka, który rozwiąże problem oszustw giełdowych. Jak ścigać łamiących prawo i co robić, by zidentyfikować winnych? I wreszcie, jak ukarać tych, którzy kierują niewidzialną ręką rynku? Odpowiedź już wkrótce.
Przestępstwa i wykroczenia na giełdzie mogą przybierać różne formy. Od manipulacji informacją, przez ustawione transakcje aż po szkodliwą działalność mediów.
Manipulacja informacją
Rozpowszechnianie fałszywych informacji może mieć kolosalne znaczenie dla wizerunku i kondycji spółek. Szczególnie wrażliwe na takie ataki są banki. Praktyka zna również przypadki podszywania się pod znane osobistości giełdowego świata. W dobie internetu rozpowszechnianie fałszywej informacji o zakupie znaczącego pakietu akcji lub fatalnej kondycji przedsiębiorstwa wydaje się niezwykle proste.
Komentarze w mediach
Komentarze znanych analityków prezentujących swoje opinie za pośrednictwem specjalistycznej telewizji i prasy mają charakter cenotwórczy. Im popularniejszy komentator, tym intensywniej jego oczekiwania rynkowe wpływają na decyzje podejmowane przez innych graczy giełdowych.
Również błędy redaktorskie potrafią spłodzić niejeden huragan giełdowy. Pomyłka w referowaniu danych finansowych może być powodem mocnych turbulencji kursu akcji na giełdzie. Późniejsze sprostowanie nie naprawi szkód wywołanych przez niezamierzoną dezinformację.
Rekomendacje spółek
Biura maklerskie i firmy inwestycyjne przygotowują raporty dla swoich klientów. Po pewnym czasie ich analizy zostają przekazane do publicznej wiadomości, wywołując określoną reakcję setek indywidualnych inwestorów. Takie działanie może mieć charakter kreowania pożądanego wzrostu lub spadku cen akcji – na czym korzystają ci, którzy wcześniej mieli dostęp do poufnej informacji.
Zdarzały się zarzuty wobec niektórych biur maklerskich, że same kupują pakiety akcji, co do których wydają następnie rekomendacje zgodne z własnymi oczekiwaniami. Po odtajnieniu raportu inwestorzy w naturalny sposób zwiększali popyt na dane walory – windując poziom cen i zapewniając dodatkowy zarobek brokerowi.
Transakcje umówione i spółdzielnie
Duże podmioty lub grupy osób prywatnych, po wcześniejszym umówieniu się, dokonują znacznych transakcji, zwiększając obroty do ponadprzeciętnych wartości. W efekcie również cena nie jest obojętna na takie działania i zostaje ustalona na potrzeby prywatnych interesów. W tym przypadku handel na giełdzie nie jest odzwierciedleniem równoważnia popytu i podaży, a jedynie z góry realizowanym scenariuszem napisanym przez najsilniejszych graczy.
Jak ograniczyć przestępczość na rynku kapitałowym?
O tym, jak ograniczyć manipulacje i walczyć z przestępczością na rynku kapitałowym, będą rozmawiać uczestnicy konferencji organizowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego już 12 kwietnia. Redakcja Bankier.pl zaprasza na transmisję on-line z wydarzenia, która rozpocznie się o 10:00 na stronach naszego portalu.
10:00-10:30 wystąpienia inauguracyjne
- Zbigniew Wrona – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości„Wyzwania związane ze ściganiem przestępstw na rynku kapitałowym”
- Prof. Lesław Gajek – Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego
„Postulaty w zakresie wzmocnienia ochrony na rynku kapitałowym”
10:30–12:00 „Wzmocnienie ścigania naruszeń na rynku kapitałowym”. Panel dyskusyjny – trudności w ściganiu, dekryminalizacja prostszych spraw, sankcje w innych krajach Unii Europejskiej
- Małgorzata Iwańska–Majer – Kierownik Wydziału IV ds. Papierów Wartościowych w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie,
- mł. insp. Leszek Czaplicki, Naczelnik Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą w Komendzie Stołecznej Policji,
- Jacek Charatynowicz – Ekspert, Centralne Biuro Śledcze,
- Jarosław Dominiak – Prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (SII),
- Marcin Pachucki – Dyrektor Departamentu Postępowań Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF).
12:15–13:45 „Rozwiązywanie spraw sądowych z zakresu rynku kapitałowego”. Panel dyskusyjny – sąd karny czy sąd szczególny, rozwiązania w innych państwach
- Prof. dr hab. Marek Wierzbowski – Uniwersytet Warszawski,
- Prof. dr hab. Jarosław Majewski – Uniwersytet im. Kardynała S. Wyszyńskiego,
- Marek Wędrychowski – Dyrektor Zarządzający Pionem Prawno – Legislacyjnym Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF).
K.G.
Źródło: Bankier.pl