Wedle ubiegłorocznego raportu Eurostatu Polska jest na drugim miejscu wśród najdroższych krajów Europy pod względem kosztów utrzymania nieruchomości.
Na utrzymanie domu czy mieszkania przeciętna polska rodzina wydaje 15,8% swojego budżetu, czyli około 800 zł miesięcznie. Oczywiście nikt z nas nie ma wpływu na ceny opału czy klimat, niemniej jednak są sposoby na to, by skutecznie optymalizować koszty utrzymania budynku.
Optymalizacja kosztów
Zanim zastanowimy się nad tym w jaki sposób można zoptymalizować koszty utrzymania budynku, musimy dowiedzieć się co pochłania tę ogromną część naszego budżetu. Najwięcej wydajemy na ogrzewanie budynku oraz elektryczność. Zdecydowanie mniej wydają te państwa, w których dominuje ciepły klimat i wykorzystywane są odnawialne źródła energii, czyli np. kolektory słoneczne. Ale co ciekawe – ponad 4% kosztów utrzymania budynku przypada na wodę, odprowadzanie ścieków i wywóz odpadów. I jest to najwyższy wskaźnik w Europie. Niestety na koszty związane z odprowadzaniem ścieków i wywóz odpadów nie mamy wpływu. Możemy natomiast oszczędzić na ogrzewaniu, elektryczności oraz wodzie.
Zanim wybierzesz projekt
Optymalizacja kosztów utrzymania budynku powinna zastanowić nas już na etapie wyboru projektu domu. O to w jaki sposób wybór projektu wpływa na koszt utrzymania budynku zapytaliśmy Roberta Skulimowskiego z firmy Wellmade zajmującej się budową domów jednorodzinnych. – Decydując się na wybór projektu domu zazwyczaj zwracamy uwagę na jego wielkość oraz wygląd. Bardzo ważne jednak jest zastanowienie się nad tym, jak zmniejszyć koszty utrzymania przyszłego domu. Wybierając projekt domu energooszczędnego lub pasywnego co prawda musimy więcej zainwestować w jego wykonanie, ale w przyszłości nasze rachunki mogą być niższe nawet o 50% niż w przypadku domu standardowego.
Warto wykonać projekt indywidualny, ponieważ wtedy będziemy mieli pewność, że projekt zostanie optymalnie dostosowany do wymiarów działki oraz warunków terenowych i gruntowych – tłumaczy specjalista. A czym charakteryzuje się dom energooszczędny? Przede wszystkim posiada on dosyć zwartą bryłę, pomieszczenia rozmieszczone są w układzie buforowym, czyli z podziałem na strefy o różnej temperaturze, np. od strony północnej planujemy garaż, od najbardziej wysuniętej na południe – pomieszczenia, w których musi być najcieplej, czyli pokoje i salon. Niezmiernie ważna jest również dobra termoizolacyjność przegród zewnętrznych oraz zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Dom pasywny projektowany jest ponadto tak, aby biernie wykorzystywał energię słoneczną, m.in. poprzez budowanie przeszklonych ogrodów zimowych przy południowej stronie budynku. To wszystko sprawia, że zapotrzebowanie na energię w domu pasywnym jest ośmiokrotnie niższe niż w domu budowanym tradycyjną technologią.
Odpowiednie ocieplenie
Jeżeli zdecydowaliśmy się na dom standardowy, to zadbajmy o odpowiednie ocieplenie. Dlaczego jest to tak ważne? – Odpowiednia izolacja cieplna domu pozwoli skutecznie optymalizować koszty utrzymania budynku. Jeżeli nie zadbaliśmy o to na etapie projektowania, to jeszcze nic straconego, bowiem każdy budynek można ocieplić. A jest to szczególnie ważne dlatego, iż przez złą izolację ścian zewnętrznych z naszego domu może „uciekać” nawet 30-40% ciepła. Dobrze wykonana termoizolacja może właśnie o tyle procent obniżyć nasze rachunki za ogrzewanie, a ponadto przyczynia się również do oszczędności podczas lata – wyjaśnia Robert Skulimowski z firmy Wellmade.
Ogrzewanie i oszczędność na co dzień
Aby skutecznie optymalizować koszty utrzymania budynku należy również wybrać odpowiednie ogrzewanie. Jeżeli decydujemy się na ogrzewanie gazem, to powinniśmy wybrać kocioł kondensacyjny, który charakteryzuje się najwyższą sprawnością, ponieważ wykorzystuje również ciepło pochodzące ze skraplania pary wodnej zawartej w spalinach. Coraz bardziej popularne staje się ogrzewanie pompami ciepła. U nas urządzenia te są nadal dosyć drogie, ale specjaliści prognozują, że ich cena będzie z roku na rok spadać. Na optymalizację kosztów związanych z ogrzewaniem możemy również liczyć, gdy zainstalujemy w domu dwa urządzenia grzewcze, czyli np. kominek oraz kocioł gazowy. Ale oszczędzić można również na ogrzewaniu wody. – Jeżeli jesteśmy właścicielami mieszkania, to powinniśmy rozważyć ogrzewanie wody za pomocą ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej. Jest to sposób tańszy niż podgrzewanie wody piecykiem elektrycznym czy gazowym i oczywiście najbardziej bezpieczny. Natomiast w przypadku właścicieli domów dobrym rozwiązaniem optymalizującym koszty podgrzewania wody jest instalacja kolektorów słonecznych, które zminimalizują nasze wydatki w trakcie słonecznych miesięcy – tłumaczy Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości.
Aby skutecznie optymalizować koszty utrzymania budynku musimy pamiętać również o podstawowych działaniach, które należy stosować codziennie. Zacznijmy od wymiany żarówek na energooszczędne, zwłaszcza tam, gdzie długo przebywamy. Wyłączajmy urządzenia, których w danym momencie nie używamy, ponieważ kiedy przechodzą one w tryb czuwania to nadal pobierają prąd i z tak błahego powodu może uzbierać się miesięcznie wcale niebagatelna kwota. A jeżeli kupujemy nowe urządzenia, to wybierajmy te o najwyższej klasie energetycznej. Zadbajmy również o to, by lodówka oraz zamrażarka nie stały obok kaloryferów czy piecyka i aby urządzenia te miały szczelne drzwi. Optymalizacja kosztów utrzymania domu powinna zacząć się od wyboru odpowiedniego projektu, poprzez właściwą izolację termiczną, ogrzewanie, a kończyć na naszych codziennych działaniach. Tylko w takim wypadku oszczędności będą realnie odczuwalne.
Źródło: FreshPR.pl